Przed sesją

30 czerwca

Przed wczorajszą sesją zakładałem grę pod shorty, jednakże zasięg wczorajszych ruchów mocno mnie zaskoczył. Przełamane dość znacznie zostało wsparcie na poziomie 2415,50, spadkom towarzyszyły zwiększone obroty i dopiero bliskość poziomu 2400 zadziałała motywująco na kupujących. Koniec końców, udało nam się powrócić powyżej dolnego ograniczenia konsolidacji, jednakże aktualny obraz rynku jest mocno rozmazany. Przed nami jednak ostatnia sesja tygodnia, miesiąca i kwartału. Standardowo moglibyśmy się w takim dniu spodziewać tzw. window dressing, jednak czy dziś również znajdzie on zastosowanie i jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 30 czerwca

Przez sporą część wczorajszej sesji losy panującego obecnie trendu bocznego wisiały na włosku. Ostatecznie jednak udało nam się powrócić ponad dolne ograniczenie wspomnianego trendu, dlatego też scenariusz konsolidacyjny wciąż jest w grze. Biorąc pod uwagę fakt, że testowany były już dzisiaj rejon wspomnianego wsparcia (2415,50) i poziom ten zdołał być utrzymanym, możemy zakładać próby marszu w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji. Wciąż jednak, najbardziej korzystnym scenariuszem byłyby próby przełamania wsparcia, które prawdopodobnie skutkowałyby ponownym zejściem w okolice poziomu 2400. Dlaczego korzystnym? Jak dobrze wiemy, każda udana próba przełamania kluczowego wsparcia lub oporu przynosi nam zwiększoną zmienność. Jest ona głównym kreatorem okazji do zarobku. Rozgrywając jednak taki scenariusz, musimy jak ognia wystrzegać się fałszywych wybić.

Przebieg minionej sesji/span>

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 29 czerwca

Przebieg wczorajszej sesji nie pozostawiał nam złudzeń co do kierunku w jakim zmierzał będzie rynek. Już od samego otwarcia kasowego mogliśmy zaobserwować wzmożoną aktywność po krótkiej stronie rynku. Sprzedający nie mieli większych problemów ze zdobywaniem kolejnych poziomów, pozwalając jedynie na płytkie odbicia korekcyjne. Był to idealny dzień do przećwiczenia strategii wejścia właśnie na ruchach korekcyjnych. Ogólny trend był bowiem wyraźny, a każde obicie dawało klarowne sygnały, że jest to tylko ruch korekcyjny (mała ilość zleceń typu sell market, akumulacja na ask kilka/kilkanaście ticków powyżej poziomu odbicia).

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 30 czerwca

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile, warto jest zwrócić uwagę na fakt, że pomimo przełamania, w trakcie trwania wczorajszej sesji, dolnego ograniczenia konsolidacji, VPOC znalazł się na poziomie wyższym niż wspomniane wsparcie. Może to być kolejnym dowodem na to, że trend boczny nadal jest aktualny. Co ciekawe, poziom ten (yVPOC) zdołał być już testowany przez rynek w trakcie trwania sesji nocnej i można uznać, że kupującym udało się go utrzymać. Jest to dobry prognostyk dla gry pod odbicie i kontynuacji marszu w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji.

Jak to zawsze bywa w sytuacjach z jaką mieliśmy do czynienia wczoraj (silny trend), pozostawionych zostało kilka obszarów single printów, które mogą ponownie zadziałać jak magnes przyciągając do siebie cenę. Aktualnie rynek zdaje się wypełniać wolumenem niższy ze wspomnianych obszarów (2422,75 – 2425,75). W przypadku scenariusza wzrostowego, spodziewałbym się powrotu ceny powyżej poziomu 2429,00 (dolne ograniczenie zeszłotygodniowego VA) i ewentualną dystrybucję w rejonie 2433,75 – 2438,00 (drugi z obszarów wczorajszych single printów).

Podsumowując, mamy dziś do czynienia z ostatnią sesją tygodnia, miesiąca i kwartału. Z natury jest to dobry prognostyk dla wzrostów, jednakże fakt wzmożonych obrotów, jakie towarzyszyły nam podczas wczorajszych spadków każe nam zachować czujność. W mojej opinii wciąż aktualny jest średnioterminowy scenariusz konsolidacyjny. Z tego powodu w pierwszej kolejności warto rozglądać się za dogodnymi miejscami do zajmowania długich pozycji. Kluczowym poziomem w takim wypadku wydaje się być 2425,00, który nie tak dawno działał mocno mobilizująco na byków. Przełamanie poniżej poziomu wsparcia (2415,50) może nam przynieść zwiększoną zmienność, która powinna nam również dostarczyć sporo okazji do urwania z rynku kolejnych ticków, czy nawet punktów.

Plan na dzisiaj:

  • mając na uwadze odbicie od dolnego ograniczenia konsolidacji, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest marsz w kierunku ograniczenia górnego;
  • obserwacja poziomów 2416,75 (yVPOC) oraz 2425,00, które mogą okazać się kluczowymi dla powodzenia scenariusza wzrostowego;
  • po południowej stronie rynku mamy poziom 2415,50 – zejście poniżej będzie sygnałem do shortów z zasięgiem w okolicach 2400;
  • z uwagi na fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicach dolnego ograniczenia konsolidacji, shorty powinny być grane tylko i wyłącznie w oparciu o znaczny wolumen towarzyszący ruchom spadkowym.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2402,25 / 2445,00
Close – 2420,00
Istotne poziomy: 2416,75 oraz 2425,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2451,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply