Przed sesją

8 maja

W tym tygodniu otwieram nowy dział na blogu, w którym będę publikował swoje przygotowanie do sesji. Jestem zdania, że każdy kto chce podchodzić do tradingu w sposób profesjonalny, powinien odpowiednio przygotować się do każdej sesji. Przed zawarciem pierwszej transakcji powinniśmy mieć w głowie ogólny obraz rynku. Powinniśmy spojrzeć na niego z lotu ptaka i wiedzieć czego mniej więcej możemy spodziewać się po nadchodzącej sesji. Sam staram się codziennie poświęcić na taką analizę kilka minut, tak aby czuć się w pełni przygotowanym na to co przyniesie nowy dzień.

Wraz z pierwszym wpisem postaram się wyjaśnić wszystkie skróty, które wykorzystuję w swojej analizie, tak abym w kolejnych postach nie musiał już tego robić. Podkreślę jeszcze raz, że będzie to jedynie ogólny zarys aktualnej sytuacji. Pojawiające się tutaj założenia muszą być zawsze weryfikowane tym, co będziemy mogli zauważyć już w trakcie trwania sesji. Przejdźmy zatem do meritum.

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 8 maja

Jak widzimy, znajdujemy się obecnie w pobliżu górnego ograniczenia zakresu konsolidacji. Dzisiaj rynek otworzył się lekką luką, ustanawiając chwilę później nowy historyczny szczyt (ATH) na poziomie 2403,75. Bardzo szybko jednak cena wróciła pod górne ograniczenie zakresu konsolidacji, oscylując tym samym poniżej piątkowego zamknięcia (2399,00). Zasadnym wydaje się stwierdzenie, że podczas dzisiejszej sesji możemy widzieć kolejne próby ustanowienia nowego szczytu, dlatego warto jest obserwować ruchy po wybiciu ponad poziom 2400.

Przygotowanie do sesji: wolumen z 8 maja

Jak widzimy na powyższym wykresie, aktualnie mamy do czynienia z lekkim ożywieniem na rynku, bowiem do tej pory obrót przewyższa średnią miesięczną o około 40 tysięcy kontraktów. Nie jest to oczywiście zawrotna wartość, ale pamiętajmy, że mówimy o wolumenie z sesji nocnej (tzw. overnight session lub Globex) i w tej perspektywie jest to wartość, na którą warto jest zwrócić uwagę.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 8 maja

Patrząc odrobinę bardziej szczegółowo na to, co dziś się wydarzyło, widzimy, że ruch zainicjowany w ostatnich godzinach piątkowej sesji kontynuowany był dziś zaledwie w przeciągu pierwszych 30 minut, po czym mieliśmy do czynienia z lekką korektą, która zatrzymała się tuż nad poziomem górnego ograniczenia piątkowego VA (Value Area – zakres cenowy, w którym mieści się w 70% obrotu z danej sesji).

Podsumowując, ciężko jest jednoznacznie określić kierunek, w którym zmierzał będzie dzisiaj rynek, dlatego też kluczowe jest reagowanie na to, co będzie działo się po otwarciu sesji (mówiąc o otwarciu, zawszę będę miał na myśli sesję RTH, która rozpoczyna się o godzinie 15:30 naszego czasu, a kończy o godzinie 22:15). Trzy możliwe scenariusze to:

  1. odbicie i kontynuacja w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji – w tym przypadku musimy zwrócić uwagę na wolumen towarzyszący takiemu ruchowi. Jeżeli nie będzie on znaczący, musimy liczyć się z tym, że jest to tylko krótkotrwała i płytka korekta;
  2. wybicie z konsolidacji i kontynuacja w kierunku nowych szczytów – w tym wypadku będziemy mogli zaobserwować silny ruch w górę, bez większych przystanków, przy sporych obrotach. Warto jest w takim scenariuszu poczekać na pojawiające się, krótkotrwałe korekty do zajęcia pozycji;
  3. fałszywe wybicie – gwałtowne wybicie powyżej górnego ograniczenia konsolidacji, po którym będziemy mogli zaobserwować akumulację i przejęcie pałeczki przez sprzedających.

Plan na dzisiaj:

  • generalnie powinniśmy szukać wskazówek, które udzielą nam odpowiedzi, który z powyższych scenariuszy będzie dzisiaj rozgrywany;
  • obserwacja reakcji kupujących i sprzedających w okolicach poziomu 2400.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH (maksima i minima z poprzedniej sesji) – 2379,00 / 2399,25
Close (zamknięcie poprzedniej sesji) – 2399,00
S1 (wsparcie): 2390,75
R1 (opór): 2400,00

Kończąc dodam jeszcze tylko, że wszystkie posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply