Przed sesją

1 lutego

Wczorajsza sesja miała zdecydowanie inny przebieg niż to, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić na przestrzeni ostatnich kilku dni. Głównie za sprawą zaplanowanej na wieczór decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Efektem tego było brak jakichkolwiek oznak życia do godziny 20 oraz podwyższona zmienność w ostatniej godzinie handlu. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 1 lutego

Dwie spadkowe sesje z rzędu. Na tyle stać było do tej pory rynkowe niedźwiedzie. Dużo to i mało jednocześnie. Dużo ze względu na zasięg zaobserwowanego w tym tygodniu ruchu. Mało biorąc pod uwagę to, z czym mieliśmy do czynienia na rynkach od początku roku. Powodów takiego stanu rzeczy można szukać w kilku miejscach. Jednym z nich może być chęć realizacji zysków przed wspomnianą we wstępie decyzją FEDu w sprawie stóp procentowych. W momencie gdy ryzyko związane z tą decyzją zostało zdjęte z tapety, mogliśmy zaobserwować akumulację długich pozycji oraz dość dynamiczne odreagowanie dotychczasowych spadków. Jest to oczywiście tylko jedna z możliwych opcji, wskazujących na podstawy sposobu rozgrywania sesji w tym tygodniu.

Standardowo jednak, nie przykładałbym jednak aż tak dużej wagi do tego aspektu. Zostawmy to rynkowym analitykom, którzy zawsze znajdą dobry wytłumaczenie dla wydarzeń z przeszłości. My skupić się powinniśmy na tym co przed nami. W mojej opinii wczorajsza sesja dostarczyła nam kolejnych wskazówek sugerujących formowanie zasięgu dla ewentualnej konsolidacji. Odbicie miało miejsce w okolicach wspominanego przeze mnie poziomu 2808,00. Można było zauważyć wczoraj spore zaangażowanie długiej strony rynku na tak niskich poziomach, wskazujące na akumulację. W takim wypadku, w najbliższym czasie spodziewać możemy się prób przetestowania ustanowionego w poniedziałek ATH, którego okolice mogą spełnić rolę górnego zasięgu dla ruchów w trendzie bocznym. Zanim jednak do tego dojdzie, przyjdzie nam się zmierzyć z kilkoma istotnymi poziomami (w mojej opinii), których nie widać niestety na wykresie świecowym.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 1 lutego

Kontynuując poruszony wyżej temat oporów, zwróciłbym uwagę na kilka z nich. Przede wszystkim poziom 2845,50. Jak dobrze wiemy, piątkowy POC odgrywa w tym tygodniu rolę silnego wsparcia i to właśnie na tym poziomie, w mojej opinii, wyznaczyć możemy granicę pomiędzy terenem byków i niedźwiedzi. Wybicie ponad ten poziom, któremu towarzyszyć będą odpowiednie obroty (uwaga na fałszywe wybicia!), powinno być odbierane jako klarowny sygnał to kontynuacji wzrostów w kierunku aktualnego ATH. Oczywiście droga ta nie będzie przebiegała bez zakłóceń. Bykom przyjdzie się bowiem zmierzyć z kilkoma obszarami single printów, jak również z nietestowanymi poziomami VPOC i POC. To właśnie na tych poziomach, w przypadku ewentualnego wybicia, wyznaczać możemy potencjalny zasięg dla naszych długich pozycji.

Patrząc na dotychczasowy przebieg sesji nocnej, na uwagę zasługują dwa czynniki. Po pierwsze budowa aktualnego HOD. Trzy TPO, które znajdują się obecnie na tym poziomie (2837,25) wskazują na spory potencjał do kontynuacji wzrostów ponad ten poziom. Z drugiej strony mamy LOD zbudowany w oparciu o IB. Dodatkowo poziom ten pokrywa się z wczorajszym POC, co dodatkowo wzmacnia siłę wsparcia, jakie wyznaczyć możemy w tych rejonach. To co przykuwa również naszą uwagę, to zasięg wspomnianego wyżej obszaru IB. Jak widzimy wyróżnia się on na tle tego, co mogliśmy zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Duży zasięg, z czysto statystycznego punktu widzenia, jest z reguły zapowiedzią spokojnej sesji o niedużym zasięgu. Warto jest zatem mieć to na uwadze i przygotować się do rozgrywania sesji w oparciu o poziomy kreowane intraday.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • wygląda na to, że rynek przeszedł w fazę budowy zasięgu dla ruchu konsolidacyjnego. Warto będzie zatem zwrócić uwagę na sygnały potwierdzające ten scenariusz;
  • obserwacja reakcji rynku na ewentualne próby wybicia ponad 2845,50;
  • zasięg IB sugeruje nam spokojny przebieg dzisiejszej sesji. W takim wypadku uwagę powinniśmy zwrócić na takie poziomy jak: YH/YL, VAH/VAL, VPOC/POC, Open (dla kasowego) oraz wczorajszy poziom zamknięcia;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2813,00/ 2839,75
Close – 2826,25
Istotne poziomy: 2808,00; 2820,00; 2827,00/2829,00; 2845,50;
S1 (wsparcie) – 2808,00
R1 (opór) – 2878,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply