Przed sesją

7 marca

Na zakończenie wczorajszej sesji miałem już w głowie plan na dzisiejsze przygotowanie. Wiedziałem na jakie rzeczy będę chciał zwrócić uwagę w dzisiejszym wpisie. Rynek wydawał się odnajdować obszar równowagi. Handel odbywał się w dogodnych warunkach i przypominał starego, dobrego ES. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się takiego widoku otwierając dziś rano platformę do handlu. Kto mógł się spodziewać ponad 20-punktowej luki na otwarciu? Oczywiście mądre głowy spieszą już z wyjaśnieniami dla nocnych wydarzeń. My powinniśmy jednak interesować się jedynie tym, jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji.

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 7 marca

Analiza techniczna na nic się nam dzisiaj zda. Rynki z całą pewnością będą dzisiaj dyskontowały nocne wydarzenia. Zapalnikiem dla całej sytuacji wydaje się być rezygnacja ze stanowiska głównego doradcy ds. ekonomicznych w gabinecie Trumpa – Gary’ego Cohna. Taka decyzja przyjaciela Wall Street (jak go określano) musiała się spotkać z gwałtowną reakcją. Dzisiejsza sesja upłynie nam zatem pod znakiem dyskontowania tej informacji. W takim wypadku spodziewać się możemy dwóch kluczowych momentów. Wejście na rynek Londynu oraz otwarcie sesji za oceanem. Warto będzie wówczas pozostawać z boku i uważnie obserwować wydarzenie rynkowe, które mogą być zbyt gwałtowne do zajmowania pozycji przy zachowaniu odpowiedniej kontroli nad ryzykiem.

W trwającej obecnie hossie, tego typu przeceny były zazwyczaj dogodną okazją do zajęcie długich pozycji po promocyjnych cenach. Warto przytoczyć tutaj chociażby przypadek Brexitu oraz wyboru Trumpa na prezydenta. Tym razem jednak mamy za sobą przecenę z początku lutego oraz rynki, które w ostatnich tygodniach nie wykazywały chęci do kontynuacji trendu wzrostowego. W takim wypadku, każdy pretekst jest dobry do rozpoczęcia kolejnego ruchu korekcyjnego. Zasięg spadków w takim wypadku z pewnością znajdowałby się poniżej minimów wyznaczonych w lutym.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 7 marca

Dość ciekawą sytuację mogliśmy zaobserwować w trakcie ostatniej godziny wczorajszego handlu. Chodzi tutaj o sposób, w jaki funkcjonowało wsparcie na poziomie 2722,75. W pierwszej kolejności, w arkuszu pojawiły się gruby bid, który dość szybko zaczął być testowany przez rynek. Kilka większych zleceń sprzedaży PCR i cena znalazła się w okolicach wspomnianego poziomu. Presja sprzedających byłą kontynuowana, pojawiły się większe zlecenia sprzedaży już na wspomnianym poziomie 2722,75. Osoba stojąca za tym bidem, nie zdecydowała się jednak na jego wycofanie i spokojnie zbierała wszystko, co było jej wówczas podawane. Tempo napływania kolejnych zleceń spadało, a rynek zastygł w bezruchu. W pewnym momencie handel na moment ustał, po czym seria zleceń kupna PCR wywindowała cenę w górę o kilka punktów.

Jaki był powód dla tak dynamicznego impulsu? W pierwszej kolejności była to z pewnością osoba, która budowała pozycję na bid. Po tym jak kolejne kontrakty przestały być jej podawane, przeszła z pasywnego, do aktywnego budowania pozycji. Efekt mógł być tylko jeden. Osoby, które dały się złapać w pułapkę zastawioną na 2722,75 nie miały innego wyjścia, jak odwrócenie złych pozycji, co było dodatkowym motorem napędowym. Wszystko to jak na dłoni widoczne było w arkuszu zleceń.

Wracając jednak do analizy market profile, tutaj również nie przykładałbym zbyt dużej wagi do poziomów wyznaczanych w oparciu o powyższy wykres. Rynek musi dzisiaj uporządkować swoje szeregi po nocnym otwarciu. Istotne poziomy z przeszłości będą tutaj miały podrzędne znaczenie. Dziś liczyć się będzie tylko i wyłącznie uważna obserwacja bieżących wydarzeń. Przyznam jednak, że ciekawym wydaje się być fakt, że aktualne ograniczenia dla sesji nocnej pokrywają się z poniedziałkowym POC (LOD) oraz górnym ograniczeniem dla poniedziałkowego obszaru single printów na poziomie 2705,50 (HOD). Nie wyciągałbym jednak z tego zbyt daleko idących wniosków, poza fakt, że mogą być one potwierdzeniem dla ogólnego niezdecydowania inwestorów odnośnie kierunku jaki zostanie dzisiaj obrany.

Plan na dziś

  • w pierwszej kolejności powinniśmy zachować szczególną ostrożność o godzinie 09:00 (otwarcie w Londynie) oraz 15:30 (otwarcie za oceanem);
  • dzisiaj nie pozostaje nam nic innego jak uważna obserwacja i adaptacja do rynkowych wydarzeń;
  • warto jest rozważyć zmniejszenie klipa, przynajmniej w pierwszych godzinach dzisiejszego handlu;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2710,75/2734,25
Close – 2724,00
Istotne poziomy: –
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “7 marca

Leave a Reply