Przed sesją

11 lipca

Twierdza 2800 wciąż pozostaje niezdobyta. Pomimo kolejnych prób wybicia ponad tę okrągłą barierę, byki ponownie musiały obejść się smakiem. Podobnie jak miało to miejsce w piątek, tak i od wczoraj napływają do nas różne powody przeceny z jaką mieliśmy do czynienia dzisiejszej nocy. W mojej opinii nie ma większego znaczenia to, czy stało się to za sprawą wojny handlowej, czy innego czynnika makro. Istotne natomiast jest to, w jaki sposób rozegrana została ta sytuacja w arkusz oraz jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Odkładając na bok wydarzenia polityczne i dane makro, na powyższym wykresie widzimy, że po raz kolejny mieliśmy do czynienia z nieudaną próbą wybicia ponad 2800. Wydaje mi się, że taki scenariusz rozgrywania wczorajszej sesji nie może nikogo dziwić. Obroty były zdecydowanie za niskie, do tego aby mogło dojść do skutecznej próby wybicia ponad ten silny opór. W takiej sytuacji kontrolę nad przebiegiem sesji chętnie przejmują krótkoterminowi spekulanci, dla których handel w oparciu o niską płynność z silnym poziomem technicznym w tle, jest idealnym fundamentem pod rozgrywanie sesji. Nie inaczej było też wczoraj. Przez zdecydowaną większość sesji utrzymywane były poziomy wypracowane jeszcze w trakcie trwania sesji nocnej. Oczywiście zjazd, z którym mieliśmy do czynienia na sam koniec dnia, wprowadził odrobinę zamieszania. Pamiętajmy jednak, że miał on miejsce w okresie niskiej płynności i w dużej mierze wyhamował przed istotnymi poziomami wsparcia, o którym pisałem w przygotowaniach z tego tygodnia.

Przed dzisiejszą sesją skupiłbym się przede wszystkim na sygnałach wskazujących na zasadność wczorajszej przeceny. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o potwierdzenie dla zjazdu na płaszczyźnie danych makro czy napływających informacji. Kluczowe, jak zawsze, będzie to co wydarzy się na arkuszu oraz taśmie. Czy kupujący będą bronić swoich pozycji? Czy krótka strona postara się wykorzystać tę sytuację do sprowadzenia ceny w okolice 2745?

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 11 lipca

To, co pierwsze rzuca nam się na oczy patrząc na powyższy wykres, to wczorajszy HOD. Jak widzimy, mamy tutaj do czynienia z tzw. bad high. Poziom ten zbudowany jest w oparciu o aż pięć TPO. Jak już niejednokrotnie wspominałem, jest to spora niedokładność na dziennym profilu, która z reguły jest dość szybko naprawiana. Pytaniem otwartym zawsze pozostaje to, dotyczącego tego kiedy to nastąpi. Odkładając jednak na bok to pytanie, warto by się zastanowić jak może wyglądać przebieg ewentualnych prób wybicia. W mojej opinii scenariusze są dwa (pójdzie w górę, lub w dół 😉 ).

Zgodnie z teorią aukcyjną, dotarliśmy do poziomu, na którym wciąż spora liczba kupujących jest chętna do zajmowania pozycji. Niewiadomą pozostaje fakt, jak kształtował się będzie popyt po wybiciu ponad ten poziom. Może się bowiem okazać, że 2797,75 jest górną barierą dla kupujących i po jej przekroczeniu popyt wygaśnie. Nie znajdziemy nowych chętnych do zajmowania pozycji. W takim wypadku, krótka strona rynku otrzyma sporą szansę do ponownego sprowadzenia ceny w dół. Drugi scenariusz przewiduję kontynuację zakupów przez rynkowe byki, co powinno zmusić do ponownego usunięcia się w cień stronę krótką.

W pierwszym przypadku efektem będzie wydrukowanie kilku printów powyżej wczorajszego HOD, po których nastąpi zjazd w kierunku południowym (dość silny sygnał do sprzedaży). W drugim, powinniśmy mieć do czynienia z dynamicznym impulsem wzrostowym, którego efektem będzie obszar single printów oraz poszukiwanie nowego obszaru równowagi.

Po południowej stronie barykady zwróciłbym przede wszystkim uwagę na poziom 2762,50. Więcej na ten temat możecie przeczytać w poniedziałkowym przygotowaniu.

Plan na dziś

  • wczorajsza przecena zachwiała odrobinę równowagą na rynkach, warto będzie zatem obserwować która strona wyjdzie z tego obronną ręką;
  • kluczem w kontekście kolejnych prób wybicia ponad 2800 jest utrzymanie ceny powyżej 2762,50;
  • zejście poniżej poniedziałkowego LOD może bardzo szybko sprowadzić cenę w okolice 2747,75 – warto jest mieć to na uwadze odpowiednio kontrolując ryzyko długich pozycji;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2780,50/2797,75
Close: 2786,00
Istotne poziomy: 2747,75/2756,50; 2762,50; 2786,50/2787,50; 2797,75;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “11 lipca

Leave a Reply