Przed sesją

5 lipca

Wracamy na rynki po dwóch dniach przerwy od handlu. W prawdzie Dzień Niepodległości wypadał w Stanach wczoraj, jednak spora część futuresów również we wtorek kończyła sesję wcześniej. Poniedziałek niestety nie przyniósł zbyt wielu emocji. Z tego też powodu znajdujemy się obecnie mniej więcej w tym samym miejscu, w którym rozpoczynaliśmy obecny tydzień. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Potwierdzeniem dla tego, o czym wspomniałem już we wstępie, jest bez wątpienia powyższy wykres. Od kilku już sesji cena idzie bokiem, poruszając się w wąskim kanale konsolidacyjnym. Temat obrotów nie powinien być tutaj nawet poruszany, bowiem już w trakcie poniedziałkowej sesji można było zauważyć niedobór na tej płaszczyźnie. Oczywiście było to zgodne z założeniami, o których pisałem w przygotowaniu z początku tygodnia. Po części sprawdził się również scenariusz zakładający spory zasięg ruchów na niskiej płynności. Piszę po części, bowiem spodziewałem się raczej ruchów w obu kierunkach. Otrzymaliśmy natomiast jedynie silny impuls wzrostowy, który mógł być odbierany w kategoriach odreagowania po spadkach z jakimi przyszło nam się zmierzyć w trakcie sesji nocnej. Zdecydowana większość sesji, przebiegała jednak w dość spokojnej atmosferze.

Jak już wspomniałem we wstępie, znajdujemy się obecnie w okolicach poziomów, na których rozpoczynaliśmy handel w tym tygodniu. Wygląda więc na to, że w nowy miesiąc (oraz kwartał) wejdziemy z lekkim opóźnieniem. Z tego też powodu, w dalszym ciągu zasadnym wydaje się być obserwowanie reakcji ceny w okolicach ograniczeń, wspominanej już niejednokrotnie, konsolidacji z drugiej połowy maja. Biorąc jednak pod uwagę czas, jaki spędziliśmy już w tym przedziale, spodziewać się można dość dynamicznego impulsu na wybiciu. Warto o tym pamiętać, aby zachować odpowiedni poziom kontroli ryzyka dla naszych pozycji.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 5 lipca

Jeżeli chodzi o market profile, to nie przykładałbym zbyt dużej wagi do poziomów wyznaczanych w oparciu o profile z dwóch ostatnich sesji. Z wiadomych powodów. Sesja poniedziałkowa również nie powinna być rozpatrywana w kontekście drogowskazów na najbliższe dni, jednak można tutaj zauważyć kilka ciekawych rzeczy. Najważniejszą z nich może być fakt, że prawdopodobnie udało nam się znaleźć nowy obszar równowagi, którego poszukiwaniami spekulanci zajęci byli przez ostatnich kilka sesji. Chodzi tutaj oczywiście o obszar pomiędzy 2702 oraz 2714. To właśnie w tym obszarze skupiała się zdecydowana większość handlu poniedziałkowego oraz piątkowego. Oczywiście współgra to po części ze scenariuszem nakreślonym w oparciu o analizę techniczną. Wygląda bowiem na to, że naszą uwagę powinniśmy obecnie skupić na kolejnych próbach zejścia poniżej poziomu wsparcia wyznaczonego w okolicach 2698,00. Sposób reakcji na kolejną próbę zejścia poniżej tego wsparcia, powinien nam dać sporo wskazówek odnośnie kierunku, jaki może zostać obrany w najbliższych dniach.

Wspomniany wyżej obszar możemy zawęzić do poziomów znajdujących się pomiędzy piątkowymi poziomami VPOC (2703,00) oraz POC (2708,75). W kwestii północnej strony rynkowej drabinki, nie spodziewałbym się większych reakcji ze strony niedźwiedzi przed dotarciem w okolice 2745,25. Z tego też powodu, jednym z możliwych scenariuszy przed dzisiejszą sesją jest powolna wspinaczka w kierunku tego właśnie oporu. Oba przytoczone przeze mnie obszary znajdują się w dość znacznej odległości zarówno od siebie, jak i od obecnej ceny. Biorąc pod uwagę przebieg ostatnich kilku sesji, nie można jednak wykluczyć, przetestowania obydwu rejonów w trakcie trwania dzisiejszej sesji.

Plan na dziś

  • w dalszym ciągu rozgrywał będę sesję w oparciu o poziomy kreowane intraday. Rynek stoi niejako w miejscu, a czekanie na to aż cena dotrze w okolice ograniczeń majowej konsolidacji nie brzmi nazbyt zachęcająco;
  • w przypadku wystąpienia dynamicznych impulsów na wybiciu któregoś z kluczowych poziomów, przede wszystkim starał się będę odpowiednio kontrolować ryzyko posiadanej pozycji;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: –
Close: –
Istotne poziomy: 2698,00; 2703,00/2708,75; 2745,25;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply