Przed sesją

29 stycznia

Konia z rzędem temu, kto prawidłowo wytypuje punkt zwrotny dla trwające obecnie trendu wzrostowego. Systematycznie, krok po kroku, cena pnie się w kierunku północnym, co rusz ustanawiając nowe historyczne szczyty. Zaledwie dwie sesje spadkowe, z jakimi mieliśmy do czynienia w styczniu, wiele nam mówią o obecnym nastawieniu inwestorów. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 29 stycznia

Aktualna sytuacja na wykresie, to niemalże kopiuj-wklej tego, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegły wtorek. Silny impuls z poprzedniej sesji, którego efektem była duża świeca wzrostowa o długim korpusie i krótkich knotach. Jak widzimy, w zeszłym tygodniu po takim sygnale przeszliśmy w stan trzydniowej konsolidacji, która posłużyła nam za budowę bazy pod kolejne wybicie. Czy i tym razem będzie podobnie? Odpowiedź na to pytanie poznamy w przeciągu najbliższych dni. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że z takim schematem mamy do czynienia praktycznie od połowy stycznia. Do tej pory nie udało się nam z niego wyłamać. Rynek dostarczył nam jednak szeregu charakterystycznych znamion, którymi opisać możemy sposób w jaki prowadzony jest panujący obecnie trend. Zanegowanie któregokolwiek z tych znamion, powinno zapalić nam lampkę ostrzegawczą. Gdzie możemy ich szukać?

Jedną z takich wskazówek, może być fakt, że za każdym razem gdy rynek przechodził w fazę konsolidacji po dynamicznym impulsie wzrostowym, ewentualne korekty z jakimi mieliśmy do czynienia intraday, zawsze kończyły się powyżej górnego ograniczenia zasięgu poprzedniej konsolidacji. W takim wypadku zejście w rejony usytuowane poniżej poziomu 2845,00 powinno być odbierane jako znacząca zmiana na tej płaszczyźnie.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 29 stycznia

Jak już wcześniej wspomniałem, aktualna sytuacja jest bliźniaczo podobna do tej, z którą mieliśmy do czynienia w miniony wtorek. W takim wypadku myślę, że warto przytoczyć to, co napisałem we wtorkowym przygotowaniu:

Po tak dynamicznym impulsie, z jakim mieliśmy do czynienia wczoraj, ciężko jest pokusić się o trafną analizę, wskazującą potencjalne poziomy, na których spodziewać się możemy reakcji rynku. To na co zwróciłbym jednak uwagę, to sposób w jaki budowany był wczorajszy ruch wzrostowy. Po pierwsze, sesja nocna przyniosła nam budowę bazy pod późniejsze wybicie. Sugeruje nam to nisko umiejscowiony poziom POC, którego całość mieści się w zasięgu Globexu. Dynamiczny impuls wzrostowy pojawił się już na otwarciu kasowego. W krótkim czasie udało nam się znacząco poprawić dotychczasowy ATH, po czym przeszliśmy w fazę konsolidacji powyżej tego poziomu. Jak widzimy, schemat ten był kontynuowany. Impuls, konsolidacja, impuls.

Na tej podstawie możemy wyznaczyć trzy obszary dystrybucji, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie trwania wczorajszej sesji. Z reguły zejście ceny w te obszary powinno spotkać się z reakcją rynku. Chciałbym jednak przypomnieć, że handel w styczniu odbywa się niejako w oderwaniu od tej zasady. Mieliśmy już do czynienia z przypadkami, w których rynek bez większych problemów przedostawał się przez obszar dystrybucji kreowany na przestrzeni kilku sesji. Jak zatem widać, nie zawsze spotkamy się tutaj z osobami broniącymi swoich pozycji zajętych w tego typu rejonach.

Dodatkowo, dziś zwróciłbym również uwagę na strukturę aktualnego HOD, który zbudowany jest w oparciu o dwa TPO. Z reguły jest to jasny sygnał wskazujący na to, że będziemy mieli do czynienia z próbami naprawy takiego stanu rzeczy. Potencjalnymi punktami zwrotnymi dla ruchów korekcyjnych, powinny być piątkowe obszary single printów.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • potencjał dla kontynuacji wzrostów wydaje się być nieograniczony. Z drugiej strony (z uwagi na nieduży wolumen zgromadzony na niższych poziomach), ewentualna korekta z prawdziwego zdarzenia, bardzo szybko może sprowadzić cenę w dół o kilkadziesiąt punktów;
  • punktem zapalnym dla panicznej sprzedaży wydaje się być poziom 2845,50, warto jest mieć zatem go na oku;
  • rozgrywanie kluczowych poziomów intraday wydaje się być dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę przebieg konsolidacji z minionego tygodnia (single printy, YH/YL, VAH/VAL, Open/Close, VPOC oraz POC);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2841,25/ 2876,00
Close – 2874,75
Istotne poziomy: 2845,50; 2856,75; 2863,50/2866,00; 2868,50/2870,75; 2872,25;
S1 (wsparcie) – 2845,50
R1 (opór) – 2880,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “29 stycznia

Leave a Reply