Przed sesją

26 kwietnia

Po dynamicznej sesji wtorkowej, środa przyniosła nam pewnego rodzaju uspokojenie nastrojów. Zmienność w dalszym ciągu gościła wczoraj w arkuszu, czego przykładem były momenty, w których jedno zlecenie potrafiło zdejmować płynność z kilku/kilkunastu poziomów. Ogólny obraz wpisywał się jednak w scenariusz konsolidacyjny. Szczęśliwie obroty zostały utrzymane na wysokim poziomie. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Jeden ze scenariuszy, o których pisałem we wczorajszym przygotowaniu, zakładał konsolidację i budowę bazy poniżej poziomu 2642,50. Jak widzimy, założenie to znalazło swoje potwierdzenie w rynkowych wydarzeniach. Wczorajsza sesja była idealnym materiałem do handlu dla każdego day tradera. W arkuszu można było zauważyć zaangażowanie spekulantów po obydwu stronach rynkowej drabinki. Rynek dość szybko wyrysował zasięg dla wczorajszego handlu, który to utrzymywany był przez zdecydowaną większość wczorajszego dnia. Nieliczne próby wybicia kończyły się z reguły akumulacją i powrotem pod przeciwległą barykadę. Dopiero ostatnie godziny handlu przyniosły nam wyłamanie z tego schematu.

Wczorajsza sesja pokazała również, jak ważne jest pozostawanie elastycznym w trakcie trwania sesji. Plan na wczorajszy dzień zakładał w prawdzie rozgrywanie kluczowych poziomów kreowanych intrady, co okazało się być jak najbardziej słusznym. Jednak handel w oparciu o zredukowaną wielkość pozycji mógł znacząco ograniczyć potencjał dla zysków, jakie wypracować mogliśmy w trakcie sesji. W sytuacjach takich jak ta wczorajsza, gdy widzimy, że rynek nakreśla wyraźny plan na rozgrywanie danej sesji, warto jest odrobinę zwiększyć nasze zaangażowanie. Oczywiście przy jednoczesnej kontroli zleceń kontrolnych. Wąski stop loss jest w takim wypadku jak najbardziej zasadny, bowiem dość szybko powinniśmy otrzymać od rynku informacje na temat tego, czy obserwowany do tej pory schemat, w dalszym ciągu pozostaje aktualny. Oczywiście mówimy tutaj o informacjach płynących do nas z arkusza i taśmy. Zanim wskazówki te będą zauważalne na wykresie, cena może odjechać nam kilka punktów, odbierając zdecydowaną większość zarobku wypracowanego podczas gry w konsolidacji.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 26 kwietnia

Wczorajsza sesja, podobnie jak ta poniedziałkowa, posiada zbalansowany profil. Zwracałem już na to uwagę podczas wczorajszego przygotowania. Wprawdzie obszar dystrybucji rozciągnięty jest na ponad 15 punktów, jednak trudno jest oprzeć się wrażeniu, że wczorajsza sesja rozgrywana była w dość wąskim przedziale cenowym. Poziomy POC (2631,50) oraz VPOC (2631,00), które znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, potwierdzają nam niejako nasze spostrzeżenia. Standardowo już, wyłamanie z takiego schematu rozgrywania sesji musiało przynieść nam dynamiczny impuls, czego przykładem są ostatnie godziny handlu oraz dotychczasowy przebieg sesji nocnej.

Zwróciłbym jednak uwagę na jedną rzecz, mianowicie d-print na powyższym profilu (d-print, czyli pojedyncza litera TPO wskazująca na handel pomiędzy godziną 21:30, a 22:00). Mamy tutaj klarowne potwierdzenie dla faktu, że wczorajsza sesja rozgrywana była w dużej mierze przez krótkoterminowych graczy. Wybicie, którego efektem było zamykanie stratnych pozycji przez gracz w krótkich pozycjach, po którym przyszła również chęć realizacji zysków z pozycji długich. Dodatkowym bodźcem do takiego zachowania longów, z pewnością był fakt zbliżającego się końca sesji. Dlaczego o tym piszę? Ze względu na fakt, że w mojej opinii, kontynuacja wzrostów, którą możemy obecnie obserwować obywała się raczej na bazie niskiej płynności, niż dużego zaangażowania po stronie long. Z tego też powodu, mogą pojawić się problemy, gdy przyjdzie nam bronić takich poziomów jak chociażby dzisiejsze minima.

Jeżeli chodzi o poziomy, na które warto jest zwrócić uwagę. W dalszej kolejności w grze pozostaje jeden z obszarów single printów, o którym pisałem wczoraj (górne ograniczenie na 2660,50). Obszar ten obfituje również w liczne poziomy LOD ustanawiane na przestrzeni ostatnich tygodni. Dodatkowo w rejonie tym znajduje się poziom 2656,25, który to jest zarówno POC jak VPOC sesji z 13 kwietnia. Reakcji możemy również spodziewać się przy ewentualnym zejściu ceny w okolice wczorajszych poziomów POC oraz VPOC.

Plan na dziś

  • Dzisiejszą sesję również rozgrywał będę w całości o poziomy kreowane intraday;
  • w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na reakcję kapitału na obserwowaną dzisiaj kontynuację wczorajszych wzrostów;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2611,25/2648,25
Close – 2644,50
Istotne poziomy: 2607,50/2612,25; 2631,00/2631,50; 2656,25/2660,50;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply