Przed sesją

17 kwietnia

Tydzień rozpoczęliśmy zgodnie ze schematem, jaki wypracowany został pod koniec ubiegłego tygodnia. Powolna wspinaczka w górę, przy stosunkowo niskich obrotach. Rynki nie są już tak rozchwiane, jak miało to miejsce na przestrzeni ostatnich tygodni. Gra w oparciu o krótkoterminową akumulację stała się dużo bardziej przejrzysta, przez co wydaje się być łatwiejsza. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Powyższy wykres zdaje się nam podpowiadać dwie rzeczy. Po pierwsze, weszliśmy w fazę krótkoterminowego trendu wzrostowego. Ruch ten zapoczątkowany był na początku ubiegłego tygodnia. Do tej pory, bykom udało się pokonać około 80 punktów na swojej drodze w kierunku północnym. Biorąc pod uwagę niedawny zasięg sesyjny, jest to raczej dość przeciętny wynik. Wydawać by się zatem mogło, że nie widać tu względnej siły byków. Otóż nic bardziej mylnego. To na co zwróciłbym tutaj uwagę (co powinno być nieco bardziej widoczne na wykresie market profile) to fakt, że za tym ruchem podąża również wolumen. Kolejne poziomy nie są przeskakiwane, co przekłada się na pewnego rodzaju stabilizację. Z tego też powodu uważam, że położone zostały dość stabilne fundamenty pod kontynuację, rozpoczętego w zeszłym tygodniu, ruchu wzrostowego.

Oczywiście jest to założenie czysto teoretyczne. Jeżeli zauważymy znaczący spadek płynności, przy dodatkowym wzroście na płaszczyźnie obrotów, cały misterny plan byków może runąć w trakcie zaledwie jednej sesji. Warto jest mieć jednak na uwadze fakt, że za widocznym na wykresie trendem wzrostowym, podążał do tej pory kapitał.

Drugą z rzeczy, o których wcześniej wspomniałem, to fakt, że powróciliśmy wczoraj w objęcia kolejnego, 100-punktowego obszaru konsolidacji. Rejon te wykreowany został na przełomie lutego i marca. W takim wypadku, potencjalny zasięg dla trwającego ruchu wzrostowego, możemy wyznaczyć w okolicach okrągłej bariery 2800 punktów. Wprawdzie wczorajszy impuls został zanegowany, czego efektem było zamknięcie poniżej dolnego ograniczenia wspomnianej konsolidacji. Jednak sesja nocna przyniosła nam kontynuację, której efektem było wybicie powyżej wczorajszych szczytów. Warto będzie zatem obserwować reakcję ceny w okolicach 2685,25.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 17 kwietnia

Co na temat aktualnej sytuacji powie nam dzisiaj market profile? Przede wszystkim zwróciłbym uwagę na obszary dystrybucji z zeszłego tygodnia. Jak już zdążyłem wcześniej wspomnieć, widzimy tutaj, że ruch wzrostowy budowany jest w oparciu o zdrowe fundamenty. Każde impuls wzrostowy przynosił nam stabilizację na nowych poziomach, której celem było budowanie bazy pod kontynuację trwającego ruchu. Z tego też powodu, dynamiczna korekta, znosząca całość zeszłotygodniowych wzrostów, wydaje się być mało prawdopodobna. Co wcale nie oznacza, że jest ona niemożliwa. Zgodnie z tym o czym pisałem wyżej, znaczący spadek płynności przy wzroście obrotów, dość szybko może rozmazać pozytywny obraz rynku (z perspektywy długich pozycji).

Z istotnych poziomów, przede wszystkim zwróciłbym uwagę na nietestowany do tej pory LOD dla sesji dzisiejszej. Zbudowany jest on w oparciu o IB, co z reguły działa na cenę jak magnes. Jeżeli bykom uda się utrzymać taką strukturę dla dzisiejszych minimów, będzie to można odbierać jako kolejny sygnał, wskazujący na spory potencjał do kontynuacji wzrostów. Innym powodem, dla którego warto będzie zwrócić uwagę na ten poziom, jest fakt, że to właśnie w tych rejonach (2678,25/2679,00) mieliśmy wczoraj do czynienia z akumulacją długich pozycji na bid. Scenariusz ten utrzymywał się przez znaczną cześć wczorajszej sesji, dlatego też możemy spodziewać się tutaj reakcji ze strony rynku.

Poniżej wspomnianego LOD znajduje się obszar zbudowany w oparciu o wczorajszego poziomy VPOC (2672,25) oraz POC (2673,00). Jeżeli miałoby dojść do wybicia poniżej wspomnianego obszaru akumulacji, to tutaj spodziewać się możemy pierwszych oznak wyhamowania impulsu powstałego na wybiciu. Jeżeli chodzi o północną stronę arkusza, to zgodnie z tym o czym pisałem już wczoraj, poziomy te rozgrywał będę tylko i wyłącznie w oparciu o informacje napływające z arkusza oraz taśmy.

Plan na dziś

  • kluczowym poziomem przed dzisiejszą sesją wydaje się być aktualny LOD (2678,75) – to tutaj mogą rozegrać się losy dzisiejszej sesji;
  • w przypadku kontynuacji zapoczątkowanego w ubiegłym tygodniu ruchu wzrostowego, uwagę należy skupić tylko i wyłącznie na informacjach płynących z arkusza oraz taśmy. Poziomy wyznaczane w oparciu o analizę techniczną mogą nie mieć obecnie większego znaczenia. Inwestorzy, którzy mieli wpływ na wykreowanie ich w przeszłości, dawno już mogli pozamykać swoje pozycje. Z tego też powodu, próżno będzie szukać kapitału, który zdecyduje się na obronę tego typu poziomów;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2660,75/2687,00
Close – 2679,50
Istotne poziomy: 2656,25; 2672,25/2673,00; 2678,25/2679,00; 2689,50;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “17 kwietnia

Leave a Reply