Przed sesją

18 lutego

W tym tygodniu handel wystartuje z lekkim opóźnieniem. Wszystko za sprawą urodzin pewnego prezydenta. Co prawda miłośnicy sesji europejskiej mogli wczoraj zasiąść przed monitorami, jednak z pewnością musieli się liczyć z handlem w nieco innych, niż zazwyczaj, warunkach. Dodatkowo, nowy tydzień rozpoczynamy nowymi kontraktami w przypadku ropy naftowej. Od dzisiaj można bowiem przerzucić się na trading kontraktów kwietniowych, które to oznaczone są symbolem J.

CLJ20

CLJ20

Analizując sytuację na ropie, w dalszym ciągu zwracał będę uwagę na istotę strefy budowanej w oparciu o strefę równowagi na interwale kwartalnym. Biorąc pod uwagę fakt, że handlujemy obecnie kontrakt kwietniowy, niezbędne będzie naniesienie lekkich poprawek. Chodzi oczywiście o różnicę w kwotowaniu pomiędzy miesiącem marcem, a kwietniem. Czysto teoretycznie (a w tym wypadku również praktycznie) jest to około 27 centów. Dlatego też, widoczne wyżej strefy będą się różnić od tych piątkowych mniej więcej, o tę właśnie wartość. W takim wypadku, dolne ograniczenie kwartalnej strefy równowagi znajduje się obecnie w okolicy 50,94 i to właśnie ta strefa popytowa powinna pełnić kluczową rolę w ciągu najbliższych dni.

Patrząc na aktualną sytuację z nico węższej perspektywy, należało by zwrócić uwagę na dwie strefy. Pierwsza, podażowa, budowana jest w oparciu o maksima z ubiegłego tygodnia. Druga, popytowa, to strefa dla której fundamentem jest górne ograniczenie miesięcznej strefy równowagi. O istocie tego miejsca mówiłem nieco więcej w trakcie niedzielnego nagrania.

ESH20

ESH20

Wczorajsza sesja przyniosła nam nowe szczyty hossy. Standardowo jednak, nie przykładałbym zbyt dużej wagi do rzeczy, które wydarzyły się bez udziału inwestorów zza oceanu. Odnosi się to również do wydarzeń, które miały miejsce w trakcie dzisiejszej sesji nocnej. Jak widzimy na powyższym wykresie, dość szybko znaleźliśmy się poniżej istotnych stref, o których wspominałem w niedzielnym nagraniu. Mając jednak na względzie fakt, że jest to jedynie Globex, należałoby poczekać na reakcję inwestorów w trakcie kasowego. Utrzymanie ceny powyżej strefy 3372/3373,50 wydaje się być kluczowe z perspektywy trwającego obecnie trendu wzrostowego. Zejście poniżej tej strefy otwiera nam na dobrą sprawę, drogę w kierunku 3292. Oczywiście w międzyczasie przyszłoby nam się zmierzyć ze strefą w okolicach górnego ograniczenia kwartalnej strefy równowagi. Jednak zawsze warto jest mieć na względzie teoretyczny potencjał zejścia pod (lub wyjścia nad) istotna strefę popytową lub podażową.

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją. Dodatkowo, zapraszam do zapoznania się z cotygodniowymi nagraniami, w których analizuję aktualną sytuację z nieco szerszej perspektywy. Znajdziecie je na moim kanale na YouTube. Poniżej zamieszczam nagranie, w którym omawiałem aktualną sytuację przed obecnym tygodniem:

Leave a Reply