Przed sesją

30 listopada

Wczoraj bez wątpienia udało nam się podtrzymać dobrą passę zapoczątkowaną we wtorek. Wprawdzie sesje zakończyliśmy dokładnie w tym samym punkcie, jednak zarówno obroty, jak i zmienność zapewniły nam wczoraj sporo okazji. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 30 listopada

Pierwszą rzeczą, na którą każdy z pewnością zwróci uwagę, to kształt wczorajszej świecy. Jest to bowiem klasyczny przykład doji. Czym charakteryzuje się taka świeca? Z pomocą przyjdzie nam cytat bardziej doświadczonej w analizie technicznej osoby:

Formacja odwrócenia lub kontynuacji trendu, pojawiająca się zarówno w trendzie wzrostowym, jak i spadkowym. Jest zazwyczaj uważana za sygnał zmiany trendu, dlatego że często można ją zaobserwować na ekstremach wykresu. Pojawianie się świecy doji jest dla wielu graczy sygnałem do zajęcia lub opuszczenia pozycji. Jeśli w trendzie pojawienie się doji nie spowodowało zmiany kierunku, odbierane jest to jako chęć kontynuacji wzrostów (spadków), czyli siłę trendu. Kształt świecy pokazuje nie rozstrzygniętą walkę między podażą a popytem.

Źródło: stockwatch.pl

Stara, dobra analiza techniczna. Formacja odwrócenia lub kontynuacji trendu, tak jakbyśmy mieli więcej możliwości 😉 Mimo wszystko, zwróciłbym uwagę na ostatnie zdanie, które bardzo dobrze opisuje aktualną sytuację. Mogliśmy bowiem zaobserwować wczoraj ewidentną walkę pomiędzy obiema stronami rynkowej drabinki. Zmagania te zlokalizowane były tuż pod wtorkowym zamknięciem i trwały niemalże całą sesję. W takim wypadku istotą jest fakt, że będziemy mieli tutaj do czynienia z ogromną ilością transakcji zawartych w wąskim przedziale cenowym. Warto będzie zatem obserwować ekstrema tej wąskiej konsolidacji (2621/2626).

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 30 listopada

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że wczorajsza sesja ponownie przyniosła nam domknięcie obszaru single printów sesji poprzedniej. Co ciekawe, po raz kolejny przełożyło się to na odbicie od wykreowanego w ten sposób wsparcia. Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza sesja rozgrywana była w dość spokojnych warunkach. Była to rzecz jak najbardziej naturalna po tak dynamicznym impulsie jak ten wtorkowy. Generalnie, przebieg wczorajszej sesji wskazuje nam na budowanie bazy pod kolejny impuls. Jak już trafnie zdążyliśmy zauważyć za pomocą analizy technicznej, kierunek tego wybicia jest trudny do określenia. W wąskim przedziale uwięziona została zarówno spora grupa longów, jak i shortów. Pytanie, która z nich pierwsza przegra batalię na kluczowym poziomie.

Zarówno wtorkowy, jak i wczorajszy poziom VPOC nie dzieli duża przestrzeń. Wskazuje to na to, że poziomy te mogą być obecne uznawane za wyznaczniki obszaru równowagi. Obie strony rynku chętnie zajmują pozycje w tych rejonach. W takim wypadku zwróciłbym uwagę na rekcję ceny w przypadku podejścia pod jeden z wczorajszych poziomów ograniczających obszar dystrybucji (VAL oraz VAH). To tutaj możemy spodziewać się reakcji popytu i podaży.

Kolejną ciekawą wskazówką jest sposób, w jaki zanegowane zostały poziomy powyżej wtorkowego szczytu. Jak widzimy, silny impuls zapoczątkowany wraz ze startem kasowego, został dość szybko spacyfikowany, a cena powróciła poniżej dotychczasowego ATH. Może to świadczyć o tym, że proces aukcyjny dobiega powoli końca. W takim wypadku sygnał ten powinien być odbierany jako pierwsza oznaka odwrócenia trendu. Czy tak będzie na prawdę? Czas pokaże.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • dziś ostatni dzień miesiąca, możemy mieć zatem do czynienia z realizacją zysków wypracowanych na przestrzeni ostatnich sesji. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że znajdujemy się w bliskiej odległości od historycznych szczytów.;
  • zejście poniżej wczorajszego low, powinno być dobrym sygnałem do zajęcia krótkiej pozycji. Uważajmy jednak na fałszywe wybicia, które charakteryzowały się będą akumulacją na bid poniżej tego poziomu (2619,75);
  • poza tym, w dalszym ciągu zmuszeni jesteśmy do obserwacji poziomów kreowanych intraday;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2619,75/ 2634,25
Close – 2625,50
Istotne poziomy: 2619,75; 2623,25/2627,00;
S1 (wsparcie) – 2610,00
R1 (opór) – 2634,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

2 thoughts on “30 listopada

Leave a Reply