Przed sesją

18 kwietnia

Dobra passa byków wciąż jest kontynuowana. Wczorajsza sesja przyniosła nam wybicie ponad okrągłą barierę 2700 punktów, po którym udało nam się zadomowić na nowych poziomach. Obroty wciąż utrzymują się powyżej miliona kontraktów. Jest to oczywiście wynik zauważalnie gorszy od standardów z przełomu marca i kwietnia. Mimo wszystko jednak, nie można powiedzieć, że wzrostom nie towarzyszy odpowiedni kapitał. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Zgodnie z tym, o czym pisałem wczoraj, utrzymanie powyżej minimów wyznaczonych w trakcie sesji nocnej, przełożyło się na sesję o charakterze wzrostowym. To co najistotniejsze, to fakt, że na dobre weszliśmy w obszar marcowo-kwietniowej konsolidacji. W takim wypadku należałoby się spodziewać kontynuacji wzrostów z zasięgiem w okolicach 2800. Analizując powyższy wykres widzimy, że silna strefa podażowa znajdowała się wówczas w okolicach 2790,00. Jeżeli pamięć mnie nie myli, dokładną barierę dla ówczesnego trendu bocznego wyznaczaliśmy na poziomie 2792,00. Oczywiście, wydarzenia te miały miejsce przeszło miesiąc temu, dlatego też z dużym dystansem należy podchodzić do tych poziomów.

To co istotne, to fakt, że zapoczątkowany w zeszłym tygodniu trend wzrostowy, trwa w najlepsze. Zanim jednak przez myśl przejdzie nam spoglądanie w okolice ATH, dobrze byłoby przetestować siłę obecnego trendu podczas sesji o charakterze korekcyjnym. Kluczowym w takim wypadku będzie utrzymanie ceny powyżej wsparcia zlokalizowanego w dość szerokim przedziale pomiędzy 2685,00 oraz okrągłą barierą 2700. Istotnym poziomem może być również wsparcie z okolic 2703,50. To właśnie tutaj dochodziło wczoraj do akumulacji na bid, co skutecznie podtrzymywało ceną na wyższych poziomach. Osoby kryjące się za tą akumulacją, z całą pewnością będą próbowały utrzymać swoje pozycje.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 18 kwietnia

Patrząc na powyższy wykres, możemy zauważyć kilka sygnałów, wskazujących na to, że obecny impuls wzrostowy nie został jeszcze zakończony. Wskazuje na to chociażby wysoko umiejscowiony obszar dystrybucji dla wczorajszej sesji. Dodatkowo, widzimy, że wczorajszy ruch ponownie opierał się na zdrowych fundamentach. Pierwsza faza wczorajszej sesji to budowanie bazy pod kontynuację wzrostów, które miało miejsce w trakcie sesji nocnej. Jak widzimy, obszar dystrybucji dla Globexu wyznaczyć można w obszarze pomiędzy 2689,00, a 2696,00. Wybicie ponad 2700 przyniosło nam z kolei kolejną stabilizację, której efektem było przeniesienie poziomów POC (2705,50) oraz VPOC (2706,75) na nowe, wyższe poziomy. Zgodnie z teorią aukcyjną, taki przebieg i kształt profilu dla wczorajszej sesji, wskazuje na spory potencjał do kontynuacji.

Potwierdzeniem wydaje się być dotychczasowy przebieg sesji nocnej. Jak widzimy, w obecnej fazie jest on bliźniaczo podobny do sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia wczoraj. LOD zbudowany w oparciu o nietestowany IB, który to dodatkowo pokrywa się ze strefą akumulacji dla sesji wczorajszej. Idąc dalej, widzimy, że inwestorzy azjatyccy wypełniają wolumenem poziomy znajdujące się w okolicach górnego ograniczenia wczorajszego VA. Widać więc wciąż sporą chęć do zawierania transakcji na nowych poziomach. W takim wypadku zwróciłbym uwagę przede wszystkim na dwa rejony. Niewielki obszar single printów, zlokalizowany pomiędzy 2708,75, a 2709,00. Z całą pewnością dojdzie do domknięcia tego rejonu, jednak warto będzie obserwować reakcję ceny na te wydarzenia.

Drugim ze wspomnianych obszarów jest ten, zlokalizowany pomiędzy wczorajszymi poziomami POC oraz VPOC. Jeżeli bykom uda się utrzymać cenę powyżej wsparcia zbudowanego na ich podstawie, będzie to (podobnie jak wczoraj) klarowny sygnał wskazujący na kontynuację wzrostów. Kluczowy będzie tutaj również poziom 2703,50. Zejście poniżej tego wsparcia, może przełożyć się na dynamiczny impuls, z zasięgiem w okolicach piątkowych maksimów.

Plan na dziś

  • kluczowym poziomem przed dzisiejszą sesją wydaje się być aktualny LOD (2703,75). Podobnie jak wczoraj, to tutaj mogą rozegrać się losy dzisiejszej sesji;
  • w przypadku kontynuacji zapoczątkowanego w ubiegłym tygodniu ruchu wzrostowego, uwagę należy skupić tylko i wyłącznie na informacjach płynących z arkusza oraz taśmy. Wczorajsza sesja przyniosła nam potwierdzenie dla takiego założenia, dlatego też warto będzie trzymać się również dzisiaj;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2678,75/2713,75
Close – 2705,50
Istotne poziomy: 2678,25/2679,00; 2689,50; 2703,50; 2705,50/2706,75;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “18 kwietnia

Leave a Reply