Przed sesją

27 września

Po raz kolejny, po dobrym początku tygodnia, wtorkowa sesja przynosi lekkie rozczarowanie. Obroty nie powaliły, zmienność co prawda lepsza niż na przestrzeni ostatnich dwóch tygodniu, jednak to wciąż nie jest to, na co czekamy. Wygląda na to, że okres wakacyjny wciąż odbija nam się czkawką. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 27 września

Cena wciąż utrzymuje się powyżej istotnych poziomów technicznych. Co prawda nie mieliśmy wczoraj do czynienia z silnym impulsem po poniedziałkowym przetestowaniu obszaru 2486/2487, jednak w dalszym ciągu uważam, że bliżej nam do kontynuacji wzrostów, niż pogłębienia korekty. Dlaczego zatem zastygliśmy w bezruchu? Wydaje mi się, że rynkom w dalszym ciągu ciążą informacje napływające z Pjongjang. Oddziaływać to może na rynek w dwojaki sposób. Po pierwsze, kapitał ucieka do bezpiecznych aktywów, co z reguły przekłada się na spadki na indeksach akcyjnych. Po drugie, część z zarządzających mogło się zdecydować na upłynnienie części swoich aktywów zaliczanych do grona bardziej ryzykowanych. Oczywiście, takie posunięcie nie jest proste, szczególnie gdy decyduje się na to większa ilość funduszy, a ryzyko portfela ma być w odczuwalny sposób zredukowane. Jak najlepiej jest zatem to rozegrać? Sprzedając najbardziej płynne spółki. Jakie to mogą być spółki? Myślę, że FANG idealnie wpisuje się w tę charakterystykę.

Analizując sytuację tych pięciu spółek, widzimy jak na dłoni, co powstrzymuje S&P przed kontynuacją wzrostów. Wyhamowanie ostatnich spadków na tych walorach, może być tym, czego aktualnie nam trzeba do powrotu do trendu wzrostowego. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że opisana sytuacja może mieć znaczenie w dłuższym horyzoncie i być wczesnym sygnałem nadejścia głębszej korekty. Pamiętajmy jednak, że koniec końców, kluczową rolę w podejmowaniu decyzji odgrywa ladder. Krótkoterminowe nastawienie to jedno, napływające zlecenie widoczne na taśmie i ladderze grają tutaj pierwsze skrzypce.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 27 września

Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że wczoraj mieliśmy do czynienia z klasycznym przykładem balanced day. Może to świadczyć o tym, że w końcu udało nam się znaleźć obszar równowagi. W takim wypadku spodziewać się można wzmożonej dystrybucji w tym rejonie przed kolejnym obraniem przez rynek krótkoterminowego kierunku. Z pewnością nie jest to dobry prognostyk na najbliższe dni. Może to być bowiem zapowiedzią monotonnych sesji o wąskim zasięgu. Inną rzeczą na jaką warto jest zwrócić uwagę to fakt, że bardzo szybko wyłamaliśmy się ze schematu coraz niższych poziomów VPOC. Wczorajszy VPOC ustanowiony został na poziomie wyższym o dwa i pół punktu niż ten poniedziałkowy. Wygląda więc na to, że rynek znalazł dolne ograniczenie dla ruchu korekcyjnego i powoli zbiera się do kontynuacji trendu wzrostowego.

Przebieg sesji nocnej nie przynosi nam jak na razie zbyt wielu nowych informacji. Jak widzimy na wykresie, cały zasięg dzisiejszego handlu mieści się w ograniczeniach wczorajszej dystrybucji. Może to być odbierane jako potwierdzenie pierwszego z opisywanych wyżej scenariuszy dla dzisiejszej sesji – wąskiej dystrybucji. Z drugiej jednak strony widzimy, że LOD zbudowany jest w oparciu o IB, co może być z kolei zapowiedzią sesji wzrostowej. W takim wypadku warto jest zapoznać się z wczorajszym wpisem, w którym opisałem ewentualne przeszkody jakie stoją na drodze rynkowych byków. Część z nich bowiem, wciąż pozostaje aktualna.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę z pro-wzrostowym nastawieniem;
  • poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji już na otwarciu kasowego w oparciu o pozycjonowanie inwestorów w ostatniej godzinie handlu przed otwarciem kasowego;
  • w przypadku rozgrywania scenariusza konsolidacyjnego, dobrą strategią będzie (standardowo już) rozgrywanie istotnych poziomów kreowanych intraday (Close, yVPOC, YH/YL, ONH/ONL, yVAH/yVAL);
  • w dalszym ciągu powinniśmy zachować szczególną ostrożność w przypadku ewentualnego zejścia w okolice 2492,00.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2492,25 / 2501,25
Close – 2495,75
Istotne poziomy: 2492,00; 2500,00; 2506,00;
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2507,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “27 września

Leave a Reply