Przed sesją

8 czerwca

Wbrew wcześniejszym obawom, wczorajsza sesja przyniosła nam sporo okazji do zajęcia pozycji. Co prawda nie wszystkie ruchy było do przewidzenia z perspektywy arkusza zlecań, jednak bez wątpienia kilka perełek można było wyłapać. Dziś ostatni dzień czerwcowego kontraktu, dodatkowo mamy przed sobą ECB oraz wybory w Wielkiej Brytanii. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 8 czerwca

Patrząc na powyższy wykres można odnieść wrażenie, że znajdujemy się obecnie w konsolidacji w okolicach historycznych szczytów. Z jednej strony jest to stwierdzenie trafne, jednak aby móc w pełni przeanalizować aktualną sytuację warto jest sięgnąć po market profile, z którego można wyciągnąć kilka kluczowych wniosków.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 7 czerwca

Wczorajsza sesja przypominała swoim przebiegiem tą wtorkową. Przyzwoite obroty, duży zasięg ruchów intraday, które podobnie jak dzień wcześniej, powracały w okolice ceny otwarcia rynku kasowego. Co prawda nie mieliśmy wczoraj do czynienia z tak klarownymi sygnałami jak dzień wcześniej, jednak obserwując kluczowe poziomy, o których pisałem wczoraj, można było upolować zyskowne okazje. Miejmy nadzieję, że ta tendencja zostanie podtrzymana również w trakcie trwania dzisiejszej sesji.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 8 czerwca

Parząc na aktualną sytuację z perspektywy market profile, możemy wyciągnąć zdecydowanie więcej wniosków, niż z samych świeczek. Po pierwsze już na pierwszy rzut oka widzimy to, jak wygląda struktura wczorajszego LOD. Zejście poniżej poziomu 2427,00 było bardzo szybkie i dynamiczne, jednak tak niskie poziomy zostały błyskawicznie zanegowane. Efektem czego było równie szybkie odbicie i kontynuacja w kierunku YH. Idealnie obrazuje to poniższa grafika, na której zaznaczone zostały kluczowe momenty.

Przygotowanie do sesji: book mapa

Jakie wnioski można wyciągnąć z takiego zachowania się ceny na tym poziomie? Przede wszystkim, kluczowe jest to, że cena bardzo szybko opuściła ten obszar -innymi słowy został on zanegowany – uczestnicy rynku uznali, że nie chcą na tych poziomach prowadzić handlu. Bez wątpienia jest to dobry prognostyk przed kontynuacją marszu na północ. Przebieg sesji nocnej potwierdza nam, to o czym napisałem wyżej, bowiem zdecydowana większość pozycji zawierana jest obecnie na poziomach powyżej wczorajszego zamknięcia (co więcej udało nam się wybić ponad wczorajsze maksima). Wygląda więc na to, że istnieje spory potencjał dla kontynuacji wzrostów, które mogą zakończyć się ustanowieniem nowych historycznych szczytów. Gdzie zatem warto szukać okazji do zajęcia pozycji? Idealnym obszarem wydaje się być (podobnie jak wczoraj) przedział pomiędzy 2427,00 a 2428,25. Kilkukrotnie mieliśmy bowiem w tym tygodniu reakcję kupujących na tych poziomach, która zazwyczaj kończyła się kilkunasto-punktowym ruchem.

Podsumowanie

Perspektywy przed dzisiejszą sesją wydają się być stosunkowo bycze. Przebieg wczorajszego handlu daje nam bowiem spore nadzieje na ustanowienie nowych historycznych szczytów. Pamiętajmy jednak, że pomimo względnej siły rynku, wciąż powinniśmy maksymalizować swoje szanse na zyskowne transakcje, szukając wejść w okolicach poziomów, o których pisałem wyżej. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają również dzisiejsze wydarzenia, o których wspomniałem we wstępie. Osobiście nie przykładam jednak dużej wagi wydarzeniom makro (o czym zamierzam napisać w jednym z wpisów na blogu), bowiem koniec końców, uważna obserwacja arkusza, pozwala nam na dokładne określenie sytuacji w jakiej znajduje się rynek w danym momencie. Powinniśmy jednak pamiętać, że dzisiejsza sesja jest ostatnią dla czerwcowych kontraktów i od jutra przenosimy się na wrzesień, który aktualnie znajduje się 2,25 punktów niżej.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja obszaru 2427,00 – 2428,25, który może być idealnym miejscem do zajmowania długich pozycji;
  • w przypadku zejścia poniżej wspomnianego obszaru, nie warto łapać spadającego noża, dużo bezpiecznej jest poświęcić te kilka ticków i spróbować wejścia przy ewentualnym powrocie;
  • warto obserwować ekstrema oraz VA jakie wyklarują się podczas sesji nocnej, które również mogą okazać się dobrymi miejscami do zajmowania pozycji;
  • pamiętajmy, że dziś jest dzień rolowania kontraktów i od jutra przechodzimy na wrzesień.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2424,00 / 2435,00
Close – 2431,75
Istotne poziomy: 2427,00 / 2428,25
S1 (wsparcie) – 2417,75
R1 (opór) – 2439,75

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply