Przed sesją

12 czerwca

Powolnej wspinaczki w kierunku historycznych szczytów ciąg dalszy. Wygląda na to, że rynek zapomniał obecnie o możliwości ruchów korekcyjnych. Jedna, nieśmiała próba z jaką mieliśmy do czynienia w piątek, to zdecydowanie za mało. Przed nami dość istotny tydzień. Z kilku powodów. Po pierwsze, decyzja FED w sprawie stóp procentowych. Po drugie, tydzień zakończymy w towarzystwie trzech wiedźm. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Cóż ciekawego wyczytać możemy z wykresu świecowego? Między innymi to, że formacja, o której pisałem w piątkowym przygotowaniu, została wykorzystana do zebrania podaży przed kontynuacją impulsu wzrostowego. Po raz kolejny zatem, mogliśmy się przekonać o tym, jak niewiele znaczy sama analiza techniczna, niepoparta informacjami napływającymi do nas z arkusza oraz taśmy.

Wracając jednak do obecnej sytuacji. Jak już zdążyłem wspomnieć w poprzednich przygotowaniach, znajdujemy się obecnie na poziomach nienotowanych od kilku dobrych miesięcy. Oczywiście możemy się tutaj pokusić o nakreślenie prostych linii wsparcia i oporu w oparciu o wydarzenia z początku roku. Jednak jakość takiej analizy, w mojej opinii, pozostawiać będzie wiele do życzenia. Z prostego powodu. Wyznaczonych w ten sposób poziomów, prawdopodobnie nie będzie miał kto bronić.

Na czym w takim wypadku powinniśmy obecnie skupić naszą uwagę? Jedną ze wskazówek, może być przecena z jaką mieliśmy do czynienia w ostatniej godzinie wczorajszego handlu. Nie bez znaczenia może być tutaj fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicach okrągłej bariery 2800 punktów. Z pewnością obserwowanie wydarzeń na taśmie oraz w arkuszu w okolicach tych rejonów, przyniesie nam zdecydowanie więcej korzyści, niż wyciąganie wniosków na bazie wydarzeń jakie miały miejsce na przełomie lutego oraz marca.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 12 czerwca

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile, zwróciłbym uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, po piątkowym wyłamaniu, o którym pisałem w przygotowaniu, powróciliśmy do schematu budowania sesji w oparciu o obszar dystrybucji dnia poprzedniego. Z tego też powodu, pierwszym poziomem, na który powinniśmy dziś zwrócić uwagę jest VAL dla wczorajszej sesji (2783,25). Jak na razie pokrywa się on co do ticka z aktualnym poziomem ONL. Co więcej, to właśnie w tych rejonach znajduje się szczyt z minionego tygodnia. Dodając do tego wczorajszy poziom POC, który znajduje się kilka punktów niżej (2780,25) otrzymujemy dość silną strefę popytową, która powinna odegrać kluczową rolę w trakcie trwania dzisiejszej sesji.

Aktualnie znajdujemy się w fazie budowania bazy pod kolejny impuls. Wybicie ponad wspomniany wcześniej szczyt z minionego tygodnia (2783,50) przyniosło nam stabilizację, której efektem jest obszar dystrybucji zlokalizowany powyżej tego poziomu. Co więcej, całość handlu w trakcie kasowego utrzymywana była w rejonach powyżej wczorajszego poziomu VAL. Jak więc widzimy, wczorajsze wybicie zostało potwierdzone odpowiednim przepływem kapitału. Sesja nocna przynosi nam niejako kontynuację wydarzeń z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie wczorajszego RTH. W takiej sytuacji, dzisiejszą sesję starał się będę w dużej mierze rozgrywać o kluczowe poziomy z wczorajszego profilu. Pamiętajmy, że jutro poznamy decyzję FED w sprawie stóp procentowych, której towarzyszyć będzie szereg innych publikacji. Do tego czasu rynki mogą znajdować się w stanie lekkiego uśpienia, który to sprzyja rozgrywaniu sesji w oparciu o poziomy kreowane intraday.

Plan na dziś

  • kluczowym obszarem przed dzisiejszą sesją wydaje się być ten zlokalizowany pomiędzy wczorajszymi poziomami POC (2780,25) oraz VAL (2783,25);
  • z uwagi na środowe publikacje danych makro, najbliższe sesje starał się będę rozgrywać w oparciu o poziomy kreowane intraday;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2774,00/2794,25
Close – 2786,00
Istotne poziomy: 2780,25/2783,25; 2791,25; 2794,25;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “12 czerwca

Leave a Reply