Przed sesją

31 sierpnia

Wczoraj udało nam się powrócić w okolice oporu na poziomie 2461,25. Mieliśmy zatem do czynienia z kontynuacją impulsu wzrostowego zapoczątkowanego dzień wcześniej. Apetyt rośnie w miarę jedzenie i niewykluczone, że dziś byki będą chciały poprawić dotychczasowy wynik. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 31 sierpnia

Jak widzimy na powyższym wykresie, znajdujemy się obecnie tuż poniżej silnego oporu zlokalizowanego na poziomie 2461,25. Wczoraj, pomimo dużego zaangażowania długiej strony rynku, nie udało nam się jednak go przetestować. Wzrosty wyhamowały tuż poniżej 2460,00. Wciąż jednak mamy do czynienia z ewidentnym, krótkoterminowym, trendem wzrostowym. Dlatego też, spodziewałbym się dzisiaj kolejnych prób sforsowania wspomnianego oporu.To na co warto jest zwrócić uwagę, to fakt, że wzrostom wcale nie towarzyszą wysokie obroty. Wczoraj udało nam się nieznacznie przekroczyć milion kontraktów. Oczywiście należy wciąż brać poprawkę na okres wakacyjny, jednakże takim ruchom jak ten wczorajszy powinny towarzyszyć również odpowiednie obroty. Kolejną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to fakt, że znajdujemy się obecnie tuż poniżej górnego ograniczenia niedawnej konsolidacji. Z tego też powodu zachowałbym szczególną ostrożność przy każdej próbie wybicia ponad 2461,25.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 30 sierpnia

Wczoraj po raz kolejny nie zabrakło nam ciekawych momentów w trakcie trwania sesji. Oczywiście, tym na którego warto jest w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, to wybicie ponad 2455,00. Zanim jednak do tego przejdę, chciałbym przyjrzeć się wydarzeniom jakie miały miejsce kilka punktów niżej. Otóż już na poziomie 2446,50 otrzymaliśmy klarowny sygnał do zajęcia długiej pozycji. To tutaj bowiem doszło do pierwszej akumulacji longów na bidzie. Poziom ten był kilkukrotnie testowany, za każdym razem działając jak sile wsparcie. Drugim poziomem, na którym doszło do akumulacji, były okolice 2450,00. Tutaj, podobnie jak miało to miejsce w przypadku 2446,50, mieliśmy do czynienia z ewidentną budowaniem długiej pozycje w oparciu o icebergi spoczywające na bidzie. Efekty takiego rozgrywania sesji widoczne są na powyższym wykresie.

Przejdźmy jednak do tego, co wydarzyło się w okolicach 2455,00. Wbrew moim wcześniejszym oczekiwaniom, nie mieliśmy tutaj do czynienia z akumulacją zleceń obronnych. Oczywiście, wybicie ponad ten poziom wpłynęło na znaczący wzrost wolumenu. Brakowało mi jednak ewidentnej wycinki stop lossów, która to jest elementem charakterystycznym przy forsowaniu istotnego poziomu. Jaki z tego wniosek? Być może poziom ten nie był aż tak, kluczowy jakby mogło się nam wydawać. Mieliśmy co prawda późniejsze próby jego przełamania, które zakończyły się niepowodzeniem. Mimo wszystko jednak, wydaje mi się, że kluczowy bastion rynkowych niedźwiedzi przeniesiony został odrobinę wyżej. Drabinka sugeruje nam, że tym poziomem jest 2460,00. To tutaj spoczywało wczoraj ponad dwa tysiące kontraktów na asku. Poziom ten broniony jest również podczas overnightu – aktualnie znajduje się tam około 1100 kontraktów.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 31 sierpnia

Z perspektywy market profile, wczorajsza sesja miała podobny przebieg do tej wtorkowej (jeżeli nie brać pod uwagę luki na otwarciu). Widzimy bowiem, że rynek w pierwszej kolejności budował bazę pod wybicie w okolicach POC, po czym mieliśmy do czynienia z głównym impulsem wzrostowym. Wczoraj, podobnie jak we wtorek, VAH pokrywa się niemalże co do ticka z HOD. Jak już wspominałem we wczorajszym przygotowaniu, może to świadczyć o tym, że ruch wzrostowy nie został jeszcze całkowicie wyczerpany. Profil sesji nocnej nie przynosi nam na razie zbyt wielu wskazówek. Całość overnightu zawiera się bowiem w bardzo wąskim, 4-punktowym przedziale. Obecnie wciąż nieprzetestowane zostało IB, co jak wiemy lubi przyciągać do siebie cenę.

Inną rzeczą, na którą warto jest zwrócić uwagę, to poziom aktualnego LOD. Pokrywa się on z przebitym wczoraj oporem na poziomie 2455,00. Jeżeli kolejne próby zejścia poniżej tego wsparcia okażą się być nieudane, będzie do klarowny sygnał do kontynuacji marszu na północ. W takim wypadku, spodziewałbym się podejścia w okolice 2474,00. Jeżeli wsparcie na poziomie 2455,00 nie zostanie jednak utrzymane, powinno nam to w pierwszej kolejności przynieść zejście w okolice yPOC (2448,50) oraz wtorkowego VPOC (2446,00).

Odbiegając na chwilę od możliwych scenariuszy na dzisiejszą sesją. Jak widzimy na powyższym wykresie, rynek postanowił wypełnić wczoraj wolumenem obszar pomiędzy 2455,50 a 2460,00. Dlaczego zwracam na to uwagę? Warto rzucić okiem na ten obszar z perspektywy dłużej niż ostatni tydzień. To tutaj znajduje się bowiem obszar single printów sesji z 14 sierpnia. Co więcej, jest to rejon, który ewidentnie pomijany był do tej pory przez uczestników rynku. Po raz kolejny zatem, zastosowanie znalazło jedno z podstawowych zasad w analizie market profile.

Podsumowanie

Wygląda na to, że aktualny trend nie został jeszcze w pełni wyczerpany. Z tego też powodu możemy spodziewać się dzisiaj kolejnych prób jego kontynuacji. Kluczowym poziomem w takim scenariuszu wydaje się być ponownie 2455,00. Utrzymanie się ceny powyżej tego wsparcia powinno być sygnałem do wzrostów. Z drugiej strony, mamy również do czynienia z silnym oporem na poziomie 2460,00, który to skutecznie zatrzymał wczorajszy impuls wzrostowy. Poziom ten wspierany jest ponadprzeciętną ilością kontraktów spoczywających na asku, co dodatkowo wzmacnia jego znaczenia. Jak zatem widzimy, przed bykami stoją dwa niezwykle istotne zadania. Po pierwsze, utrzymanie ceny powyżej 2455,00. Po drugie, wybicie ponad 2460,00. Innym z możliwych scenariuszy może być konsolidacja między 2446,00, a 2460,00. Z uwagi na fakt, że mamy za sobą dwie sesje wzrostowe, których efektem jest 40-punktowa poprawa sytuacji byków, scenariusz ten wydaje się być jak najbardziej prawdopodobnym.

Plan na dzisiaj:

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji ceny w okolicach 2460,00 – jeżeli mur budowany na tym poziomie przez sprzedających nie zostanie sforsowany, będzie to jasny sygnał do zajęcia krótkiej pozycji;
  • w przypadku scenariusza konsolidacyjnego, warto będzie zwracać uwagę na istotne poziomy kreowane w trakcie trwania dzisiejszej sesji. Czyli coś, do czego powinniśmy się już przyzwyczaić.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2442,75 / 2459,75
Close – 2456,00
Istotne poziomy: 2446,00; 2455,00; 2460,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2488,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply