Przed sesją

29 marca

Wysoka zmienność przy braku zdecydowania odnośnie kierunku. Tak w skrócie można opisać wczorajszą sesję. Dodatkowo obroty w dalszym ciągu utrzymywane są na bardziej niż zadowalającym poziomie. W mojej opinii jest to również opis idealnej sesji dla każdego day tradera. Przed nami ostatni dzień przed przed czterodniową przerwą wielkanocną. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji.

Analiza techniczna


Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy powyższego wykresu, możemy zauważyć próby uklepywania dna dla potencjalnego obszaru konsolidacji, o którym wspomniałem już od kilku przygotowań. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że proces ten odbywa się przy sporym zaangażowaniu inwestorów. Generalnie rzecz biorąc, wczorajsza sesja nie przyniosła nam zbyt dużej ilości nowych informacji. To na co warto jest zwrócić uwagę to fakt, że zeszłotygodniowe minima wciąż pozostają w grze. Pomimo prób zejścia poniżej 2590,75, popyt skutecznie utrzymywał cenę powyżej tego potencjalnego poziomu wsparcia.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że przed nami ostatnia sesja przed dłuższą przerwą, nie spodziewam się dzisiaj przełomowego dnia. Odpowiedź na pytanie czy warto będzie w ogóle poświęcić cały wieczór na śledzenie wydarzeń w arkuszu, powinniśmy otrzymać już na początku sesji. Z tego też powodu, warto będzie wykorzystać okazje jakie pojawiać się będą po pierwszym dzwonku. Z czasem może ich się pojawiać coraz mniej.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 29 marca

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że rynek zaczął budować ewidentny obszar dystrybucji. Jego ograniczenia możemy wyznaczyć w okolicach poziomów 2600 oraz 2634. Pomimo dość chaotycznego przebiegu, wczorajszy profil wygląda na bardzo zbalansowany. Powodem, dla którego obserwowaliśmy wczoraj tak dynamiczne ruchy, była z całą pewnością niska płynność. W połączeniu ze sporym zaangażowaniem spekulantów, otrzymujemy dokładnie taki obraz handlu, jak ten wczorajszy. To co w mojej opinii nie powinno uciec naszej uwadze to fakt, że utrzymany został opór zlokalizowany w okolicach 2629,00. Jak widzimy na powyższym wykresie, obszar powyżej tego poziomu został dość szybko zanegowany. Mamy tutaj zatem do czynienia z potencjalnym rejonem podażowym. Potwierdza to knot zbudowany w oparciu o single printy.

Po południowej stronie powinniśmy zwrócić uwagę na poziomy zlokalizowane poniżej 2596,00. W prawdzie przed wczorajszą sesją spodziewałem się testów okolic 2590,75, jednak rynek miał inne plany i trzeba to oczywiście uszanować. Biorąc pod uwagę wszystko o czym zdążyłem napisać w dzisiejszym przygotowaniu, sesję starał się będę rozgrywać w okolicach wymienionych wyżej poziomów. Longi w okolicach 2596,00, shorty powyżej 2629,00. Oczywiście są to tylko potencjalne poziomy, które mogą, lecz nie muszą, przyciągnąć uwagę spekulantów. Pamiętajmy zatem, aby nie zajmować pozycji na ślepo, tylko szukać potwierdzenia dla naszego scenariusza chociażby w oparciu o wolumen.

Plan na dziś

  • punktem kluczowym, z perspektywy średnioterminowego trendu, wydają się być poziomy zlokalizowane w okolicach okrągłej bariery 2600 punktów – to tutaj znajdować się może wsparcie dla kreowanego obszaru konsolidacyjnego;
  • w pierwszej kolejności powinniśmy dzisiaj wykorzystać okazje jakie pojawiać się będą na otwarciu. Z czasem może być ich coraz mniej;
  • generalnie plan na dzisiejszą sesję zakłada granie shortów powyżej 2629,00 oraz longów poniżej 2596,00;
  • wciąż niezwykle ważne jest odpowiednie dostosowanie wielkości pozycji oraz zleceń obronnych, do panujących warunków;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2593,00/2633,75
Close – 2608,00
Istotne poziomy: 2590,75/2596,00; 2628,50/2629,00; 2646,25; 2687,50;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “29 marca

Leave a Reply