Przed sesją

26 marca

Każdy kto uważnie obserwował ubiegłotygodniowe wydarzenia, mógł na własne oczy przekonać się jak tak na prawdę funkcjonują rynki. Jak małe znaczenie w codziennym handlu odgrywają poziomy wyznaczane przed sesją. Jaki wpływ mają publikacje makro oraz fundamenty. W jaki sposób budowane są pozycje przez tzw. smart money przed silnym impulsem, czy to wzrostowym, czy spadkowym. Wszytko to zostało nam podane niemal jak na tacy. Jeżeli komuś to umknęło, to zachęcam do tego, aby jeszcze raz prześledzić wszystko to, co działo się w zeszłym tygodniu. Ja przejdę jednak do tego, jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji.

Analiza techniczna


Myślę, że nie będzie dla nikogo dużym zaskoczeniem to, że w obecnej sytuacji daleki jestem od wyznaczania jakichkolwiek punktów zaczepnych. Czy to w oparciu o analizę techniczną, czy market profile. Po takim ruchu z jakim mieliśmy do czynienia zarówno w czwartek, jak i w piątek, nie ma to najmniejszego sensu. Rynek musi na nowo się zbalansować. Przed nami zatem sesje, w których poszukiwać będziemy nowego obszaru równowagi. Jak dobrze wiemy (nauczyły nas tego chociażby wydarzenia z początku lutego), proces ten może przebiegać dość chaotycznie, przy podwyższonej zmienności i wysokich obrotach. Jedyną radą, jaką mogę się podzielić z Wami w takim wypadku, to odpowiednie dopasowanie klipa oraz zleceń obronnych. Zasada jest prosta. Redukcja wielkości pozycji oraz rozszerzenie obszaru dla naszych stopów. Tak aby ogólne ryzyko dla naszych pozycji pozostało bez zmian.

Analiza market profile

Jak już zdążyłem wcześniej wspomnieć, analiza market profile mija się w obecnej sytuacji z celem. Zamiast tego, chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz, o której pisałem już w czwartkowym przygotowaniu. Chodzi tutaj o sposób, w jaki wykorzystane zostały w zeszłym tygodniu środowe dane makro. Był to idealny moment do tego, aby oczyścić rynek ze słabych shortów, przed rozpoczęciem ruchu zgodnie z tym kierunkiem. Niektórzy będą nazywać tego rodzaju zagrywki manipulacją, według mnie jednak jest to nic innego jak perfekcyjne zrealizowania strategia. Strategia, pod którą fundamenty kładzione były przez kilka sesji. Momentem kulminacyjnym była decyzja FED w sprawie stóp procentowych. Niska płynność pozwoliła w dość łatwy sposób powycinać zlecenia obronne ulicy, która zdecydowała się na ślepo rozgrywać wspomnianą publikację. Dodajmy do tego kilka dni, jakie spędziliśmy na budowaniu bazy pod wybicie i otrzymamy idealną receptę na odpowiednią płynność do zbudowania dużej pozycji short na korzystnych poziomach.

Oczywiście mądre głowy z CNBC będą starały się racjonalizować to, co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich sesji. Doszukując się różnego rodzaju powodów takiego obrotu sprawy. Pytanie jednak jaki jest cel tego typu dywagacji? W mojej opinii zdecydowanie więcej korzyści przyniesie nam dokładne prześledzenie tego, w jaki sposób rozgrywany był rynek w zeszłym tygodniu.

Plan na dziś

  • jedyny plan jaki mam na dzisiejszą sesję, to uważna obserwacja rynkowych wydarzeń. Wykorzystywanie impulsów kreowanych intrady, przy odpowiedniej kontroli ryzyka;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2586,00/2658,75
Close – 2596,50
Istotne poziomy: –
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “26 marca

Leave a Reply