Przed sesją

18 lipca

Wczorajsza sesja przyniosła nam długo wyczekiwany, skuteczny atak na okrągłą barierę 2800 punktów. Jak to często bywa w takich sytuacjach, apetyt został rozbudzony i można już usłyszeć pierwsze, nieśmiałe wciąż, wzmianki o aktualnym ATH. Do tego jednak wciąż daleka droga. Dodatkowo okres wakacyjny w pełni. Z tego też powodu skupiłbym się bardziej na miejscu, w którym znajdujemy się obecnie, a nie na tym, w którym możemy się niebawem znaleźć. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Jak z technicznego punktu widzenia wygląda wczorajsze wybicie? W mojej opinii pozostawia ono sporo do życzenia. Głównie ze względu na poziom obrotów jaki temu towarzyszył. W prawdzie udało nam się przekroczyć barierę miliona kontraktów, jednak nawet jak na okres wakacyjny jest to raczej przeciętny wynik. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, z jak kluczowym poziomem przyszło nam się wczoraj zmierzyć. Z tego też powodu, skupiłbym się obecnie na poszukiwaniu sygnałów potwierdzających siłę wczorajszego wybicia. Jednym z takich sygnałów może być utrzymanie ceny powyżej 2810. Wczorajsza sesja była dość jednowymiarowa (delikatnie mówiąc). Nieśmiałe próby korekty sprowadziły cenę w okolice tego właśnie poziomu. Dodatkowo, dotychczasowy handel w trakcie sesji nocnej również rozgrywany jest powyżej tego wsparcia. Można więc śmiało założyć, że poziom ten może odegrać dziś istotną rolę.

Po raz kolejny chciałbym również przytoczyć schemat rozgrywania sesji, z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Powolne zdobywanie grunty przez rynkowych byków, po którym nadchodziła gwałtowna przecena. Mając na uwadze sposób rozgrywania ostatnich sesji, myślę, że warto jest mieć to na uwadze.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 18 lipca

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile, przede wszystkim skupiłbym się na poszukiwaniu krótkoterminowych poziomów, w oparciu o które rozgrywać będziemy mogli kolejne sesje. Doszło wczoraj co prawda do wybicia, dodatkowo na wykresach możemy zauważyć ewidentny trend wzrostowy. Mimo wszystko jednak, fakt, że znajdujemy się w okresie wakacyjny, sprzyjać powinien kontynuacji rozgrywania sesji według dość spokojnego scenariusza. W takim wypadku warto będzie zwrócić uwagę na takie poziomy jak chociażby wczorajszy VPOC (2811,50) oraz górny obszar single printów (2809,00/2809,25). Wydaje mi się, że może to być jeden z ważniejszych obszarów w trakcie dzisiejszej sesji. Jeżeli niedźwiedziom uda się sprowadzić cenę poniżej tej bariery, możemy mieć wówczas do czynienia z dynamicznym impulsem spadkowym. Zasięg takiego impulsu możemy wyznaczyć nawet w okolicach poniedziałkowego poziomu VPOC (2798,75), który to dodatkowo pokrywa się w wczorajszym VAL (2798,25).

Jeżeli chodzi o potencjał do wzrostów, to nie będę się tutaj bawił we wróżbitę. Znajdujemy się obecnie na dawno nie widzianych poziomach. Z tego też powodu, jedyną radą w przypadku kontynuacji wzrostów może być ta, dotycząca uważnej obserwacji arkusza oraz taśmy.

Plan na dziś

  • obserwacja reakcji ceny w okolicach kluczowych poziomów intraday;
  • jednym z takich obszarów może być ten usytuowany pomiędzy 2809,00, a 2811,50;
  • ewentualne zejście poniżej wspomnianego wyżej poziomu może przyczynić się do gwałtownego impulsu spadkowego. Musimy mieć to na uwadze rozgrywając długie pozycje w tych okolicach;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2789,75/2815,75
Close: 2811,25
Istotne poziomy: 2798,25/2798,75; 2809,00/2811,50;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “18 lipca

Leave a Reply