Przed sesją

7 maja

Przed nami kolejny tydzień na rynkach. Dla mnie będzie to ostatni tydzień przed planowanym urlopem. Z tego też powodu, będę starał się jak najwięcej czasu poświęcić na handel. Niestety, nie wiem obecnie ile dni będzie dane mi spędzić przed monitorem, zanim usłyszę od mojej lepszej połowy, że „mógłbym wreszcie coś zrobić” w kwestii przygotowań do wyjazdu 😉 Bez względu jednak na to, w piątek mieliśmy do czynienia z dość niespodziewanym rajdem byków, który to odbywał się dodatkowo przy lekko podwyższonych obrotach. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Wygląda na to, że znaleźliśmy ewidentną strefę popytową. Znajduje się ona na poziomach zlokalizowanych poniżej 2625,00. Rynek kilkukrotnie testował już siłę byków w tych rejonach. Za każdym razem dochodziło tutaj do akumulacji długich pozycji i odbicia. Obecnie znajdujemy się w okolicach górnego ograniczenia wąskiego zasięgu konsolidacji, który kreowany był na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Po tak jednostronnej sesji, z jaką mieliśmy do czynienia w piątek ciężko mi jednoznacznie wskazać na scenariusz, który ma dzisiaj większe prawdopodobieństwo realizacji. Z jednej strony byki pokazały swoją siłę, wykorzystując do tego strefę popytową. Z drugiej widmo kolejnego odbicia od oporu w okolicach 2675,00 każe nam zachować czujność.

To na co zwróciłbym jednak uwagę to ostatnia godzina piątkowego handlu. Głównie mam tutaj na myśli fakt, że doszło wówczas do lekkiego cofnięcia z okolic HOD. W mojej opinii tego typu reakcja rynku wskazuje raczej na możliwość kontynuacji. Powodem takiego obrotu sprawy, mogło być zamykanie zyskownych pozycji przez krótkoterminowych graczy. Nie powinniśmy mieć zatem do czynienia z przetrzymywanie longów wziętych z okolic 2625, co powinno pozytywnie wpłynąć na obroty oraz potencjał do dalszych wzrostów. Jak na razie scenariusz ten się sprawdza, bowiem sesja nocna przyniosła nam kontynuację piątkowych wzrostów. Co prawda nie przekroczyliśmy jeszcze bariery 2675,00, jednak nawet gdyby do tego doszło, nie miało by to obecnie większego znaczenia. Wciąż musielibyśmy czekać na potwierdzenie dla takiego ruchu, jakie nadejdzie wraz z otwarciem sesji za oceanem.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 7 maja

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile, znajdujemy potwierdzenie dla tego, o czym pisałem wyżej. Wysoko umiejscowiony poziom VAH (2669,25) sugeruje na z reguły kontynuację impulsu wzrostowego. Innym znaczącym czynnikiem może być fakt, że w trakcie sesji nocnej udało nam się domknąć ostatni, nietestowany obszar single printów z ubiegłego tygodnia. W prawdzie miało to miejsce w trakcie sesji azjatyckiej, jednak nie zmienia to faktu, że warto będzie dziś obserwować reakcję ceny w tych okolicach (2669,75). Wagę tego rejonu wzmacnia również fakt, możemy tutaj również trafić na poziomy POC (2669,50) oraz VPOC (2669,25) sesji z 27 kwietnia. Jak zatem widzimy, obszar pomiędzy 2669,25, a 2669,75 ma spory potencjał odegrać kluczową rolę w trakcie trwania dzisiejszej sesji. Jeżeli wybicie ponad te poziomy zostanie potwierdzone obrotami w trakcie kasowego, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli założyć kontynuację wzrostów.

Obecnie zwróciłbym również uwagę na aktualny HOD. Jest on zbudowany w oparciu o 4 TPO. Taki stan rzeczy raczej się długo nie utrzyma i z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z próbami kontynuacji wzrostów powyżej tego poziomu (2672,75). Potencjalny zasięg w takim wypadku możemy wyznaczyć na okolice poniedziałkowego poziomu POC, który to znajduje się na 2677,75. Po południowej stronie barykady mamy oczywiście LOD w oparciu o IB. Z reguły jest to sygnałem wskazującym na silną sesję wzrostową, jednak aktualnie jest trochę za wcześnie na wyciąganie wniosków w oparciu o ten czynnik. Poczekajmy na reakcję na nowe poziomy inwestorów z londyńskiego City oraz tych zza wielkiej wody.

Plan na dziś

  • kluczowym obszarem przed dzisiejszą sesją wydają się być poziomy pomiędzy 2669,25, a 2669,75 – to tutaj powinny rozegrać się losy dzisiejszej sesji;
  • market profile sugeruje nam kontynuację wzrostów, z tego też powodu, w pierwszej kolejności starał się będę zajmować pozycje zgodne z tym kierunkiem;
  • okolice 2677,75 powinny przynieść nam zauważalną reakcję krótkiej strony rynku. Warto będzie zatem wykorzystać ewentualną akumulację na ask w tych rejonach;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2612,25/2669,50
Close – 2663,00
Istotne poziomy: 2661,25; 2669,25/2669,75; 2677,75;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

3 thoughts on “7 maja

  1. Pingback: Pianino

Leave a Reply