Przed sesją

24 kwietnia

Za nami wolny początek nowego tygodnia. Pomimo faktu, że mieliśmy do czynienia z sesją spadkową, która z reguły przyciąga na rynek większy wolumen, obroty zatrzymały się w okolicy 1,5 miliona kontraktów. Jak zatem widzimy, spowolnienie, jakie obserwujemy od przeszło tygodnia, w dalszym ciągu usypia czujność inwestorów. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Analizując aktualną sytuację z perspektywy analizy technicznej widzimy, że scenariusz, o którym pisałem w czwartek ma spore szanse na realizację. Ruch korekcyjny wyhamowany został w okolicach niedawnego oporu na poziomie 2660,00. Kluczowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, brzmi: czy dojdzie do odbicia? Każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że obecnie aktualne są dwa scenariusze. Odbicie i kontynuacja w kierunku 2800. Przełamanie poziomu wsparcia, którego efektem powinna być dynamiczna kontynuacja spadków. Zasięg przy takim scenariuszy wyznaczyć można w okolicach kwietniowych minimów (2570).

Który z powyższych scenariuszy ma większe szanse na realizację? Standardowo już, nie podejmę się jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwróciłbym jednak uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, ostatnim sesjom spadkowym nie towarzyszył znaczący wzrost na płaszczyźnie zmienności. W piątek, pomimo faktu, że zaliczyliśmy sporą korektę, wzrost na VIXie był niemal niezauważalny. Podobnie z resztą jak wczoraj. Wygląda na to, że obecne spadki nie są napędzane paniczną wyprzedażą i mają jedynie charakter korekcyjny. Potwierdzeniem dla takiego założenia może być fakt, że wczoraj, przed zamknięciem sesji, można było zauważyć kupującego akumulującego pozycję w okolicach poziomu 2663,00. W pierwszej kolejności była to standardowa akumulacja na bid, po której nasz kupujący przeszedł do zdejmowania płynności z asków. Warto będzie zatem obserwować dzisiaj ewentualną reakcję ceny w tych rejonach.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 24 kwietnia

Co na temat aktualnej sytuacji powie nam market profile? Przede wszystkim widzimy, że po dwóch spadkowych sesjach, doszło wczoraj do uspokojenia nastrojów. Świadczyć o tym może zbalansowany profil dla wczorajszej sesji. Ważnym elementem może być fakt, że udało nam się wczoraj domknąć obszar piątkowych single printów. Górne ograniczenie wyznaczyć możemy na poziomie 2682,50. Rejon ten pokrywa się z czwartkowym LOD, co dodatkowo wzmacnia jego znaczenie. Jak widzimy, mieliśmy wczoraj do czynienia z dwiema próbami wybicia ponad wspomniany wyżej poziom. Oba zakończone niepowodzeniem. Z tego też powodu, to na ten obszar zwróciłbym dzisiaj uwagę w pierwszej kolejności. W przypadku kontynuacji w kierunku północnym, kluczowym może okazać się również poziom 2696,00. To tutaj zauważyć możemy znaczący skok w profilu z ubiegłego tygodnia.

Po południowej stronie wykresu, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na okolice 2660,00. Zgodnie z tym, o czym zdążyłem już napisać, poziom ten powinien aktualnie pełnić rolę silnego wsparcia. Potwierdzeniem dla takiego założenia wydają się być minima z piątku oraz poniedziałku minionego tygodnia. Aktualny LOD pokrywa się z wczorajszym poziomem VPOC (2751,50), co również nie powinno pozostać przez nas niezauważone. Warto jest mieć również na uwadze piątkowy obszar dystrybucji. Sugerował on kontynuację spadków (VAL w okolicach LOD), jednak przebijając te poziomy, dość szybko trafiliśmy na strefę popytową. Jest to kolejny powód, dla którego warto będzie uważnie śledzić ewentualne próby zejścia w te rejony.

Plan na dziś

  • myślę, że w obecnej sytuacji, longi powinny być zagrywane po przebiciu poziomu 2682,50, natomiast shorty, po zejściu poniżej 2660,00. W obydwu przypadkach należy się oczywiście wystrzegać fałszywych wybić, które charakteryzowały się będą akumulacją pozycji w przeciwnym kierunku;
  • płynność oscyluje obecnie w okolicach 300/400 kontraktów na poziom. Znajduje to swoje przełożenie w reakcji ceny na kluczowe poziomy z perspektywy intraday. Rynek ponownie stał się odrobinę bardziej techniczny. Warto będzie obserwować czy tendencja ta zostanie utrzymana;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2657,25/2684,75
Close – 2671,25
Istotne poziomy: 2660,00/2663,00; 2671,50; 2682,50; 2696,00;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “24 kwietnia

Leave a Reply