Narzędzia

Przygotowanie do sesji od kuchni

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie narzędziom, które wykorzystuję każdego dnia przygotowując się do sesji. Po nagraniu pierwszych filmików z codziennym przygotowaniem do sesji, pojawiły się prośby, abym wyjaśnił co dokładnie widać na poszczególnych wykresach. Każdy z wykresów jest dość prosty w odbiorze oraz pozbawiony nadmiernej liczby dodatkowych wskaźników. Wciąż jednak, osoba która pierwszy raz widzi market profile, może mieć problemy z tym, aby w pełni zrozumieć to, co staram się przekazać. Kilka miesięcy temu pojawił się na blogu wpis, wyjaśniający podstawy market profile. Od tego czasu zaszły jednak spore zmiany na płaszczyźnie używanych przeze mnie narzędzi. Dlatego też, postanowiłem nagrać krótki filmik, w którym przedstawiam wykresy widoczne każdego dnia w trakcie mojego przygotowania.

Omówiłem w nim wszystkie rzeczy, które widoczne są na poszczególnych wykresach. Dodałem również kilka słów komentarza na temat tego, dlaczego zdecydowałem się na tego rodzaju wykres w takich ustawieniach. Mam nadzieję, że nagranie to okaże się być przydatnym i pomoże Wam w pełni korzystać z publikowanych każdego dnia przygotowań do sesji.

Wykresy wykorzystywane w przygotowaniu do sesji

Zanim jednak przejdziemy do sedna, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat platformy, z której korzystam. W trakcie nagrania zupełni wyleciało mi to z głowy, a nie chciałbym pozostawić tej kwestii bez komentarza. Platforma którą używam, to Sierra Chart. Dokładniej rzecz ujmując, jest to Service Package 5. Platforma ta nie jest darmowa, a opłata miesięczna za SP5 wynosi 36 dolarów. W tej cenie otrzymujemy praktycznie nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o analizę wykresów. Przez różnego rodzaju wskaźniki w oparciu o wykresy świecowe, po market profile, aż po footprint chart oraz arkusz zleceń.

Innymi słowy, znajdziemy tutaj dosłownie wszystko, a cena jaką zapłacimy za te możliwości jest po prostu śmiesznie niska. W skład SP5 wchodzą również dane historyczne, a więcej na ten temat przeczytacie pod tym linkiem. Warto tutaj również dodać, ze decydując się na zakup rocznej subskrypcji, opłata miesięczna spada do zaledwie 24 dolarów. Żadna inna platforma nie zaoferuje nam tak wielu możliwości, w tak niskiej cenie. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że nie biorę udziały w żadnym programie afiliacyjnym. Jest to po prostu moja prywatna opinia, w oparciu o doświadczenia na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Nie przedłużając już zbytnio, poniżej znajdziecie filmik z dzisiejszym nagraniem:

Kończąc, chciałbym przypomnieć, że Sierra Chart wraz z omówionymi wykresami, nie jest jedyną platformą, z której korzystam. Wykresy widoczne na powyższym nagraniu, wykorzystuję jedynie w trakcie przygotowania do sesji. Aktualnie pod Sierra Chart mam podpięte jedynie dane historyczne. Trejdując korzystam z innego oprogramowania, które udostępnia mi przede wszystkim arkusz zleceń oraz taśmę. Nazwa tego softu nie jest oczywiście żadną tajemnicą – korzystam z Daytradra od Jigsaw Trading. Dodatkowo, wykorzystuję możliwości jakie daje Journalytix – czyli program do prowadzenia dziennika, również od Jigsaw Trading.

3 thoughts on “Przygotowanie do sesji od kuchni

    1. Cześć. Widziałem, wiem mniej więcej na jakich działa zasadach, jednak sam nigdy nie korzystałem. Ostatnio pojawia się tam za dużo „świecidełek”. Jakieś sygnały HFT i inne bajery. Z tego co wiem, to założenie było takie, aby ułatwić czytanie taśmy i arkusza poprzez ich wizualne przedstawienie. Pamiętam jeszcze jak kiedyś Johny robił prezentację z tego na TJS i wówczas nie wyglądało to najgorzej. Teraz jednak za dużo tam rzeczy rozpraszających uwagę moim zdaniem.

      Tylko tak jak mówiłem, sam nie korzystałem z tego, swoją opinię opieram jedynie na tym co widzę na screenach wrzucanych przez Henry’ego. Co do jednego jestem natomiast pewien – nie jest to złoty graal i na pewno trzeba włożyć sporo pracy i wysiłku, żeby w pełni wykorzystywać możliwości tej platformy.

Leave a Reply