Przed sesją

11 stycznia

Pomimo nieśmiałych prób, wczorajsza sesja z pewnością nie może być określana mianem przełomowej. Obroty wciąż pozostają na dość niskim poziomie. Zmienność przypomina nam to, z czym borykamy się już od czerwca zeszłego roku. Na horyzoncie nie widać nic, co mogło by pozytywnie wpłynąć na taki stan rzeczy. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 11 stycznia

Wczorajsza sesja nie wniosła nam zbyt wiele nowych informacji do ogólnego obrazu rynku. W dalszym ciągu kontynuowana jest zielona fala, zapoczątkowana wraz z pierwszą sesją nowego roku. Długi dolny knot dla wczorajszej świecy wskazuje na wspomniane we wstępie próby przetestowania siły trwającego trendu. W prawdzie udało nam się przed nimi wybronić, jednak trzeba mieć tutaj na uwadze fakt, że nie były to stanowcze próby mające na celu wywołanie impulsu korekcyjnego. Dlaczego tak uważam? Wystarczy rzucić okiem na wielkość zleceń, jakie napływały wczoraj na rynek. Oczywiście znalazło to swoje odzwierciedlenie w ogólnych obrotach dla wczorajszej sesji. Wygląda więc na to, że rynek wciąż rozgrywany jest przez krótkoterminowych graczy.

Jedyną rzeczą, na którą zwróciłbym uwagę, to wytracanie impetu noworocznego impulsu wzrostowego. Ostatnie kilka sesji charakteryzowało się zdecydowanie mniejszym zasięgiem niż swoje poprzedniczki. Dodatkowo, korpusy świec zdają się z każdym dniem kurczyć. Może to świadczyć o dwóch rzeczach. Jedną z nich jest budowanie bazy pod kontynuację noworocznych wzrostów. Innym z możliwych scenariuszy jest ubieranie ulicy na szczytach. Który z tych scenariuszy jest bardziej prawdopodobnym? Czas pokaże.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 11 stycznia

Market profile również nie dostarcza nam zbyt wielu nowych informacji ponad to, o czym pisałem już wczoraj. Próby wybicia poniżej wtorkowych minimów zatrzymane zostały w okolicach minimów obecnego tygodnia. Widzimy zatem chęć utrzymania się w zasięgu wykreowanym na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Po takim odbiciu, jak to, z którym mieliśmy do czynienia wczoraj, możemy spodziewać się testów górnego ograniczenia dla zasięgu wykreowanego w tym tygodniu. Co poniekąd znajduje swoje odzwierciedlenie w aktualnej sytuacji. W mojej opinii najlepszą rzeczą, jaką możemy w tym momencie zrobić, jest poczekanie na to, aż rynek odkryje swoje karty. Oczywiście w międzyczasie wykorzystując napływające do nas z arkusza oraz taśmy sygnały.

Jak już wcześniej wspomniałem scenariusze są dwa. Jeżeli kolejne sesje przyniosą nam krystalizację na płaszczyźnie tworzonego zasięgu, będzie można pokusić się o stwierdzenie, że rynek przeszedł w fazę budowy bazy pod kontynuację trendu wzrostowego. W takim wypadku nie spodziewałbym się już dynamicznych impulsów zgodnych z kierunkiem trwającego trendu. Bardziej stawiałbym na powolne zdobywanie terenu przez rynkowych byków. Zdecydowanie inaczej wyglądać będzie sytuacje w razie ewentualnego zejścia poniżej dolnego ograniczenia budowanego zasięgu. Jak już zdążyłem wspomnieć we wczorajszym wpisie, poziomy poniżej minimów z obecnego tygodnia charakteryzują się niskim wolumenem, przez co może zabraknąć chętnych do ich obrony w przypadku ewentualnych prób sprowadzenia ceny w niższe rejony. Pamiętajmy również, że w dalszym ciągu nie przetestowane zostało wybicie ponad barierę 2700 punktów.

W międzyczasie zasadnym wydaje się być rozgrywanie poziomów kreowanych w trakcie trwania sesji. Ostatnie kilka dni pokazały, że takie poziomy jak VPOC czy POC są respektowane, dlatego też warto jest to wykorzystać.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • wydaje mi się, że w trakcie trwania dzisiejszej sesji kluczowym będzie rozgrywanie poziomów kreowanych intraday (VPOC, POC, VAL/VAH, YL/YH, Open/Close);
  • przełamanie minimów obecnego tygodnia może bardzo szybko przerodzić się w dynamiczny impuls spadkowy;
  • pamiętajmy, że po wybiciu ponad okrągłą barierę 2700 punktów, poziom ten nie był jeszcze testowany w charakterze wsparcia. Rodzi to spory potencjał dla ewentualnych ruchów korekcyjnych;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2736,50/ 2752,00
Close – 2750,75
Istotne poziomy: 2736,50; 2755,75; 2756,25;
S1 (wsparcie) – 2700,00
R1 (opór) – 2760,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “11 stycznia

Leave a Reply