Przed sesją

14 czerwca

Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajszy wieczór przyniósł nam zdecydowany wzrost na płaszczyźnie zmienności. Wciąż jednak ciężko jest rozpatrywać wczorajszą sytuację w kategoriach poważniejszych zmian. Wprawdzie wyceny głównych indeksów przeszły w fazę lekkiej korekty, jednak w dalszym ciągu utrzymujemy się w objęciach zasięgu obecnego tygodnia. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Wygląda na to, że okrągła bariera 2800 punktów działa obecnie na inwestorów odstraszająco. Oczywiście jest to tylko jeden z możliwych powodów, dla których czerwcowy marsz w kierunku północnym zatrzymał się w tym właśnie momencie. Kolejnymi mogą być chociażby zbliżający się okres wakacyjny, jak również piątkowe spotkanie z trzema wiedźmami. Jak już jednak niejednokrotnie wspominałem, powody nie mają tutaj najmniejszego znaczenia. Istotne jest to, co możemy z aktualnej sytuacji wyciągnąć na swoją korzyść. Osobiście nie spodziewam się gwałtownego wyłamania ze schematu jaki mogliśmy obserwować na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Z tego też powodu, w dalszym ciągu starał się będę rozgrywać kolejne sesje w oparciu o poziomy intraday. Standardowo już, w takim wypadku analiza techniczna nie jest nazbyt przydatnym narzędziem. To na co zwróciłbym jednak uwagę z perspektywy AT, to ewentualne sygnały wskazujące na powrót ceny w okolice poziomu 2750.

Ewentualne zejście w te rejony, po którym nastąpiło by odbicie przy zwiększonych obrotach, powinno nam otworzyć drogę do kolejnych prób wybicia ponad 2800. Pozostając jeszcze na chwilę przy temacie obrotów. Warto jest zauważyć, że wczorajsza sesja spadkowa nie przyniosła nam znaczącego wzrostu na tej płaszczyźnie. Wpływ na to mógł oczywiście mieć szereg czynników. Jednym z nich mogło być oczekiwanie na wieczorną decyzję FED, co przyłożyć się mogło na pozostawanie znacznej części spekulantów poza rynkiem. Tak czy inaczej, warto jest fakt ten odnotować i obserwować zmiany w tej kwestii w przypadku kontynuacji ruchu korekcyjnego.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 14 czerwca

W poszukiwaniu poziomów, na których będę mógł oprzeć dzisiejszy handel, po raz kolejny zwrócę się w kierunku market profile. Wczorajsze założenia na temat handlu przed godziną 20 okazały się być jak najbardziej słuszne. Na co więc warto będzie zwrócić uwagę dzisiaj? W przypadku utrzymania zmienności na poziomie, do którego zdążył nas już przyzwyczaić aktualny tydzień, kontynuował będę rozgrywanie sesji w oparciu o poziomy kreowane intraday. Zdaję sobie sprawę, że wspominałem już o tym niejednokrotnie, nie wyjaśniając do końca o jakie poziomy mi tak na prawdę chodzi. Spraw jest dość prosta. Za kluczowe poziomy intraday uznaję z reguły min.: ONL, ONH, poziom otwarcia kasowego, czy chociażby poziomy VPOC i POC sesji nocnej. Oczywiście sesja RTH rządzi się z reguły swoimi prawami (w kontekście handlu w trakcie Globex), jednak w warunkach niskiej zmienności, poziomy te spotykają się nierzadko z reakcją ze strony rynku.

Poza wspomnianymi wyżej poziomami, warto będzie również zwrócić uwagę na obszar zbudowany w oparciu o nietestowane poziomy VAL (2770,25) oraz POC (2769,50) sesji piątkowej. Kluczowa może być również reakcja rynku w przypadku prób powrotu ceny powyżej przytaczanego przeze mnie niejednokrotnie poziomu 2783,25. Generalnie rzecz biorąc, jeżeli nie będziemy mieli dzisiaj do czynienia z nagłym wystrzałem na płaszczyźnie zmienności, to właśnie we wspomniany wyżej poziomach upatrywałbym ekstremów dla dzisiejszej sesji.

Plan na dziś

  • dzisiaj starał się będę kontynuować rozgrywanie sesji w oparciu o kluczowe poziomy intraday;
  • potencjalnym poziomem wsparcia przed dzisiejszą sesją wydaje się być obszar zlokalizowany pomiędzy 2769,50 oraz 2770,25;
  • z kolei poziomu oporu powinniśmy szukać w okolicach przytaczanego niejednokrotnie poziomu 2783,25;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2778,50/2796,00
Close – 2779,50
Istotne poziomy: 2750,00; 2769,50/2770,25; 2780,25/2783,25;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “14 czerwca

Leave a Reply