Przed sesją

18 stycznia

Dobra passa z wtorkowej sesji została wczoraj utrzymana. Obroty pozostały na przyzwoitym poziomie, a zmienność pozwoliła na ciekawe rozgrywanie wczorajszej sesji. Wygląda również na to, że wtorkowe spadki były jedynie kosmetyczną korektą. Każdemu, nawet bykom, może przydarzyć się słabszy dzień 😉 Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 18 stycznia

Patrząc na przebieg wczorajszej sesji, można zauważyć, że była ona niemalże lustrzanym odbiciem sesji wtorkowej. Pierwsze godziny handlu po otwarciu rynków za oceanem przyniosły nam dość silny impuls spadkowy. Jak się później okazało, była to jedynie próba sprowadzenia ceny w niższe rejony. Tak, aby można było zająć długie pozycje na korzystniejszych poziomach. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia we wtorek. Wówczas jednak, początkowy impuls miał przeciwny kierunek. Nie zmienia to jednak faktu, że schemat pozostaje ten sam. Warto jest mieć to zatem na uwadze w trakcie najbliższych sesji.

Z perspektywy analizy technicznej widzimy, że wtorkowa korekta została już w całości zanegowana. Wczorajsza sesja przyniosła nam dodatkowo nowy szczyt hossy. To na co należało by zwrócić uwagę to fakt, że po poprawieniu dotychczasowego ATH o kilka ticków, cena cofnęła się o kilka punktów. Mogło to być oczywiście spowodowane realizacją wypracowanych wczoraj zysków. Innym z powodów może być ewentualny poziom oporu zlokalizowany w tym obszarze (wczorajszy i wtorkowy HOD). Nie zmienia to jednak faktu, że poziom ten powinien być przez nas dzisiaj bacznie obserwowany.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 18 stycznia

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile, w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na wczorajszy LOD. Jak widzimy pokrywa się on ze wspomnianym we wczorajszym wpisie POC sesji piątkowej. Jak już zdążyłem wczoraj wspomnieć, odbicia od tego typu poziomów, z reguły są dość silnym sygnałem potwierdzającym ruch w kierunku zgodnym z dotychczasowym trendem. Nie inaczej było w przypadku wczorajszej sesji. Jest to bez wątpienia dobry prognostyk dla rynkowych byków.

Inną istotną rzeczą, na którą chciałbym dzisiaj zwrócić uwagę, to wczorajszy obszar dystrybucji. Jak widzimy poziom VAH pokrywa się niemalże co do ticka z HOD. Jak już wielokrotnie wspominałem w swoich przygotowaniach, tego typu sygnał zazwyczaj zapowiada nam kontynuację trwającego trendu. Sugeruje nam on bowiem, że proces aukcyjny nie został jeszcze zakończony i wciąż mamy na rynku chętnych do zajmowania długich pozycji na coraz wyższych poziomach. Patrząc na rynek z tej perspektywy, kluczowym wydaje się być utrzymanie obszaru single printów, który zlokalizowany jest na poziomach pomiędzy 2796,00, a 2797,75. Jeżeli niedźwiedziom nie uda się domknąć tej luki, będzie to silny sygnałem zapowiadającym kontynuację noworocznych wzrostów.

Pomimo faktu, że znajdujemy się na dużo wyższych poziomach, wciąż będę uczulał na fakt, że poniżej poziomu 2760,00 zawarta została nieduża liczba kontraktów. W takim wypadku, każde próby sprowadzenia ceny poniżej tego wsparcia, mogą bardzo szybko przerodzić się w dynamiczny impuls spadkowy.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji rynku na próby domknięcia wczorajszego obszaru single printów;
  • zarówno wczorajsza, jak i wtorkowa sesja przyniosła nam ciekawe okazje już na otwarciu kasowego, warto będzie zatem spróbować ponownie wykorzystać ten moment;
  • uwaga na fałszywe wybicia ponad wczorajszy i wtorkowy HOD;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2779,00/ 2809,50
Close – 2803,50
Istotne poziomy: 2760,00; 2768,75; 2796,00/2797,75;
S1 (wsparcie) – 2760,00
R1 (opór) – 2808,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply