Przed sesją

31 lipca

Zgodnie z oczekiwaniami piątkowa sesja przyniosła nam moment wytchnienia po wydarzeniach z dnia poprzedniego. Zachowany został status quo. Scenariusz konsolidacyjny wciąż pozostaje zatem w grze. Przed nami jednak nowy tydzień, który rozpoczęty zostanie przez ostatnią sesję mijającego miesiąca. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 31 lipca

Jak widzimy na wykresie, dolne ograniczenie konsolidacji zostało w piątek utrzymane. Aktualna sytuacja coraz bardziej zaczyna przypominać tą z przełomu maja i czerwca. Po raz kolejny widzimy bowiem świece o wąskim korpusie, z długimi knotami. Wygląda na to, że po raz kolejny zwiastować to będzie okres konsolidacyjny. W takim wypadku, po piątkowym odbiciu od dolnego ograniczenia, spodziewać się można marszu w kierunku północnym. Poziomu oporu można w takiej sytuacji szukać w okolicach 2480,00.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 28 lipca

Piątkowa sesja miała po raz kolejny dość monotonny przebieg. Idealnym miejscem do zajęcia pozycji był poziom wsparcia – 2461,25. Rynek ewidentnie respektował tę barierę, dwukrotnie odbijając się od niej przy wzmożonej akumulacji długich pozycji na bidzie. Generalnie, przez cały czas trwania piątkowej sesji, cena oscylowała w granicach poziomu otwarcia. Silnym oporem był natomiast single print na poziomie 2469,25. Rynek bardzo długo nie mógł wybić się powyżej tego oporu, co stanowiło idealną okazję do scalpingu. W końcowej fazie sesji doszło do wybicia górą ponad wspomniany poziom, jednak paliwa starczyło raptem na kilka kolejnych ticków.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 31 lipca

Z perspektywy market profile widzimy, że początkowo mieliśmy powolną dystrybucje w rejonach, które nie były dobrze zagospodarowane wolumenem podczas sesji piątkowej. Sesja nocna przyniosła nam już jednak jedno ciekawe wydarzenie. Zanegowany został ostatni z obszarów single printów sesji czwartkowej, którego górne ograniczenie znajdowało się na poziomie 2474,25. Jest to bez wątpienia dobry znak dla rynkowych byków, bowiem daje to solidne podstawy pod scenariusz zakładający powrót w okolice historycznych szczytów. W prawdzie doszło już w tym rejonie do ewidentnej akumulacji shortów (2474,50 oraz 2474,00), jednak sposób w jaki poziom ten został osiągnięty (duże zaangażowanie zleceń buy market), pozwala mieć nadzieję na kontynuację tego ruchu.

Warto jest również zwrócić uwagę na fakt, że aktualny poziom LOD, niemalże co do ticka pokrywa się z piątkowym VPOC. Jest to kolejny dobry prognostyk wzrostowy przed dzisiejszym otwarciem. W mojej opinii pierwszym celem dla długiej strony rynku może być obszar pomiędzy 2477,50 a 2478,00. Są to bowiem czwartkowe poziomy POC oraz VPOC. To tutaj możemy również spodziewać się wzmożonej reakcji rynkowych niedźwiedzi.

Podsumowując, wygląda na to, że dolne ograniczenie konsolidacji zdało w piątek swój egzamin. W takim wypadku należałoby spodziewać się marszu w kierunku ograniczenia górnego, które znajdować się może obecnie w okolicach 2480,00. Taki scenariusz zdaje się być potwierdzany przez dotychczasowy przebieg sesji nocnej. Doszło w niej bowiem do zanegowania ostatniego z obszarów single printów sesji czwartkowej. Dodatkowo można było zaobserwować spore zaangażowanie kupujących w trakcie trwania tego impulsu wzrostowego. Pierwszym przystankiem w przypadku kontynuacji wzrostów wydaje się być obszar pomiędzy 2477,50, a 2478,00.

Plan na dzisiaj:

  • poziom wsparcia został w piątek wybroniony, dlatego ogólne nastawienia przed dzisiejszą sesją powinno być pro-wzrostowe;
  • warto jest zwrócić szczególną uwagę na obszar akumulacji shortów z sesji nocnej (2474,00 – 2474,50), w przypadku przełamania oporu sprzedających, droga w okolice górnego ograniczenia konsolidacji stanie dla byków otworem;
  • próba gry pod wczorajsze ekstrema i kluczowe poziomy (yLOD, yHOD, yVA oraz ONH/ONL) może okazać się dobrą strategią na dzisiejszą sesję, w przypadku utrzymywania się niskich obrotów i niskiej zmienności.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2461,50 / 2472,50
Close – 2470,75
Istotne poziomy: 2473,00; 2474,25; 2477,50 – 2478,00
S1 (wsparcie) – 2461,25
R1 (opór) – 2480,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

2 thoughts on “31 lipca

Leave a Reply