Przed sesją

1 sierpnia

Okazuje się, że oznaki wskazujące na wyczerpanie impulsu spadkowego, faktycznie przełożyły się (jak na razie) na lekkie odbicie. Byki zdają się wracać do formy. Niepokojące mogą się jednak wydawać trudności, jakie napotkaliśmy wczoraj po wybiciu ponad 2820. Można było zauważyć oznaki akumulacji krótkich pozycji. Komuś wyraźnie zależało na tym, aby utrzymać cenę poniżej tego poziomu. Nawet pomimo dość silnego naporu długiej strony rynku. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna


Patrząc na obecną sytuację z perspektywy analizy technicznej, ciężko jest doszukiwać się nowych wskazówek. To na co zwróciłbym uwagę, to możliwy charakter środowej sesji z ubiegłego tygodnia. Aktualnie pytaniem otwartym pozostaje to, czy mieliśmy wówczas do czynienia z rozszerzeniem wąskiego zasięgu konsolidacji, który budowany był na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni? Czy może było to jedynie nieudane testowanie nowych poziomów, po których na nowo wrócimy do wąskiego zasięgu w trendzie bocznym. Wczorajsza sesja nie przyniosła nam odpowiedzi na to pytanie. Głównie za sprawą akumulacji (czy też widocznej strefy podażowej), z którą byki musiały się zmierzyć powyżej 2820. Jak już wspomniałem we wstępie, pomimo zauważalnych starań (duży wolumen zleceń kupna, czego efektem był wzrost delty) bykom nie udało się przełamać oporu niedźwiedzi. Za każdym razem wycofując się ze swoich pozycji, czego efektem były dwa zjazdy, które to dodatkowo przyspieszyły po przebiciu wspomnianego poziomu 2820.

Jak zatem widzimy, ostatnie dni przyniosły nam wykreowanie się dwóch kluczowych stref: popytowej oraz podażowej. Pierwsza z nich zlokalizowana jest poniżej poziomy 2810, druga natomiast powyżej 2820. Jest to dość wąski zasięg dla potencjalnego obszaru dystrybucji, dlatego też możemy spodziewać się silnego impulsu w momencie, gdy jeden z nich zostanie skutecznie wyłamany. W takim wypadku ostrożność jest bardziej niż wskazana. Nawet pomimo klarownych sygnałów wskazujących na akumulację, powinniśmy stopniowo budować swoją pozycję oraz być przygotowani do ewentualnego podpięcia się pod impuls powstały przy wybiciu.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 1 sierpnia

Market profile dostarcza nam pewnych wskazówek na temat tego, skąd pojawiły się problemy byków w okolicach 2820. Jak widzimy na powyższym wykresie, mamy tutaj do czynienia z dwoma obszarami single printów sesji piątkowej. Jak z pewnością każdy z Was pamięta z poprzednich wpisów, domknięcie takiego obszaru, jset odbierane jako sygnał wskazujący na potencjał do powrotów do wzrostów. Z tego też powodu, nie powinno nas dziwić aż tak duże zaangażowanie krótkiej strony rynkowej barykady, w utrzymanie ceny poniżej tego poziomu. Jak już wspominałem w jednym z poprzednich wpisów, kluczowym z tej perspektywy jest poziom 2829,75. Jest to górne ograniczenie wspomnianego wcześniej, obszaru single printów. Tak długo, jak długo pozostawać będziemy poniżej tego poziomu, tak długo to niedźwiedzie będą rozdawać karty.

W przypadku prób powrotu do ruchu korekcyjnego, przede wszystkim zwróciłbym uwagę na obszar zlokalizowany pomiędzy poniedziałkowym poziomem VPOC (2803,25), a wczorajszym POC (2806,50). Czysto teoretycznie obszar ten wygląda jak idealna strefa popytowa. Przełamanie low z tego tygodnia (2798,25) powinno nam otworzyć drogę w kierunku minimów z tygodnia ubiegłego, a z tamtąd już krótka droga do ewentualnej paniki i pogłębienia ruchu korekcyjnego, zapoczątkowanego wraz z końcem ubiegłego tygodnia.

Plan na dziś

  • obserwacja reakcji ceny w okolicach 2820 – wygląda na to, że strefy popytowej, zlokalizowanej poniżej 2810, przenieśliśmy się do strefy podażowej, znajdującej się 10 punktów wyżej;
  • uwaga na fałszywe wybicia – zarówno poniżej 2803,25, jak i powyżej 2824,75;
  • pamiętajmy aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH: 2802,75/2827,75
Close: 2826,00
Istotne poziomy: 2789,75; 2798,50; 2803,25/2806,50; 2824,75; 2826,50/2829,75;
S1 (wsparcie): –
R1 (opór): –

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “1 sierpnia

Leave a Reply