Przed sesją

28 września

Sesja środowa była tym, na co czekaliśmy już od dłuższego czasu. Zmienność i obroty można było uznać za bardziej niż zadowalające. Przełożyło się to oczywiście na ilość pojawiających się okazji. Koniec końców, udało nam się nawet ustanowić nowy szczyt hossy. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 28 września

Po trwającej kilka dni korekcie, na rynku ponownie zagościły byki. Zgodnie z tym, o czym pisałem w poprzednich przygotowaniach, udane testy istotnego wsparcia zlokalizowanego w okolicach 2486/2487 powinny dodać animuszu długiej stronie rynku. Co prawda impuls wzrostowy zagościł na rynkach z lekkim opóźnieniem, jednak zakładany scenariusz sprawdził się niemalże w stu procentach. To na co warto jest jednak zwrócić uwagę to fakt, że cena nie zagościła długo w okolicach nowo ustanowionego szczytu hossy. Co ciekawe, wczorajsze zamknięcie może nam zwiastować nadejście wąskiej konsolidacji, której ograniczenia zlokalizowane byłyby na poziomach 2492,00 oraz 2505,00. Z pewnością niepokoić może fakt tak szybkiego zanegowania nowych poziomów, jednak mając na uwadze fakt, że mieliśmy wczoraj za sobą kilkunastu punktowy rajd, mogliśmy mieć jedynie do czynienia z realizacją zysków wypracowanych na przestrzeni wczorajszej sesji.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 28 września

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy analizując sytuację z perspektywy market profile, to obszar wczorajszej dystrybucji. Jak widzimy wczorajszy poziom VAH znajduje się zaledwie jeden tick poniżej HOD. W mojej opinii świadczyć to może o tym, że wczorajszy impuls nie został jeszcze zakończony i spodziewać się możemy jego kontynuacji. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, aby dystrybucja w trendzie kończyła się w taki właśnie sposób. Dodatkowo mamy również do czynienia z tzw. złym szczytem (bad high). Chodzi tutaj oczywiście o fakt, że zbudowany jest on w oparciu o dwa TPO. To również wskazuje nam na to, że nowo ustanowiony szczyt hossy powinien być niebawem poprawiony.

Patrząc na aktualny profil sesji nocnej widzimy, że po raz kolejny mamy do czynienia z LOD zbudowanym w oparciu o IB. Jak już zdążyłem wspomnieć we wczorajszym przygotowaniu, może to być zapowiedzią kontynuacji trendu wzrostowego. Z uwagi na fakt, że znajdujemy się na poziomach zbliżonych do historycznych szczytów, wyznaczanie zasięgu dla ewentualnej kontynuacji jest dość trudnym zadaniem i raczej powinniśmy zdać się tutaj na to, co mówi nam ladder. Jeżeli natomiast chodzi o ewentualne poziomy wsparcia, w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na wczorajszy POC (2496,75). Jeżeli kupujący będą w stanie utrzymać cenę powyżej tego poziomu, będzie to po raz kolejny jasnym sygnałem wskazującym na kontynuację trendu wzrostowego.

Jeżeli scenariusz zakładający kontynuację wzrostów nie odnalazłby odzwierciedlenia w wydarzeniach rynkowych, innym możliwym rozwiązaniem jest sesja mieszcząca się w zasięgu wczorajszej dystrybucji (2498,00/2509,00). Co ciekawe wczorajszy VAL pokrywa się z dotychczasowym poziomem VAH dla obecnego tygodnia (zbudowanego w oparciu o dwa pierwsze dni tygodnia).

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę z pro-wzrostowym nastawieniem;
  • poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji już na otwarciu kasowego w oparciu o pozycjonowanie inwestorów w ostatniej godzinie handlu przed otwarciem kasowego;
  • w przypadku rozgrywania scenariusza konsolidacyjnego, zwróciłbym szczególną uwagę na ograniczenia wczorajszej dystrybucji (2498,00/2509,00);
  • pomimo faktu, że większość znaków wskazuje nam na kontynuacje wzrostów, należy wystrzegać się od zajmowania długich pozycji na ślepo, z założeniem, że i tak urośnie. Takich osób poszukiwać będą dzisiaj osławione Grubasy. W przypadku kontynuacji potrzebne będą tzw. słabe longi (które z reguły łatwo jest wycisnąć z rynku krótkimi korektami) w celu zejścia do poziomów, na których będzie można zbudować długą pozycję w oparciu o promocyjne ceny. Dlatego tak ważna jest właśnie obserwacja laddera i poszukiwanie poziomów akumulacji.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2493,00 / 2509,25
Close – 2503,75
Istotne poziomy: 2492,00; 2496,75; 2498,00; 2500,00;
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2509,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply