Przed sesją

4 czerwca

Przyszedł czas na pierwsze przygotowanie do sesji po ponad 3-tygodniowej przerwie. Co prawda lekkie przetarcie mam już za sobą, jednak wciąż daje o sobie znać wakacyjna przerwa. O dziwo, pomimo faktu, że powoli wchodzimy w wakacyjny okres, rynki wciąż wykazują się sporą zmiennością. Ciężko jest mi powiedzieć czym może to być spowodowane. Warto jest jednak wykorzystać ten okres, zanim na nowo powrócimy do 10-punktowego zasięgu sesji.

Analiza techniczna


Patrząc na powyższy wykres dochodzę do wniosku, że nie mogłem sobie wybrać lepszej pory na przerwę od handlu. Początek maja przyniósł nam ewidentny przestój. Ceną utrzymywana była niemalże w miejscu. Znaczące ożywienie mogliśmy zaobserwować wraz z pierwszym dniem handlu minionego tygodnia. Sporej zmienności towarzyszył również wzrost na płaszczyźnie obrotów. Wygląda więc na to, że inwestorzy powrócili obecnie do stołu. Pytanie brzmi: na jak długo oraz czym jest to spowodowane?

Odpowiedzi oczywiście może być kilka. Po pierwsze, zaplanowane na ubiegły piątek publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy. Po drugie, zbliżające się rolki. Po trzecie, zwiększona aktywność może być spowodowana chęcią zamykania, lub redukcji pozycji przed okresem wakacyjnym. Wreszcie po czwarte, powodem mogły być próby wybicia poza ograniczenia majowej konsolidacji. Standardowo już, powody nie mają tutaj więszkego znaczenia. To co się powinno liczyć to fakt, że możemy aktualnie obserwować korzystne warunki do handlu intraday. Warto będzie zatem to wykorzystać.

Aktualnie znajdujemy się w okolicach górnego ograniczenia wspomnianej wcześniej konsolidacji. Kluczowym obszarem wydają się być okolice 2742,00. To tutaj spodziewać się możemy ewentualnej reakcji ze strony rynkowych niedźwiedzi. Piątkowe dane zdają się wspierać długą stronę rynku. Podobnie z resztą jak fakt, szybkiego zanegowania wtorkowego wybicia dołem. Mimo wszystko daleki jestem od zajmowania jednoznacznego stanowiska przed dzisiejszą sesją.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 4 czerwca

Jeżeli chodzi o potencjał ewentualnych wzrostów, market profile nie dostarczy nam zbyt dużej ilości przydatnych wskazówek. Znajdujemy się obecnie w rejonach, które ostatnim razem odwiedziliśmy w połowie marca. Myślę, że każdy zgodzi się tutaj ze mną, że ówczesne poziomy nie będą miały obecnie żadnego znaczenia. Dlatego też, w przypadku kontynuacji wzrostów, zdani będziemy jedynie na arkusz i taśmę.

W kwestii poziomów po południowej stronie wykresu. W pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na fakt, że piątkowy poziom VAL nie został do tej pory przełamany. Jest to oczywiście kolejny sygnał wskazujący na byczy charakter dzisiejszej sesji. Dzisiejszy LOD pokrywa się dodatkowo z HOD sesji środowej i czwartkowej z ubiegłego tygodnia. Jak więc widzimy, jest to potencjalnie silny obszar wsparcia, z którym niedźwiedziom przyjedzie się zmierzyć w trakcie trwania dzisiejszej sesji.

Kluczowym czynnikiem, na który zwróciłbym dzisiaj uwagę to fakt, że z całą pewnością będziemy dzisiaj mieli do czynienia z licznymi próbami gry pod odbicie od górnego ograniczenia trendu bocznego. Jak już zdążyłem wcześniej wspomnieć, kluczowym wydaje się być obszar w okolicach 2742,00. Krótkoterminowy trend wydaje się być wzrostowy, jednak zbliżamy się do istotnego poziomu wsparcia z perspektywy AT. Taka mieszanka zawsze daje nam wysyp spekulantów grających pod odbicie, przeciwnie do panującego trendu. Z tego też powodu, musimy przygotować się również na fałszywe wybicia. Każda forma akumulacji w okolicach lub powyżej dzisiejszego HOD powinna być sygnałem do zajęcia krótkiej pozycji. Wąski stop i stopniowe dokładanie do pozycji w przypadku ewentualnego odbicia. W żadnym wypadku nie powinniśmy zajmować pozycji tylko i wyłącznie w oparciu o poziomy z przeszłości.

Plan na dziś

  • kluczowym wydaje się być obszar w okolicach 2742,00 – to tutaj mogą się rozegrać losy dzisiejszej sesji;
  • gra pod akumulację w okolicach aktualnego HOD przy odpowiedniej kontroli ryzyka;
  • poza tym rozgrywanie kluczowych poziomów intraday. Jednym z nich może być aktualny poziom ONL;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2706,00/2737,00
Close – 2734,75
Istotne poziomy: 2728,25/2730,00; 2742,00;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “4 czerwca

Leave a Reply