Przed sesją

8 czerwca

Za nami dzień rolek. Z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu nie byłem w stanie w 100% powrócić do rytmu sprzed urlopu, postanowiłem dać sobie wczoraj wolne. Jak wiemy rolki rządzą się nierzadko swoimi prawami, dlatego też postanowiłem nie nadwyrężać nazbyt swojego rachunku maklerskiego. Przed nami sesja kończąca tydzień, w którym udało nam się wybić z majowej konsolidacji. Pytanie zatem brzmi czy będziemy mogli dziś zauważyć oznaki realizacji wypracowanych zysków i jak w takim wypadku powinno wyglądać przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Za nami cztery wzrostowe sesje z rzędu, po których na wykresie wyrysowana została świeca wskazująca na niezdecydowanie uczestników rynku. Mamy zatem do czynienia z pierwszą oznaką wskazującą na wyczerpanie impulsu z jakim mieliśmy do czynienia po wybiciu z ograniczeń majowej konsolidacji. Impuls w tym wypadku to jednak zbyt duże słowo. Wybicie przebiegało raczej w spokojnej atmosferze. Biorąc pod uwagę okres jaki spędziliśmy w objęciach trendu bocznego, spodziewać się można było zdecydowanie bardziej dynamicznego ruchu. Z jednej strony to dobrze, bowiem wskazuje to na zdrowe fundamenty obserwowanych wzrostów. Dodatkowo przebieg sesji środowej wygląda jak klasyczny przykład zamykania stratnych pozycji osób grających pod pozostanie ceny w granicach dotychczasowego trendu bocznego.

Z drugiej jednak strony obroty jakie możemy obserwować na przestrzeni ostatnich dni, nie powalają. Co więcej, zdecydowanie większe zainteresowanie przyciągają sesje spadkowe. Z tego powodu, można pokusić się o stwierdzenie, że zdecydowana większość krótkoterminowych spekulantów, gra obecnie na krótko. Jest to dość istotny czynnik dla każdego tradera, rozgrywającego scenariusze intraday. Pozycjonowanie długoterminowych inwestorów nie powinno mieć dla nas aż tak dużego znaczenia. Kluczowe jest to, w jaki sposób rozgrywane są poszczególne sesje oraz to, na jakich poziomach spodziewać możemy się reakcji.

Z tego też powodu, w pierwszej kolejności zwróciłbym dzisiaj uwagę na ewentualne próby przetestowania od góry dotychczasowego górnego ograniczenia majowej konsolidacji. Jak już wspominałem we wcześniejszych przygotowaniach, kluczowym w tym wypadku może się okazać obszar w okolicach 2746,00. Jeżeli trafimy w tych rejonach na reakcję ze strony rynkowych byków, możemy spodziewać się kontynuacji wzrostów w kolejnych dniach. Ważne jest tutaj aby uważnie obserwować tutaj arkusz oraz taśmę.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 8 czerwca

Z perspektywy market profile zwróciłbym uwagę na kilka czynników. Po pierwsze wczorajszy LOD, który zbudowany jest w oparciu o dwa TPO. Jak dobrze wiemy, rynek z reguły dąży do naprawy tego typu elementów na wykresie market profile. Sesja nocna zdaje się nam to potwierdzać, bowiem możemy zauważyć ewidentną presję podażową. Wydaje mi się, że planem minimum na dzisiejszą sesję jest zejścia poniżej wspomnianego LOD (2763,75) oraz próby przetestowania poziomu 2760,25. Dlaczego akurat ten poziom? Z prostego powodu. To tutaj znajdują się dwa kluczowe poziomy środowej sesji. Po pierwsze, jest to poziom POC, po drugie to tutaj znajduje się również poziom VAL.

Do tej pory (w trakcie trwającego impulsu wzrostowego) poziom VAL sesji poprzedniej działał jak silne wsparcie. Dziś w trakcie sesji nocnej doszło do wyłamania z tego schematu, bowiem udało nam się zejść zdecydowanie poniżej wczorajszego VAL (2769,50). Biorąc pod uwagę fakt, że środa przyniosła nam najbardziej dynamiczny impuls po wybiciu, właśnie tutaj upatrywałbym kluczowych poziomów na kolejne sesji. Przytoczony wyżej poziom 2760,25 w moim odczuciu może okazać się być kluczowym. Jak będzie faktycznie, czas pokaże.

Plan na dziś

  • sesja nocna przyniosła nam dość silną presję ze strony rynkowych niedźwiedzi. Warto będzie zatem obserwować zachowanie krótkiej strony rynku po rozpoczęciu sesji za oceanem. W przypadku utrzymania się presji, warto będzie ją wykorzystać rozgrywając sesje po stronie asków;
  • kluczowymi poziomami wydają się być 2763,75 oraz 2760,50. Ten pierwszy w trakcie pisania dzisiejszego przygotowania został już przełamany, dlatego też czekał będę na potwierdzenie tego ruchu w trakcie kasowego;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2763,75/2783,50
Close – 2776,25
Istotne poziomy: 2746,00; 2760,25; 2763,75;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “8 czerwca

Leave a Reply