Przed sesją

10 lipca

W poniedziałek kontynuowaliśmy wspinaczkę zapoczątkowaną na końcu ubiegłego tygodnia. Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwsze trudności zaczęliśmy trafiać dopiero w okolicach okrągłej bariery 2800 punktów. Wygląda więc na to, że kolejne sesje przyniosą nam odpowiedzi na temat tego, czy uda nam się w końcu na stałe zawitać powyżej tego poziomu. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Patrząc na obecną sytuację z perspektywy analizy technicznej, ciężko jest znaleźć kolejne wartościowe wskazówki ponad to, o czym pisałem już wczoraj. Znajdujemy się obecnie u bram silnego oporu. To w jaki sposób na obecne poziomy zareagują obie strony rynku wyznaczy nam kierunek w jakim zmierzać będziemy w najbliższym czasie. Jeżeli dojdzie do odbicia, to dość szybko możemy ponownie znaleźć się w okolicach 2745,00. W przypadku wybicia, kluczowe będzie odpowiednie zaangażowanie uczestników rynku. Bez odpowiedniego wolumenu, ciężko będzie liczyć na kontynuację. Małą wskazówką na tej płaszczyźnie mogą być obroty z wczorajszej sesji. Jak widzimy, nie przekroczyły one bariery miliona kontraktów. Jest to wynik, który poddaje w wątpliwości siłę obserwowanego obecnie impulsu wzrostowego. Z drugiej jednak strony, nie należy zapominać, że znajdujemy się obecnie w okresie wakacyjnym. Okres ten sprzyja powolnym trendom, budowanym w oparciu o niskie obroty.

Warto jednak przypomnieć w tym miejscu, jak wyglądała sytuacja w okresie wakacyjnym w ubiegłym roku. Schemat był prosty. Powolne zdobywanie gruntu przez rynkowych byków, po którym następowała dość gwałtowna przecena. Oczywiście, nie była ona na tyle silna, aby zachwiać ówczesnym porządkiem na rynkach. Jednak bez wątpienia dni korekcyjne przynosiły spore spustoszenie na rachunkach mniej doświadczonych spekulantów i tego właśnie powinniśmy się obecnie wystrzegać.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 10 lipca

Co na temat obecnej sytuacji powie nam dzisiaj market profile? Przed wszystkim skupiłbym się na wczorajszym obszarze dystrybucji. Jak widzimy na powyższym wykresie, zarówno poziom VAH (2787,50) jak i VPOC (2786,50) znajdują się w niedalekiej odległości od wczorajszego HOD (2788,00). Wygląda więc na to, że proces aukcyjny trwa obecnie w najlepsze i w dalszym ciągu nie dotarliśmy do poziomów, na których krótka strona rynku powie sprawdzam. W dalszym ciągu popyt na zajmowanie pozycji na coraz wyższych poziomach nie ustaje. Patrząc na powyższy wykres, możemy również zauważyć pewnego rodzaju analogie, pomiędzy dzisiejszą i wczorajszą sesją. LOD zbudowany w oparciu o IB, który to dodatkowo pokrywa się z poziomem VPOC dnia poprzedniego. Podobnie jak wczoraj, sesja nocna przynosi nam (jak na razie) budowę bazy na poziomach zlokalizowanych powyżej szczytów sesji poprzedniej.

Wczoraj taki sposób rozgrywania sesji nocnej przełożył się na kontynuację impulsu w trakcie kasowego. Tym razem jednak, zadanie jakie stać będzie przed długą stroną rynku będzie zdecydowanie trudniejsze. Przyjdzie nam się bowiem zmierzyć z silnym, średnioterminowym poziomem oporu, zlokalizowany w okolicach okrągłej bariery 2800 punktów. Jest to zatem absolutnie kluczowy poziom przed dzisiejszą sesją. W przypadku niepowodzenia, istotna będzie reakcja rynku w okolicach wczorajszego VAL (2777,00). Zejście poniżej tego poziomu, przy akompaniamencie odpowiednich obrotów, może bardzo szybko sprowadzić nas do rejonów znajdujących się kilkadziesiąt punktów niżej, jak chociażby przytaczany wczoraj poziom 2747,75. Warto jest mieć zatem to na uwadze i odpowiednio zarządzać ryzykiem w okolicach kluczowych dla dzisiejszej sesji poziomów.

Plan na dziś

  • w dalszym ciągu to byki rozdają karty, z tego też powodu, na pierwszy plan wysuwają się dzisiaj okazje do zajmowania długich pozycji;
  • obserwacja reakcji ceny na ewentualne próby wybicia ponad 2800;
  • w przypadku powrotu w objęcia wczorajszego obszaru dystrybucji, kluczowa będzie reakcja byków w okolicach 2777,00 – zejście poniżej tego poziomu, może nam otworzyć autostradę na południe;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2761,75/2788,00
Close: 2787,50
Istotne poziomy: 2747,75/2756,50; 2762,50; 2777,00; 2786,50/2787,50;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “10 lipca

Leave a Reply