Przed sesją

31 października

Wydawać by się mogło, że wczorajszy dzień nie należał do najciekawszych. W ogólnym rozrachunku, nie uzyskaliśmy zbyt wielu nowych wskazówek co do kierunku, w którym zmierzał będzie rynek. Szczęśliwie, pojawiło się kilka interesujących, a co ważniejsze również klarownych, okazji do zajęcia zyskownych pozycji. Jeżeli chodzi o dzisiejszą sesję, to również nie spodziewałbym się fajerwerków. BOJ już za nami (bez większego wpływu na rynki), a przed nami jutrzejsza decyzja FEDu. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 31 października

Jak już zdążyłem wspomnieć, wczorajsza sesja nie dostarczyła nam zbyt dużej liczby nowych informacji. Dodatkowo, ponownie zauważyć mogliśmy pewnego rodzaju stagnację w kwestii obrotów i zmienności. Mając na uwadze zbliżające się wydarzenia w sferze makro, taki obrót sprawy nie może nas dziwić. Z tego też powodu, nie spodziewałbym się znaczących ruchów przed ogłoszeniem kluczowych dla rynku informacji (środa: FED; czwartek: BOE oraz decyzja Trumpa w sprawie przewodniczącego FED; piątek: NFP). W takim wypadku warto jest poświęcić całą swoją uwagę na to, jakie informacje napływają do nas z arkusza oraz taśmy. Jest to zdecydowanie najlepsza droga do wyłapania ciekawych ruchów kreowanych intraday, a to właśnie z tego rodzaju scenariuszem możemy mieć dzisiaj do czynienia. Zachęcam również do zapoznania się z wczorajszym przygotowaniem, gdzie nieco szerzej omówiłem sytuacje z perspektywy analizy technicznej.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 31 października

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile, warto jest w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wczorajsze wydarzenia. Po pierwsze, bardzo dobrze zadziałał piątkowy POC, który okazał się być dość silnym wsparciem. Jak widzimy, poziom ten respektowany był również w trakcie trwania dzisiejszej sesji nocnej. Wczorajszy profil ma charakterystyczny kształt dla tzw. balanced day. Znalazło to swoje odzwierciedlenie również w rynkowych wydarzeniach, bowiem najlepszą strategią było rozgrywanie kluczowych poziomów intraday (jednym z nich były wspomniany piątkowy POC oraz Open). Fakt, że udało nam się utrzymać powyżej 2567,50 wydaje się być lekko byczym sygnałem. Mimo wszystko jednak, nie przykładałbym do tego zbyt dużej wagi. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy może być po prostu brak zdecydowania ze strony inwestorów. W ten sposób zachowany został status quo, dzięki czemu w spokoju możemy wyczekiwać nadchodzących publikacji makroekonomicznych. Po raz kolejny w kwestii bardziej szczegółowej analizy market profile, zapraszam do zapoznania się z wczorajszym przygotowaniem.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez określonego nastawienia;
  • wygląda na to, że dziś ponownie będziemy mieli do czynienia z sesją o przeciętnych obrotach i niskiej zmienności. W takim wypadku po raz kolejny wypada odświeżyć nasz arsenał zagrań wakacyjnych;
  • obserwacja kluczowych poziomów kreowanych intraday w poszukiwaniu reakcji ceny.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2565,50/ 2578,25
Close – 2568,50
Istotne poziomy: 2565,00
S1 (wsparcie) – 2541,50
R1 (opór) – 2592,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply