Przed sesją

28 lutego

Przed nami ostatnia sesja miesiąca. Miesiąca, który z pewnością zostanie zapamiętany na dłużej. To właśnie w lutym pobitych zostało kilka niechlubnych rekordów. Pamiętajmy jednak, że miesiąc ten pomógł nam również wyrwać się z marazmu, w jakim znajdowaliśmy się przez ostatnie kilka miesięcy. Powrót zmienności przełożył się na wzrost pojawiających się okazji. Dla tych wszystkich, którzy niedawno stawiali swoje pierwsze kroki, handel w nowych warunek to zawsze dobra lekcja na przyszłość. Widzimy zatem, że ocena lutego nie powinna być rozpatrywana w kategoriach zero-jedynkowych. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 28 lutego

Prawdopodobnie każdy, kto miał styczność z analizą techniczną, patrząc na powyższy wykres zauważy jedną rzecz. Formację objęcia bessy, która uformowała się w trakcie wczorajszej sesji. Generalnie układ ten jest zapowiedzią odwrócenia trwającego do tej pory trendu. Zważywszy jednak na fakt, że odmęty analizy technicznej nie są moją mocną stroną, wszystkich tych którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat tej formacji, zapraszam do zapoznania się z artykułem na Investio.

Patrząc na wykres powyżej, można odnieść wrażenie, że byłą to idealna sesja dla rynkowych niedźwiedzi. Z pewnością sporo w tym prawdy, jednak czy byki były pozbawione szans na zarobek? Otóż nie. W moim przypadku, zdecydowana większość transakcji miała miejsce po stronie long. Rynek bardzo dobrze reagował wczoraj na krótkoterminowe akumulacje na bid, które z reguły przynosiły kilkutickowe odbicia. Był to na tyle klarowny set up, że można go było wczoraj grać w ciemno, ryzykując przy tym jedynie 1-2 ticki. To pokazuje nam, że nie możemy patrzeć na handel wyłącznie z jednej perspektywy. Presja sprzedających była wczoraj duża, wybicia istotnych poziomów przynosiło z reguły kontynuację, jednak nie przeszkodziło nam to, w zarabianiu na długich pozycjach.

Tam gdzie pojawia się presja, zawsze pojawia się również krótkoterminowe wyczerpanie impulsu. Rynek lubi wówczas testować pozycje osób, które zapakowały się w pozycje akumulowane po przeciwnej stronie arkusza. Jest to oczywiście dość logiczne. Im więcej osób zdecyduje się na sprzedaż/kupno w danym momencie, tym mniej (odpowiednio) potencjalnych sprzedających/kupujących, którzy w dalszym ciągu chcą zająć pozycję. Z tego też powodu, linia najmniejszego oporu leży wówczas po przeciwnej stronie rynkowego arkusza. Warto jest wykorzystywać tego rodzaju momenty, do szybkiego scalpu na kilka ticków.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 28 lutego

Patrząc z perspektywy market profile, widzimy, że wczoraj miało miejsce kilka dość istotnych rzeczy. Po pierwsze, zanegowany został poniedziałkowy poziom POC. Po drugie, presja sprzedających zepchnęła cenę poniżej poziomu 2755. Co więcej, po wybiciu tego poziomu wsparcia, każda próba powrotu, kończyła się niepowodzeniem. Wygląda więc na to, że niedźwiedzie będą broniły tego poziomu i będziemy mieli tutaj ponownie do czynienia z silnym oporem. Generalnie ciężko jest doszukiwać się pozytywów z perspektywy rynkowych byków. Początek handlu za oceanem przyniósł nam dość szybkie zanegowanie nowego HOD, po którym całkowitą dominację przejęła krótka strona rynku.

Aktualnie skupiłbym się na kilku czynnikach znajdujących się na południe od aktualnej ceny. Po pierwsze, obszar single printów z sesji piątkowej. Jest to dość szeroka strefa, znajdująca się pomiędzy 2730,00, a 2734,75. O tym jak duże znaczenia może mieć ten obszar pisałem już w poniedziałkowym przygotowaniu. Idąc dalej, natrafiamy na jeden z ostatnich bastionów rynkowych byków. Mowa tutaj o obszarze zlokalizowanym pomiędzy VPOC (2719,25) oraz POC 2717,25) wspomnianej sesji kończącej ubiegły tydzień. Zejście poniżej dolnego ograniczenia tej strefy, powinno nam otworzyć drogę do pogłębienia low z zeszłego tygodnia.

Plan na dziś

  • obserwacja poziomu 2755,00 – to tutaj mogą rozegrać się dalszej losy dzisiejszej sesji;
  • biorąc pod uwagę wczorajszą presję sprzedażową, warto będzie zajmować dziś pozycję zgodnie z tym kierunkiem. W takim wypadku zwróciłbym szczególną uwagę na sygnały wskazujące na wyczerpywanie się krótkoterminowych odbić wzrostowych (spadek prędkości napływania nowych zleceń, brak kontynuacji w postaci kolejnych dużych zleceń kupna itp.);
  • podobnie jak miało to miejsce wczoraj, gra pod akumulację na bid i testowanie pozycji spóźnionych niedźwiedzi, również może się dzisiaj sprawdzić. Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku zajmujemy pozycję przeciwną do aktualnego impulsu. Bardzo ważne jest wówczas odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Stopy powinny być wąsko ustawione, tak aby nie dać się złapać na dynamicznej kontynuacji. Rynek może już nie pozwolić nam w takiej sytuacji zredukować ewentualnych strat;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2742,00/2789,75
Close – 2747,25
Istotne poziomy: 2717,25/2719,25; 2730,00/2734,75; 2755,00;
S1 (wsparcie) –
R1 (opór): 2755,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “28 lutego

Leave a Reply