Przed sesją

19 marca

Ostatnie sesje minionego tygodnia z pewnością nie należały do tych z gatunku ulubionych każdego day-tradera. Sam fakt, że mieliśmy do czynienia z tzw. inside day wiele powinien nam mówić. Powodów takiego obrotu sprawy, można doszukiwać się w znaczącym spadku na płaszczyźnie obrotów oraz zmienności. Wygląda na to, że rynek potrzebował będzie odrobinę czasu do namysły, zanim obrany zostanie kierunek kolejnego impulsu. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji.

Analiza techniczna


Od czwartkowego przygotowania do sesji, niewiele rzeczy uległo zmianie na powyższym wykresie. Wciąż znajdujemy się w objęciach sesji z 9 marca, której ograniczenia wydają się być aktualnymi poziomami wsparcia i oporu. Obecnie ciężko jest pokusić się o jakiekolwiek odkrywcze, czy chociażby nowe obserwacje, ponad to, o czym zdążyłem już napisać w ubiegłym tygodniu. Rynek potrzebuje czasu aby się określić. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak rozgrywanie obszarów konsolidacji kreowanych intraday. Jak najlepiej jest podejść do takiego scenariusza?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wyznaczone w trakcie sesji nocnej poziomy ONH oraz ONL. To właśnie ekstrema Globexu powinny przyciągać najwięcej uwagi ze strony spekulantów. Nie zalecałbym jednak rozgrywanie na ślepo wskazanych wyżej poziomów. Rynek lubił bowiem ostatnio poprawiać o kilka punktów zasięg sesji nocnej, formując w ten sposób nowe ograniczenia, które respektowane były w trakcie trwania kasowego. W takim wypadku kluczowe jest poszukiwanie sygnałów wskazujących na akumulację pozycji po wybiciu jednego ze wskazanych wyżej poziomów. Przy założeniu kontynuacji rozgrywania sesji według zaobserwowanego pod koniec tygodnia schematu, taki plan na kolejny dzień powinien być najbardziej owocny.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 19 marca

Market profile również nie obdarza nas hojnie nowymi informacjami, ponad to o czym pisałem w poprzednim tygodniu. Kluczowym wydaje się być fakt, że udało nam się utrzymać powyżej poziomu POC sesji z 9 marca (2742,75). Jak już niejednokrotnie wskazywałem, poziom ten może mieć kluczowe znaczenie z perspektywy krótkoterminowego trendu. Można się bowiem pokusić obecnie o nakreślenie dwóch scenariuszy. Odbicie od okolic POC z 9 marca, po którym powinniśmy mieć do czynienia z kolejnymi próbami sforsowania okrągłej bariery 2800 punktów. Drugi scenariusz, w którym następuje wybicie wsparcia na poziomie 2742,75, zakłada zejście w okolice 2685 oraz testy wsparcia zlokalizowanego w tych okolicach.

Jak zatem widzimy, oba scenariusze dają nam dość spory potencjał w kontekście planowanego zasięgu. Problem w tym, że aktualnie ciężko jest jednoznacznie wskazać, który ma większe szanse na realizację. Rynek zastygł w bezruchu. Oczywiście sytuacja ta nie będzie trwać wiecznie, jednak tak długo, jak sesje rozgrywane są według schematu z końcówki ubiegłego tygodnia, musimy się do tego dostosować i wyciągnąć z tego jak najwięcej. Pierwszą wskazówką, sugerującą nam wyłamanie się z opisanego wcześniej schematu, będzie powrót na rynek zmienności. Wówczas rynek powinien dostarczyć nam większej ilości sygnałów wskazujących na to, po której stronie 2742,75 znajdować będziemy się w średnim terminie.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodził będę z zamiarem rozgrywania ograniczeń obszarów konsolidacji kreowanych intraday;
  • główna uwaga powinna skupić się na, wykreowanych w trakcie sesji nocnej, poziomach ONH oraz ONL;
  • kluczowym poziomem na najbliższe sesje wydaje się być POC z 9 marca (2742,75). Każda próba wybicia tego wsparcia powinna spotkać się ze zdecydowaną reakcją ze strony rynku. Warto będzie zatem ostrożnie rozgrywać ten poziom, tak aby nie dać się złapać po złej stronie rynkowej drabinki;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2750,25/2766,25
Close – 2755,50
Istotne poziomy: 2703,50/2708,00; 2730,00/2733,75; 2742,75;
S1 (wsparcie): 2685,00;
R1 (opór): 2795,00;

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “19 marca

Leave a Reply