Przed sesją

5 grudnia

Wczorajsza sesja była pierwszą od dawna, w której strategia BTFD (Buy The Fucking Deep) nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Obroty nie były aż tak imponujące jak na przestrzeni dwóch ostatnich sesji, jednak wciąż znacznie przekroczona została 30-dniowa średnia. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 5 grudnia

Pierwszą rzeczą, jaka powinna nam się rzucić na oczy patrząc na powyższy wykres, to ewidentny wzrost zasięgu dla sesji na przestrzeni ostatnich dni. Bez wątpienia zmienność systematycznie wzrasta, co po pierwsze przekłada się na ilość ciekawych okazji. Po drugie, może być odbierane jako sygnał wyczerpywania się panującego obecnie trendu. Jak już wspomniałem w jednym z wcześniejszych przygotowań, zmianie średnio- lub długoterminowego trendu, praktycznie zawsze towarzyszy wcześniejszy wzrost zmienności. Dokładając do tego znane na Wall Street przysłowie: buy the rumors, sell the facts (kupuj plotki, sprzedawaj fakty), możemy otrzymać wskazówkę, co do kierunku, w jakim zmierzał będzie rynek w najbliższych dniach. Wczorajsza sesja może być odbierana jako wstęp do wyczekiwanej przez wszystkich korekty.

Na rynkach panuje obecnie zauważalna euforia. Do tej pory wszystkie mniejsze lub większe korekty, dość szybko były wyciągane. Aktualnie, jedyną rzeczą na jaką zwracać może uwagę ulica, to uciekające z każdym dniem zyski. Prawdopodobnie, nie bez znaczenia dla ogólnego sentymentu, jest również sytuacja na rynku kryptowalut. Wszędzie widać bowiem dynamiczne wzrosty. Jak dobrze wiemy, jest to idealna okazja do zapakowania słabych rąk zgodnie z panującym obecnie trendem, w celu realizacji zysków i popchnięcia rynku w kierunku wyczekiwanej korekty. Czy tak będzie tym razem? Odpowiedź powinniśmy poznać już niebawem. Warto jest zatem uważnie obserwować arkusz w poszukiwaniu sygnałów, wskazujących na ten właśnie scenariusz (pisałem o tym w jednym z wcześniejszych wpisów).

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 5 grudnia

Market profile, podobnie jak wczoraj, nie dostarcza nam zbyt dużej liczby nowych wskazówek. Jak widzimy, wczorajszy zasięg IB, wskazujący na wąską dystrybucje, nie znalazł potwierdzenia w faktycznym przebiegu sesji. Po raz kolejny zatem, grudniowe kontrakty udowodniły nam, że nic nie robią sobie ze scenariuszy budowanych w oparciu o dane statystyczne. Warto jest natomiast zwrócić uwagę na zachowanie rynku w trakcie sesji kasowej. Jak widzimy, pierwsze pół godziny, przyniosło nam szybkie ustanowienie nowego szczytu hossy, po którym równie szybko przeszliśmy do testowania wytrzymałości longów, które zapakowały się w pozycje w okolicach wspomnianych szczytów. Systematyczne pogłębianie zasięgu korekty towarzyszyło nam już do końca sesji. Efektem czego było zamknięcie w okolicach LOD. Spadki nabrały dodatkowo rozpędu po przebiciu piątkowego HOD, pozostawiając za sobą kilka obszarów single printów (na które standardowo warto będzie zwrócić uwagę).

Dzisiejsza sesja rozgrywana jest jak na razie znacznie poniżej wczorajszego VA. Może to świadczyć o zanegowaniu tak wysokich poziomów, na jakich odbywała się wczorajsza dystrybucja. Kluczowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed dzisiejszą sesją jest to, dotyczące tego czy longi z wczorajszego VA są jeszcze w pozycjach. Wydaje mi się, że znaczna część osób, które grało wczoraj pod wzrosty, zdecydowała się na zamknięcie pozycji ze stratą po zejściu poniżej piątkowego szczytu. Może świadczyć o tym fakt, tak dynamicznej kontynuacji spadków. Jeżeli założenie to się potwierdzi, może zabraknąć nam dzisiaj paliwa do znacznego pogłębienia zapoczątkowanej wczorajszej korekty. Dodatkowo zwróciłbym uwagę na poziom 2648,00. Posłużył on bowiem za silny opór w ostatnich godzinach wczorajszego handlu. Wybicie ponad ten poziom, przy sprzyjających obrotach, może bardzo szybko zaprowadzić nas z powrotem w ramiona wczorajszego obszaru dystrybucji.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • widać pierwsze oznaki odwracania panującego obecnie trendu, dlatego longi powinny być zagrywane ze zwiększoną czujnością;
  • dobrym momentem pod długą pozycję może być wybicie ponad obszar zlokalizowany pomiędzy 2648,00, a 2650,75. Uważajmy jednak, aby nie dać się złapać na fałszywym wybiciu;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2633,75/ 2665,25
Close – 2636,75
Istotne poziomy: 2648,00/2650,75;
S1 (wsparcie) – 2610,00
R1 (opór) – 2663,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “5 grudnia

Leave a Reply