Przed sesją

22 lutego

Wczorajsza sesja miała dwa oblicza. Pierwsze, do godziny 20, można określić mianem oczekiwania. Drugie, po 20, które zdecydowanie bardziej przypominało nam handel z jakim mamy styczność od początku lutego. Powód? Publikacja styczniowych minutek. Myślę jednak, że w tym przypadku zdecydowanie trafniejszym określeniem wydaje się być: pretekst. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 22 lutego

Wczorajsza sesja była idealnym przykładem na to, dlaczego tak mało uwagi poświęcam publikacjom makro. Wiem kiedy publikowane są konkretne dane, jednak bardzo rzadko rozgrywam je w konkretny sposób. Dlaczego? Wczorajsze minutki miały zdecydowanie pozytywny wydźwięk. Pierwsza reakcja rynku (czy może bardziej algorytmów, które prześwietliły publikację) była zgodna z oczekiwaniami. Dynamiczny impuls w górę. Przebicie poziomu oporu, o którym pisałem we wczorajszym przygotowaniu oraz chwilowa stabilizacja ceny na nowych maksimach wczorajszej sesji. Stan ten nie utrzymał się jednak zbyt długo. Przebieg handlu w ostatniej godzinie przypominał nam bardziej paniczną reakcję na słabą publikację makro, niż zwykłą korektę i poszukiwanie nowego obszaru równowagi. Efektem czego był ponad 50-punktowy zjazd z poziomu wczorajszych szczytów. Ciężko jest doszukiwać się jakiś racjonalnych powodów dla takiego stanu rzeczy, choć pewny jestem, że dziś niezawodna grupa analityków przedstawi kilka niesłychanie trafnych argumentów przemawiających za takim obrotem wydarzeń.

Widzimy zatem, że rynek wciąż nie wyrwał się z lutowego stanu podwyższonej zmienności. Kupuj plotki, sprzedawaj fakty? Możliwe, jednak jakie ma to tak na prawdę znaczenie? Koniec końców liczy się to, ile (i czy w ogóle) uda nam się na tym zarobić. Odpowiedzi na to pytanie nie uzyskamy od rynkowych analityków. Musimy skupić się na tym, jakie informacje przekazuje nam w danym momencie rynek. Uważna obserwacja w dalszym ciągu powinna być dla nas na wagę złota. Możemy dzięki temu zauważyć na przykład to, że wczoraj zaraz po zakończeniu 15-minutowej przerwy w handlu, ktoś kupił ponad 900 kontraktów po 2699,00. Realizacja zysków? Pozycjonowanie pod kolejną sesję? Wyrzucenie stratnej pozycji? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ciekawy jest natomiast fakt, że dokładnie 906 kontraktów zrealizowanych zostało na 2699,00. Przy aktualnym poziomie płynności na ES jest to z pewnością rzecz warta naszej uwagi.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 22 lutego

Standardowo już, po takim impulsie z jakim mieliśmy do czynienia na wczorajszym zamknięciu, opieranie przedsesyjnej analizy na poziomach wyznaczanych w oparciu o market profile, nie jest tym, co może przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Wysoka zmienność rządzi się swoimi prawami. Pisałem już o tym nie raz. Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić, to odpowiednie dopasowanie klipa oraz zleceń obronnych. Możemy oczywiście zauważyć, że wczorajszy impuls skutkował pozostawieniem obszaru single printów (2701,75/2706,00), możemy naszą analizę opierać na nietestowanym IB z dzisiejszej sesji nocnej. Możemy również spojrzeć w kierunku sesji z 14 lutego. Mamy tutaj do czynienia z nietestowanym obszarem single printów (2679,75/2681,25). Zasadnym wydaje się być również złożenie wskazujące na testy poziomów VPOC oraz POC z tej sesji (odpowiednio 2672,50 oraz 2672,75).

To wszystko to tylko przypuszczenia. Koniec końców liczyć się będzie to, z jakim poziomem płynności będziemy mieli dzisiaj do czynienia. Wczorajsza sesja jest tego idealnym przykładem. Wygląda więc na to, że luty nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w dalszym ciągu musimy z dużym dystansem podchodzić do wyznaczanych przed sesją, potencjalnych poziomów zainteresowania.

Plan na dziś

  • wczorajsza sesja potwierdza fakt, że wciąż musimy zachowywać szczególną ostrożność oraz cierpliwie budować pozycje;
  • odpowiednie dostosowanie strategii oraz wielkości pozycji do panujących warunków (szerszy stop przy znaczącej redukcji klipa);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2705,75/2737,75
Close – 2715,00
Istotne poziomy: –
S1 (wsparcie) –
R1 (opór) –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “22 lutego

Leave a Reply