Przed sesją

29 czerwca

Z przyczyn technicznych byłem wczoraj poza rynkiem. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć za dużo na temat, tego co dokładnie wydarzyło się w trakcie trwania sesji. Za nami jednak bardzo ciekawa sesja wtorkowa, która niejako potwierdziła to, że znajdujemy się obecnie w objęciach konsolidacji. Wczoraj powróciliśmy w rejony jej górnego ograniczenia, jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 29 czerwca

Jak już zdążyłem wspomnieć we wstępie, wydarzenia bieżącego tygodnia w pełni potwierdzają fakt, że znajdujemy się obecnie w trendzie bocznym, którego ograniczenia możemy wyznaczyć na poziomach 2415,50 oraz 2443,00. Wczorajsza sesja niemalże co do ticka zatrzymała się na tym właśnie poziomie, co z pewnością świadczy o sile wspomnianego zakresu. Mieliśmy co prawda do czynienia z fałszywymi wybiciami (dołem, które miało miejsce wczoraj, jak również górą, które zaobserwować można było w trakcie trwania dzisiejszej sesji nocnej). W mojej opinii to właśnie na tego rodzaju zagrania (fałszywe wybicia) musimy być aktualnie bardzo wyczuleni. Jest to bowiem jeden z najczęstszych przykładów ubierania ulicy.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 28 czerwca

Jeżeli chodzi o przebieg wczorajszej sesji, to niestety nie będę w stanie powiedzieć nic więcej ponad to, co możemy zaobserwować na wykresie. Jak już wspomniałem we wstępie, byłem wczorajszego dnia całkowicie poza rynkiem i nic odkrywczego na tej płaszczyźnie nie wniosę do dzisiejszej analizy.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 29 czerwca

Kilka ciekawych wniosków na podstawie market profile uda mi się jednak wyciągnąć. To co pierwsze rzuca nam się bowiem na oczy, to duży rozstrzał pomiędzy poziomami POC i VPOC. Ten pierwszy (2418,00) ustanowiony został jeszcze w trakcie trwania sesji nocnej, natomiast drugi (2438,25) był dziełem rynku kasowego. Jakie możemy wyciągnąć z tego wnioski?

Po pierwsze w trakcie trwania overnight, widać było strach przed obraniem jednoznacznego kierunku przed otwarciem kasowego. Stąd też dystrybucja dla tej części wczorajszego dnia znajdowała się w rejonie środowego zamknięcia. Start sesji kasowej przyniósł nam jednak szybki powrót w objęcia zeszłotygodniowej dystrybucji (dolne ograniczenia na poziomie 2429,00), co zostało (trafnie) odebrane jako sygnał do dalszych wzrostów.

Po drodze zostawionych zostało kilka obszarów single printów, co również świadczy o sile wczorajszego odbicia. Co więcej, poziom ten (yVPOC) nie został jeszcze przetestowany, bowiem patrząc na dotychczasowe wydarzenia sesji nocnej widzimy, że całość handlu rozgrywana jest powyżej górnego ograniczenia zeszłotygodniowej dystrybucji (2439,00). Może to świadczyć o apetytach kupujących do kontynuacji wzrostów. Wciąż jednak należy mieć na uwadze to, że jest to jedynie sesja Globex, która ma znikomy wpływ na dzienny wolumen. Dziś możemy również uzyskać odpowiedź na pytanie, czy historyczny szczyt ustanowiony podczas sesji z 19 czerwca był tylko jednorazowym wystrzałem, czy może sygnałem do rozszerzenia zasięgu konsolidacji. Jeżeli bowiem ewentualnym wybiciom ponad poziom 2443,00 nie będzie towarzyszyła akumulacja kontraktów na ask, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli wówczas założyć chęć ponownego przetestowania obszaru w okolicach aktualnego ATH (2451,50).

Podsumowanie

Podsumowując, dotychczasowy przebieg sesji nocnej może być odbierany jako chęć do kontynuacji zapoczątkowanego wczoraj odbicia od dolnego ograniczenia konsolidacji. Pomimo jednak faktu, że aktualny profil dystrybucji wygląda na pro-wzrostowy, musimy wystrzegać się ewentualnych pułapek w postaci fałszywych wybić. Jeżeli zatem zaobserwujemy akumulację na ask powyżej poziomu górnego ograniczenia konsolidacji (2443,00), może to być idealny sygnał do zajęcia krótkiej pozycji. Kluczem w takiej sytuacji będzie postawienie wąskiego stop lossa, który powinien być odpalony w momencie przełamania oporu sprzedających. W przypadku barku zaangażowania z ich strony, kolejnym rejonem, w którym możemy szukać dogodnych poziomów do zajmowania krótkich pozycji będzie ten zlokalizowany pomiędzy 2450 a 2451.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja poziomu 2443, który pełnił do tej pory funkcję górnego ograniczenia konsolidacji;
  • akumulacja kontraktów na ask powyżej wspomnianego poziomu, będzie dobrym sygnałem do shortów; w przypadku braku zaangażowania ze strony sprzedających, realnym celem dla dzisiejszej sesji wydaje się być poziom aktualnego ATH;
  • po południowej stronie rynku, mamy poziom 2439,00 – zejście poniżej również będzie sygnałem do shortów z zasięgiem w okolicach 2429,00;
  • z uwagi na fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji, longi powinny być grane tylko i wyłącznie w oparciu o znaczny wolumen towarzyszący ruchom wzrostowym.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2413,75 / 2442,50
Close – 2442,50
Istotny poziom: 2443,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2451,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply