Przed sesją

19 lipca

Status quo został wczoraj zachowany. Wczorajsza sesja charakteryzowała się niezwykle wąskim zasięgiem, któremu dodatkowo towarzyszył spadek na płaszczyźnie obrotów. Wygląda więc na to, że wybicie ponad 2800 punktów nie przyciągnęło uwagi większej liczby inwestorów. W dalszym ciągu możemy zatem obserwować wakacyjny klimat handlu. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Z technicznego punktu widzenia, wczorajsza sesja nie przyniosła nam zbyt wiele nowych wskazówek. To na co zwróciłbym uwagę to fakt, że prawdopodobnie udało nam się odrobinę zadomowić na nowych poziomach. Ostatni raz kiedy cena zawitała na poziomach powyżej 2800 miał miejsce w marcu. Była to jednak niezwykle krótka wizyta, po której przyszło nam się zmierzyć z kolejna (po lutowej), ponad 200-punktową przeceną. Szczęśliwie, wydarzenia te miały miejsce niemalże w czasach prehistorycznych (z punktu widzenia krótkoterminowego spekulanta), dlatego też nie wyciągałbym na ich podstawie zbyt daleko idących wniosków.

W trakcie trwania dzisiejszej sesji, podobnie jak miało to miejsce wczoraj, przede wszystkim skupiłbym się na obserwacji okolic 2810. Wczoraj poziom ten wywiązał się niemalże idealnie z roli silnego wsparcia. Doszło co prawda dwukrotnie do kilku-punktowego wybicia, jednak uważna obserwacja arkusza pozwoliła na wyłapanie charakteru tych wybić. Nie pierwszy już raz ślepe rozgrywanie potencjalnych poziomów wsparcia czy oporu zakończyło się na pośpiesznym zamykaniem pozycji na SL, czego efektem były obserwowane wczoraj impulsy spadkowe. Warto będzie zatem obserwować, czy również dzisiaj podaż będzie skutecznie zbierana w tych okolicach.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 19 lipca

Zdecydowana większość poziomów, o których pisałem wczoraj wciąż pozostaje w grze. Nawet pomimo faktu, że udało nam się przez chwilę zadomowić poniżej wspominanego wczoraj 2809,00. Jak bowiem wiemy, mogliśmy zaobserwować w tych rejonach ewidentne oznaki akumulacji długich pozycji. Mając na uwadze ogólny przebieg wczorajszej i dzisiejszej sesji, można pokusić się o dwa wnioski. Po pierwsze, możemy wyznaczyć ewidentną strefę popytową. Po drugie, nie są to raczej pozycje długo- lub średnioterminowych graczy. W mojej opinii, poziomy te rozgrywane są przez krótkoterminowych spekulantów, dlatego też w momencie gdy na rynku pojawi się większy wolumen, może zabraknąć chętnych do obrony tych poziomów. W kwestii istotnych poziomów po południowej stronie rynkowej barykady, w dalszym ciągu warto będzie obserwować potencjalne wsparcia przytoczone we wczorajszym przygotowaniu. Analogicznie wyglądać będzie sprawa w kontekście pozycji długich:

Jeżeli chodzi o potencjał do wzrostów, to nie będę się tutaj bawił we wróżbitę. Znajdujemy się obecnie na dawno nie widzianych poziomach. Z tego też powodu, jedyną radą w przypadku kontynuacji wzrostów może być ta, dotycząca uważnej obserwacji arkusza oraz taśmy.

Dotychczasowy przebieg sesji nocnej wygląda jak książkowy przykład tzw. inside day. Jeżeli scenariusz ten będzie kontynuowany w trakcie kasowego, możemy spodziewać się jeszcze wolniejszej sesji niż ta wczorajsza. Najlepszym planem na tego rodzaju sesje jest oczywiście rozgrywanie ich w oparciu o kluczowe poziomy intraday (ONH/ONL, YH/YL, Open/Close itp.).

Plan na dziś

  • obserwacja reakcji ceny w okolicach kluczowych poziomów intraday;
  • jednym z takich poziomów mogą być wczorajsze YL (2806,75) oraz YH (2818,25);
  • ewentualne zejście poniżej YL, przy odpowiednim akompaniamencie ze strony wolumenu, może przyczynić się do gwałtownego impulsu spadkowego. Musimy mieć to na uwadze rozgrywając długie pozycje w tych okolicach;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2806,75/2818,25
Close: 2814,75
Istotne poziomy: 2798,25/2798,75; 2806,75; 2809,00/2811,50; 2818,25;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “19 lipca

Leave a Reply