Przed sesją

5 lutego

Dzisiejsze przygotowanie do sesji będzie różniło się odrobinę od poprzednich. Z kilku powodów. Po pierwsze, ci z Was, którzy regularnie śledzą pojawiające się wpisy, z pewnością zauważyli, że od jakiegoś czasu, w piątek nie pojawiają się posty z przygotowaniem. Nałożyło się na to kilka czynników. Jednym z głównych był fakt, że pod koniec 2017 przeprowadziłem małe podsumowanie mojego handlu, z którego wynikało, że piątek był statystycznie moim najgorszym dniem w tygodniu. Jeżeli już pojawiały się dzienne straty, to zazwyczaj miały one miejsce na ostatniej sesji tygodnia. Z tego też powodu, postanowiłem na jakiś czas zrezygnować z trade’owania w ten dzień i poświęcić więcej czasu rodzinie. W międzyczasie szukając odpowiedzi na to, dlaczego to właśnie piątek był tym dniem.

Po drugie, przebieg piątkowego handlu, obok którego nie można przejść obojętnie.

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 2 lutego

Patrząc na powyższy wykres, w pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że zrobiłem duży błąd rezygnując z handlu w piątek. Wszak ominęła mnie prawdopodobnie ogromna szansa do ponadprzeciętnych zysków. Osobiście jednak nie podchodzę do tego w ten sposób. Decyzję o dłuższym weekendzie podjąłem świadomie i liczyłem się z tym, że mogą mieć miejsca tego typu sytuacje. Bardzo ważne jest jednak to, aby w takim momencie nie zaprzątać sobie głowy potencjalnymi okazjami, które zostały przegapione. Rozmyślanie na temat potencjalnych zysków nie prowadzi do niczego, poza obniżeniem poziomu koncentracji w danej chwili. Na rynku okazje pojawiają się każdego dnia. Skupianie się na tym co było, zwiększa prawdopodobieństwo tego, że wspomniane okazje umkną naszej uwadze. Piątkowe rozdanie jest już przeszłością, pora więc skupić się na tym, gdzie będzie można zarobić na tych sesjach, które są dopiero przed nami.

Każdy, kto spodziewa się wnikliwej analizy z mojej strony, z pewnością zawiedzie się dzisiejszym wpisem. Łącząc dwa opisane we wstępie czynniki, otrzymujemy bowiem obraz, w którym brakuje sporej liczy istotnych elementów. Fakt, że przebywałem w piątek poza rynkiem sprawił, że nie wiem w jaki sposób budowany był impuls spadkowy. Czy mieliśmy do czynienia z akumulacją na bid, a jeżeli tak to na jakich poziomach? Jak duża była presja ze strony sprzedających? Jak często pojawiały się zlecenia o ponadprzeciętnej wielkości? Szybkość napływania nowych zleceń, itd. To wszystko są pytania, na które nie do końca znam odpowiedź. Z tego też powodu, jednym z głównych założeń przed dzisiejszą sesją, będzie uważna obserwacja rynkowych wydarzeń. Tak aby na nowo wczuć się w panującą na rynkach sytuację.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 2 lutego

Po tak dynamicznym ruchu jak ten piątkowy, trudno jest oczekiwać od wykresu, że dostarczy nam dużej ilości przydatnych wskazówek. Zdecydowana większość poziomów, które mogliśmy wyznaczyć w oparciu o market profile, została w piątek rozjechana przez rynek. W takim wypadku, tutaj również nie pozostaje nam nic innego, jak uważne obserwowanie dzisiejszych wydarzeń w poszukiwaniu poziomów, na których będzie można zauważyć reakcję uczestników rynku. Oczywiście, możemy tutaj brać pod uwagę standardowe poziomy wyznaczane w oparciu o market profile (jak chociażby single printy), jednak musimy sobie zdawać sprawę, że prawdopodobieństwo trafnego wytypowania punktów zwrotnych, będzie dzisiaj zdecydowanie niższe.

Sesja nocna przyniosła nam jak na razie gwałtowną reakcję na piątkowe spadki inwestorów ze wschodu. Spowodowało to wykreowanie niezwykle szerokiego zasięgu dla IB. Czysto statystycznie powinno to być zapowiedzią monotonnej sesji. Biorąc jednak pod uwagę piątkowe wydarzenie, poczekałbym z takimi osądami do rozpoczęcia handlu za oceanem. Wraz z pierwszym gongiem oznajmiającym początek sesji, powinniśmy zacząć uzyskiwać odpowiedzi na stawiane przed sesją pytania.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • jedyną radą przed sesją jest to, aby uważnie obserwować dzisiejsze wydarzenia, w poszukiwaniu odpowiedzi na stawiane przed sesją pytania;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2755,25/ 2831,00
Close – 2756,75
Istotne poziomy: 2760,25;
S1 (wsparcie) – 2700,00
R1 (opór) – 2808,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “5 lutego

Leave a Reply