Nagrania

Nagranie dla TJS

Już jutro w samo południe będzie miał miejsce 144 live na kanale TJS, którego będę gościem. W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć Wam tematy, które zdecydowałem się w nim poruszyć. Będą to podstawowe informacje związane z czytaniem taśmy oraz arkusza zleceń. Przedstawię również mój punkt widzenia na niektóre aspekty związane z tradingiem. Całość zakończona zostanie sesją pytań i odpowiedzi. Już teraz chciałbym jednak nadmienić, że w trakcie jutrzejszego nagrania będę jedynie poruszał kwestie, o których już zdążyłem napisać na prowadzonym blogu. Ogólny zamysł jest taki, aby przybliżyć możliwości jakie daje rynek regulowany, osobom zmagającym się na co dzień z bucket shopami. O tym, jak wygląda plan mojej jutrzejszej prezentacji, dowiecie się w dalszej części dzisiejszego wpisu.

144 TJS live

Tytuł mojej jutrzejszej prezentacji brzmiał będzie: Rynek okiem profesjonalnego tradera. Od razu chciałbym zaznaczyć, że celem nie jest kreowanie mojej osoby na guru w dziedzinie tradingu. Nie mam zamiaru również robić wokół siebie otoczki profesjonalnego i zarabiającego grube miliony, tradera. Cel jest zupełnie inny. Chodzi jedynie o przekazanie szerszej publiczności innego spojrzenia na rynki, na których na co dzień handlują. Chciałbym pokazać, że rynek to nie sam wykres, jednak w dużej mierze to, co za tym wykresem stoi. Przedstawić narzędzia wykorzystywane przez ludzi profesjonalnie zajmujących się tradingiem. Tylko tyle i aż tyle. Mam nadzieję, że będzie to dla wszystkich jasne od samego początku.

Przechodząc jednak do sedna dzisiejszego wpisu. Poniżej zamieszczam krótki plan jutrzejszej prezentacji:

 1. Kilka słów o mnie
 2. Dlaczego trzymam się z dala od Forexu?
 3. Rynek regulowany (droga tradera)
 4. Czym jest arkusz zleceń i taśma?
 5. Dlaczego AT nie działa?
 6. Karmienie kaczek, czyli jak wygląda euforia oraz panika z perspektywy arkusza oraz taśmy
 7. Istota kontekstu, czyli znaczenie korelacji oraz różnych warunków panujących na rynku
 8. Manipulacje w arkuszu zleceń

Tak to w skrócie będzie jutro wyglądało. Całość będzie można śledzić na żywo na kanale TJSu, jak również odpalając poniższe nagranie. Pamiętajcie o możliwości zadawania pytań.

16 thoughts on “Nagranie dla TJS

 1. Interesujące wystąpienie! Z ciekawości zapytam jak spędzasz czas przed rozpoczęciem sesji kasowej o 15:30? Osobiście dzieliłem swój dzień na EuroStoxx 50 / Bund przed południem oraz E-mini S&P 500 / T-Note po południu. Od momentu ograniczenia aktywności do sesji amerykańskiej paradoksalnie nadmiar wolnego czasu stał się sporym problemem…

  1. Ja handluje głównie na ropie i kontraktach na E-mini. Ropa chodzi dość ciekawie w trakcie sesji europejskiej i można czasami trafić na dobre okazje do zajęcia pozycji. Wciąż główną wagę przykładam do handlu w trakcie RTH (od 15 naszego czasu), jednak czasami decyduję się na zajęcie pozycji wcześniej. Pozycjonowanie się przed otwarciem ostatnio dość dobrze się sprawdzało.

   Dodatkowo czas ten poświęcam na odpowiednie przygotowanie się do sesji. Plus zbieranie materiałów na kolejny wpis na bloga – czyli praktycznie cały czas obracam się w temacie tradingu, dzięki czemu mogę zachować odpowiedni poziom skupienia na handlu. Dodaj do tego czas potrzebny na analizę zagrań i podsumowanie dnia. Śledzę również jeden kanał tradingowy, na którym mogę wymieniać swoje poglądy z innymi – także jakoś udaje mi się zapełnić ten przedsesyjny czas 😉

 2. Dzięki za odpowiedź. Z ciekawości zapytam czy po Twoim wystąpieniu na TJS podszedł przynajmniej jeden słuchacz, który miał doświadczenie na rynku regulowanym? 🙂 Pytam w kontekście Twojego drugiego wystąpienia na YouTube i podsumowania „głębokości” rodzimego rynku w tym przedmiocie.

  1. Pytasz o to, czy dzięki nagraniu dla TJS udało mi się nawiązać kontakt z osobami, które mają już doświadczenie na rynku regulowanym? Jeżeli tak, to odpowiedź jest raczej słodko-gorzka. Odezwało się sporo nowych osób zainteresowanych tematem, które chciałby zacząć trejdować na regulowanym – co z pewnością cieszy. Z drugiej jednak strony, wciąż trudno jest trafić na osoby z doświadczeniem na futach czy opcjach na tzw. polskiej scenie trejdingowej. Liczę jednak na to, że z czasem będzie tylko lepiej 🙂

 3. Ludzie związani z NYSE / NASDAQ / AMEX są skupieni na Śląsku – Remote Day Trader Group oraz Global BD Trading. Rynek kontraktów terminowych zamyka się w parze Axia i OSTC. Przynajmniej osobiście nie trafiłem na nic innego, co przetrwałoby po dzień dzisiejszy.

  1. Sam również nie trafiłem na nic innego w przypadku kontraktów. Straszna posucha jest u nas w tym aspekcie. To nie Chicago, nie ma się co oszukiwać 😉

   Tak na prawdę, to ciężko jest nawet OSTC brać tutaj pod uwagę, skoro tam trejdują głównie spready. Słyszałem gdzieś, że w firmie uważają, że nie da się regularnie robić wyników grając na outrightach – stąd bazowanie głównie na spreadach. Szkoda, że Axia ma biura we Wrocławiu, przydałaby się jakaś alternatywa dla OSTC w Warszawie.

 4. Pełna zgoda, OSTC to faktycznie zupełnie inny profil. Pytanie co tak na prawdę oferuje Axia w Polsce poza szkoleniami… 😉 Czy nie jest to przypadkiem model np. Amplify Trading, gdzie oferta realnie sprowadza się do szkolenia ponieważ w praktyce nie ma wakatów lub np. Tower Trading Group, gdzie można otrzymać „korzystne” warunki w zamian za depozyt oraz opłatę z biurko.

 5. Swoją drogą może byłbyś zainteresowany spotkaniem? Jeżeli dobrze rozumiem, (również) jesteś z miasta, w którym jedyna w swoim rodzaju firma na literę O. posiada swoje największe biuro. 🙂 Rocznik NoBSDT ’15.

Leave a Reply