Przed sesją

28 listopada

Wygląda na to, że rynek stara się zadomowić powyżej okrągłej bariery 2600 punktów. Wciąż jednak styl w jakim cena utrzymywana jest powyżej tego poziomu pozostawia wiele do życzenia. Ostatnie trzy sesje to niekończący się marazm na płaszczyźnie obrotów. Zmienność nie powala (mówiąc delikatnie). Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 28 listopada

Po wybiciu z jakim mieliśmy do czynienia we wtorek, rynek ponownie przeszedł w stan wąskiej konsolidacji. Każda kolejna sesja przynosiła nam próby utrzymania się ceny powyżej okrągłej bariery 2600 punktów. To na co warto jest zwrócić uwagę to fakt, że obecny impuls zapoczątkowany był w okolicach wsparcia na poziomie 2555,00. W prawdzie spodziewałem się większego zaangażowania długiej strony rynku po korekcie w rejon wsparcia zlokalizowanego na tym poziomie, jednakże z duża dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że to właśnie tutaj znajduje się główny bastion rynkowych byków. Odbicie od tego poziomu było dynamiczne (sesja 16 listopada) i przyniosło ze sobą kontynuację powyżej historycznych szczytów. Co prawda impuls ten przeszedł w stan uśpienia, pamiętajmy jednak, że ostatnie sesje były z pewnością pochodną zeszłotygodniowego święta.

W takim wypadku musimy dać inwestorom odrobinę czasu na strawienie czwartkowego indyka, zanim na dobre powrócą do handlu na pełnych obrotach. Kluczowym poziomem na najbliższe dni będzie z pewnością 2600.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 28 listopada

Analizując obecną sytuację z perspektywy market profile, zwróciłbym uwagę na szereg czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że w końcu aktualny ATH ustanowiony został w trakcie sesji kasowej. Daje nam pewne podstawy do tego, aby sądzić, że poziom ten może przejąć rolę szczytu hossy na okres nieco dłuższy niż kilka najbliższych sesji. Zeszłotygodniowy impuls sprawił, że pozostawiliśmy za sobą kilka kluczowych poziomów które powinny być w najbliższym czasie przetestowane. Chodzi oczywiście o poziomy POC z piątku, czwartku oraz wtorku. W przypadku dwóch pierwszych nie spodziewałbym się wzmożonej reakcji ze strony byków. Poziomy te zostały ustanowione w dni, w których handel odbywał się jedynie w trakcie sesji Globex. W prawdzie bardzo dobrze wywiązywały się one z roli wsparcia zarówno wczoraj, jak i w piątek, jednak pamiętajmy o tym, że wciąż na rynek nie powrócił odpowiedni wolumen.

Z kolei wsparcie zlokalizowane w okolicach wtorkowego POC (2581,50) powinno już spotkać się z odpowiednią reakcją w przypadku ewentualnej korekty. Po drodze niedźwiedzie będą musiały się zmierzyć z jeszcze jednym istotnym obszarem. Chodzi oczywiście o wtorkowe single printy, o których pisałem w środowym przygotowaniu. Przytoczone wówczas założenia wciąż pozostają w grze. Dodatkowo warto jest mieć na uwadze, że wczorajszy poziom VAH, znajduje się na poziomach oddalonych od HOD. Widzimy zatem pewnego rodzaju wyłamanie z tendencji, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie (VAH zlokalizowany w okolicach HOD, co sugerowało kontynuację ruchu wzrostowego).

Profil sesji nocnej niejako potwierdza obawy przed ewentualną korektą. Widzimy bowiem, że mieliśmy dzisiaj do czynienia z silnym impulsem spadkowym już w pierwszej godzinie handlu. Przełożyło się to później na kontynuację w wąskim zakresie pomiędzy 2597,59, a 2600,25. Mogą to być pierwsze oznaki trudności w utrzymaniu się powyżej wsparcia na okrągłym poziomie 2600 punktów. Dodatkowo struktura LOD wskazuje nam na to, że możemy spodziewać się prób pogłębienia dzisiejszych minimów.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji ceny na próby pogłębienia aktualnego LOD;
  • po świątecznej przerwie inwestorzy wciąż nie odkryli swoich kart, dlatego ciężko jest wskazywać na kierunek, w którym zmierzać będziemy w najbliższych dniach. Warto będzie zatem rozglądnąć się za wskazówkami, jakie pojawiać się mogą w okolicach kluczowych poziomów (jak chociażby POC);
  • w przypadku scenariusza konsolidacyjnego mamy kilka ciekawych poziomów, do których sprowadzona może zostać cena. Najciekawszym wydaje się wtorkowy obszar single printów;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2596,50/ 2605,50
Close – 2602,50
Istotne poziomy: 2583,50/2585,75; 2589,50; 2597,50; 2600,00
S1 (wsparcie) – 2555,00
R1 (opór) – 2605,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply