Przed sesją

15 sierpnia

Po dość obiecującym początku tygodnia, wtorek przypomniał nam w jakim okresie obecnie się znajdujemy. Po raz kolejny musieliśmy mierzyć się z ruchami o wąskim zasięgu, którym ewidentnie brakowało wsparcia ze strony obrotów. Wprawdzie nie była to aż taka zapaść jak w zeszłym tygodniu, jednak wciąż panujące na rynku warunki pozostawiają wiele do życzenia. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


W dalszym ciągu ciężko jest pokusić się o ciekawe wnioski, analizując powyższy wykres. Wczorajszej sesji daleko jest do miana przełomowej. Cena utkwiła niemalże w miejscu. Jedynym pozytywnym aspektem zaistniałej sytuacji jest fakt, że aktualne wydarzenia mogą pozytywnie wpłynąć na impuls, jaki powinien pojawić się w momencie wyłamania z obecnego schematu. Jak bowiem dobrze wiemy, im dłużej przebywamy w objęciach wąskiego obszaru konsolidacji, tym dynamiczniejszy impuls przy wybiciu jednego z ograniczeń. Miejmy zatem nadzieję, że i tym razem będzie podobnie. Do tego czasu nie pozostaje nam chyba nic innego, jak rozgrywanie sesji w oparciu o poziomy kreowane intraday. Oczywiście w połączeniu z tymi, które wyznaczają nam obecne ramy dla trwającego trendu bocznego. Szerzej o tym pisałem we wcześniejszych przygotowaniach do sesji:

Biorąc to pod uwagę, z technicznego punktu widzenia, kluczowe będą dwa obszary. Okolice 2790 oraz, wspomniany wyżej poziom 2818. Jeżeli popyt nie pojawi się w tych okolicach, realnym wydaje się być scenariusz, w którym przetestowane zostaną lipcowe minima (okolice 2700). Warto jest mieć to na względzie rozgrywając długie pozycje w okolicach przytoczonych wcześniej poziomów wsparcia. Z uwagi na duży potencjał ewentualnego impulsu spadkowego, dobrze byłoby w tym miejscu zredukować wielkość longów, decydując się na stopniowe budowanie pozycji.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 15 sierpnia

Market profile również ubogi jest w dodatkowe wskazówki ponad to, o czym zdążyłem już napisać we wczorajszym wpisie. Piątkowy obszar single printów w dalszym ciągu nie został naruszony. Co ciekawe, wzrosty wyhamowały wczoraj dokładnie w tym samym miejscu, jak miało to miejsce w trakcie sesji poniedziałkowej. To, co odróżnia wczorajszą sesję od tej z początku tygodnia to fakt, że obszar dystrybucji znajduje się na zdecydowanie wyższych poziomach. Co więcej, poziom VPOC (2840,00) ustanowiony został powyżej potencjalnego obszaru akumulacji, na jaki zwracałem wczoraj uwagę. Jak zatem widzimy, niedźwiedzie dokładają wszelkich starań do tego, aby obronić swoją aktualną pozycję. Za kluczowy obszar w dalszym ciągu należy uznawać, przytaczany już niejednokrotnie, obszar single printów (2845,00/2848,00). Wspominane wcześniej, wysokie ułożenie obszaru dystrybucji (VAH na poziomie 2843,00), sugeruje nam jednak, że zbliżające się sesje powinny nam przynieść kolejne próby przedostania się w okolice 2848,00.

Jeżeli chodzi o potencjalne poziomy wsparcia, to oprócz tych, o których pisałem już w tym tygodniu, warto do naszej listy dorzucić wczorajszy POC (2834,50). Jak na razie, całość dzisiejszego handlu rozgrywana była powyżej tego właśnie poziomu. Z tego też powodu, warto będzie zwrócić uwagę na reakcję ceny w przypadku ewentualnego zejścia w te rejony. Dotychczasowy profil dzisiejszej sesji zdaje się nam sugerować, że przed nami kolejna sesja o niedużym zasięgu. Wygląda więc na to, że walka pomiędzy bykami i niedźwiedziami w strefie dystrybucji trwa w najlepsze. Jeżeli scenariusz ten będzie się utrzymywał, nie pozostanie nam nic innego, jak rozgrywanie sesji w oparciu o kluczowe poziomy intraday. Pamiętajmy jednak, że wraz z każdą upływającą godziną wzrasta ryzyko (szansa) na wybicie się z tego schematu. Odpowiednia kontrola ryzyka będzie tutaj absolutnie kluczowa.

Plan na dziś

  • obserwacja reakcji ceny w okolicach wczorajszego i poniedziałkowego HOD (odpowiednio 2843,50 oraz 2843,75);
  • po przeciwnej stronie barykady wciąż w grze pozostają poniedziałkowe poziomy VPOC (2825,25) oraz POC (2826,75);
  • w przypadku utrzymania się niskiej zmienności, rozgrywanie sesji w oparciu o poziomy kreowane intraday;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2825,75/2843,50
Close: 2841,75
Istotne poziomy: 2813,75; 2817,00/2819,25; 2825,25/2826,75; 2834,50; 2837,50/2839,50; 2845,00/2848,00;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply