Przed sesją

31 stycznia

To była dobra sesja. Wysokie obroty, przy dużej zmienności. Idealne fundamenty pod budowę scenariuszy na rozgrywanie sesji. Wczorajsza sesja była drugą z kolei, która zakończona została na minusie. Taka sytuacja ma miejsce dopiero pierwszy raz w tym roku. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 31 stycznia

Jak już zdążyłem wspomnieć we wstępie, wczorajsza sesja obfitowała w ciekawe okazje do zajęcia pozycji. Głównie za sprawą dużej zmienności i towarzyszącemu jej wolumenowi. Bardzo często mieliśmy bowiem do czynienia z akumulacją, po której następowało krótkoterminowe odbicie. Oczywiście, taki sposób rozgrywania sesji musiał skutkować w odpowiednim przekalibrowaniu stosowanych do tej pory strategii. Kluczowym było bowiem to, aby nie dać się złapać po złej stronie rynku w momencie gdy zmienność zaczynała przybierać na sile. Wąski stop przy próbach dołączenia do impulsu wydawał się być niezbędny. Inną opcją była redukcja wielkości pozycji i gra na szerszym zasięgu. Minusem takiego rozwiązania był fakt, że kluczowe poziomy wchodziły z poślizgiem i czasami można było wylecieć z rynku na stopie.

To na co zwróciłbym aktualnie uwagę to sygnały wskazujące na formowania się zasięgu dla trendu bocznego. Jak już zdążyłem wspomnieć we wczorajszym przygotowaniu, jest to aktualnie jeden z bardziej prawdopodobnym scenariuszy. Kluczowe poziomy z perspektywy analizy technicznej zostały wczoraj utrzymane. W takim wypadku ewentualnego zasięgu dla budowanej konsolidacji upatrywałbym na poziomach: 2808,00 (wsparcie) oraz 2875,00 (opór w okolicach aktualnego ATH).

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 31 stycznia

W prawdzie zmienność utrudnia nam w pewnym stopniu rozgrywanie kluczowych poziomów intraday, jednak zwróciłbym uwagę na to, na jakich poziomach dochodziło wczoraj od odbić. Po początkowym impulsie spadkowym, zapoczątkowanym w pierwszych godzinach handlu na Globexie, silnym oporem okazał się być 2845,50 (piątkowy POC). Wsparciem dla wczorajszych spadków były natomiast okolice 2820,00 (VPOC z 22 stycznia). Na obydwa te poziomy zwracałem uwagę we wczorajszym przygotowaniu. Obydwa też, z uwagi na dużą zmienność, wchodziły wczoraj z lekkim poślizgiem, który mógł spowodować wyrzucenie pozycji na stopie. Pokazuje to jak kluczowe jest umiejętne rozgrywanie scenariuszy nakreślonych przed sesją. Każdy może bowiem wyznaczyć poziom, który stanie się następnie istotnym wsparciem lub oporem. Kluczem jest natomiast to, w jaki sposób poziom ten zostanie przez nas rozegrany.

Sesja nocna nie przynosi nam jak na razie zbyt wielu nowym informacji. Rozgrywana jest ona niemal w całości w ograniczeniach wczorajszego obszaru dystrybucji. Biorąc pod uwagę wczorajsze zachowanie rynku (wysokie obroty i duża zmienność) w pierwszej kolejności nastawiłbym się dzisiaj na podpinanie się pod impulsy kreowane intraday. Warto przy tym pamiętać o przytoczonych wyżej zasadach. Przełamanie wczorajszych minimów, powinno otworzyć nam drogę do pogłębienia spadków, z zasięgiem w okolicach 2808,00.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • wygląda na to, że rynek przeszedł w fazę budowy zasięgu dla ruchu konsolidacyjnego. Warto będzie zatem zwrócić uwagę na sygnały wskazujące taki właśnie scenariusz na najbliższe dni;
  • obserwacja reakcji rynku na ewentualne próby zejścia poniżej 2820,00;
  • umiejętne podpinanie się pod impulsy kreowane intraday może okazać się być kluczowym w trakcie dzisiejszej sesji;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2818,50/ 2858,00
Close – 2823,25
Istotne poziomy: 2808,00; 2820,00; 2845,50;
S1 (wsparcie) – 2808,00
R1 (opór) – 2878,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply