Przed sesją

7 lutego

Dzisiejsze przygotowanie do sesji będzie różniło się od standardowego. Głównie ze względu na fakt, że niesłychanie ciężko jest odpowiednio przygotować się do tego, co może nam zaserwować dzisiaj rynek. Zmienność jest obecnie z pewnością tematem numer jeden. Takie tickery jak XIV i SVXY nie schodzą z ust rynkowych analityków. Dla nas liczy się jednak tylko tu i teraz. Arkusz i taśma, nic więcej.

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 7 lutego

Jak widzimy na powyższym wykresie, wczoraj doszło do sporego odbicia. Zasięg sesji ponownie znacznie przekroczył 150 punktów. Wydawać by się mogło, że okazji do ponadprzeciętnych zysków nie brakuje. Pamiętać należy jednak, że pomimo tak znaczących ruchów, warunki do handlu z pewnością do prostych nie należą. Wysoka zmienność skutecznie utrudnia nam określanie idealnych miejsc do zajęcia pozycji. Czasami wystarczy mrugnąć, aby ceny podskoczyła/spadłą o 3-4 punkty. Płynność na poszczególnych poziomach z reguły nie przekracza 100 kontraktów (jeszcze nie tak dawno, sporadycznie schodziliśmy poniżej 1000). Warunki z pewnością są ekstremalne. Dlatego też warto jest w tym okresie poświęcić jak najwięcej uwagi na to, co aktualnie dzieje się na rynkach. Druga taka okazja może szybko nie nadejść, a doświadczenie zebrana na jej podstawie z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Zachęcam również do zapoznania się z wczorajszym przygotowaniem, w którym dokładniej przyjrzałem się panującej obecnie sytuacji. Pamiętajmy również o odpowiednim dostosowanie zarówno strategii, jak i (co ważniejsze) wielkości pozycji, do panujących obecnie warunków.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 7 lutego

Jak widzimy na powyższym wykresie, sytuacja odrobinę się unormowała i zasięg ruchu dla sesji nocnej nie jest aż tak ekstremalnie szeroki, jak miało to miejsce wczoraj. Wciąż jednak rynkiem rządzi wysoka zmienność do pary z niską płynnością. Prawdopodobnie najbliższe dni spędzimy na gwałtownych poszukiwaniach nowego obszaru równowagi dla rynku. Ciężko jest jednak w obecnej sytuacji przewidzieć, gdzie ewentualnie rejon ten może się znajdować. Z reguły nie warto jest w takich warunkach przykładać szczególnej uwagi do konkretnych poziomów. Zwróciłbym jednak uwagę na fakt, że wczorajsze odbicie zatrzymało się jeden tick poniżej okrągłej bariery 2700. Co więcej, w trakcie sesji poziom ten strzeżony był przez ponad 2000 kontraktów. Biorąc pod uwagę obecną płynność, nie powinniśmy przejść obojętnie obok takiego limit ordera. Warto będzie zatem obserwować ewentualne próby sforsowania tej bariery.

Dodatkowo zachęcam do zapoznania się z poniższym filmikiem. Informacje, jakie możemy z niego uzyskać, mogą nam pomóc w lepszym zrozumieniu panujących obecnie warunków.

Plan na dziś

  • na dzisiejszej sesji musimy zachować szczególną ostrożność oraz cierpliwie budować pozycje w trakcie silnych impulsów;
  • odpowiednie dostosowanie strategii oraz wielkości pozycji do panujących warunków (szerszy stop przy znaczącej redukcji klipa);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!
  • Powodzenia!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2529,00 / 2699,75
Close – 2684,50
Istotne poziomy:
S1 (wsparcie) –
R1 (opór) –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply