Przed sesją

12 lutego

Piątkowa sesja utrzymana została w standardach, w jakich poruszały się rynki w minionym tygodniu. W dalszym ciągu możemy obserwować znaczący spadek płynności, który przekłada się zmienność na danym walorze. Chwilowo próżno jest szukać na horyzoncie poprawy na tej płaszczyźnie. Obroty utrzymywana są na ponadprzeciętnym poziomie. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 12 lutego

Patrząc na powyższy wykres, można odnieść wrażenie, że kilka ostatnich sesji zostało do niego doklejonych z innego instrumentu. Sytuacja ta w pełni odzwierciedla jednak faktyczne wydarzenia oraz to, co możemy zaobserwować w arkuszu. W dalszym ciągu bowiem, płynność na poszczególnych poziomach pozostaje na niskich poziomach, przypominając wielkością inne kontrakty na indeksy giełdowe. Możemy również zauważyć, że powoli kreuje się nam obszar popytowy, który skrzętnie wykorzystywany był do tej pory do akumulacji długich pozycji. Rejon ten znajduje się poniżej okrągłej bariery 2600 punktów. Jak więc widzimy, utkwiliśmy chwilowo w 100-punktowym zasięgu pomiędzy 2600, a 2700. Warto będzie zatem obserwować obydwa poziomy na najbliższych sesjach.

Z pomocą przyjdą nam tutaj notatki jakie poczyniliśmy w minionym tygodniu. Jak wyglądała sytuacja w arkuszu, w momencie zejścia poniżej 2600, lub wybicia ponad 2700? Czy mieliśmy do czynienia z szybką akumulacją i gwałtownym odbiciem? Czy może odbicie miało raczej spokojny charakter? Czy mogliśmy zaobserwować wzrost obrotów oraz prędkości napływania nowych zleceń? Czy pojawiały się duże zlecenia opiewające na kilkaset kontraktów? Jaki wpływ miały na ówczesną cenę? Były absorbowane, czy może realizowane na kilku poziomach? Każdy kto zanotował swoje obserwacje, odpowiadając jednocześnie na powyższe pytania, będzie w uprzywilejowanej pozycji w momencie gdy cena ponownie powróci w rejony wspomnianych wyżej poziomów.

Zachęcam również do zapoznania się z wtorkowym przygotowaniem, w którym dokładniej przyjrzałem się wówczas sytuacji. Pamiętajmy również o odpowiednim dostosowanie zarówno strategii, jak i (co ważniejsze) wielkości pozycji, do panujących obecnie warunków.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 12 lutego

Skuteczne wykorzystywania market profile w dalszym ciągu pozostaje mocno ograniczone. Zasięg ruchów oraz sposób w jaki respektowane są (lub nie) poziomy wyznaczone w oparciu o ten wykres, skutecznie nam to utrudniają. Z tego też powodu, podobnie jak miało to miejsce w minionym tygodniu, nie będę przywiązywał dzisiaj zbyt dużej uwagi na potencjalne momenty zwrotne, wyznaczone na tej podstawie. W dalszym ciągu liczy się zatem to, co widzimy w arkuszu oraz to, co podpowiada nam taśma. W ten sposób jesteśmy bowiem w stanie szybko reagować na zmieniające się rynkowe warunki.

Na dzisiejszej sesji będę w dużej mierze poszukiwał sygnałów, wskazujących na kontynuację impulsu, jaki zapoczątkowany został pod koniec piątkowej sesji. Jak na razie przebieg sesji nocnej zdaje się nam sugerować kontynuację impulsu wzrostowego. Z ostatecznymi osądami poczekajmy jednak do rozpoczęcia sesji za oceanem.

W międzyczasie polecam zapoznać się z trzema ciekawymi artykułami, które mogą przynieść nam odpowiedzi na nurtujące nas ostatnio pytania. Pierwszy z nich, pokazuje nam jakie okazje na rynku opcyjnym, niesie ze sobą niska zmienność, z jaką mieliśmy jeszcze nie tak dawno do czynienia. W kolejnym artykule, będziemy mogli zapoznać się z czynnikami, które wskazywały nadejście obserwowanych obecnie warunków. Artykuł opublikowany został w przeddzień wystrzału z jakim mieliśmy do czynienia na VIXie. Trzeci artykuł, to wywiad z dr Blufordem Putnamem – dyrektorem zarządzającym oraz głównym ekonomistą w CME. Przedstawione w nim zostały argumenty przemawiające za normalizacją na płaszczyźnie zmienności. Przez normalizację, rozumiany jest tutaj znaczący wzrost z historycznych minimów, na jakich do niedawna znajdował się VIX.

Plan na dziś

  • na dzisiejszej sesji musimy zachować szczególną ostrożność oraz cierpliwie budować pozycje w trakcie silnych impulsów;
  • odpowiednie dostosowanie strategii oraz wielkości pozycji do panujących warunków (szerszy stop przy znaczącej redukcji klipa);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!
  • Powodzenia!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2529,00 / 2699,75
Close – 2684,50
Istotne poziomy: 2600; 2700;
S1 (wsparcie) –
R1 (opór) –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “12 lutego

Leave a Reply