Przed sesją

26 czerwca

Piątkowa sesja była idealnym podsumowaniem tego, z czym zmagaliśmy się niemalże przez cały miniony tydzień. Co ciekawe, sesja ta była w swoim przebiegu bliźniaczo podobna do tej czwartkowej. Impuls wzrostowy w pierwszych godzinach handlu, po którym nadeszła korekta tego ruchu w okolicach godziny 20. Koniec końców, zamknęliśmy się w rejonie otwarcia. Jak więc widzimy, rynek wciąż poszukuje kierunku. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 26 czerwca

W dalszym ciągu znajdujemy się w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji. Sesja z 19 czerwca wydaje się być jedynie fałszywym wybiciem. Dlatego też za ograniczenia aktualnego trendu bocznego uznać można poziomy: 2415,50 oraz 2443,00. Dotychczasowy przebieg sesji Globex zapowiada nam test górnego ograniczenia. Wybicie ponad ten poziom wcale jednak nie będzie oznaczać kontynuacji trendu wzrostowego, bowiem od aktualnego szczytu hossy dzieli go niemalże 10 punktów. Patrząc jednak na obecną sytuację jedynie z perspektywy wykresu świecowego, najprawdopodobniejszym scenariuszem przed dzisiejszą sesją wydaje się być test poziomu 2443,00 i próba powrotu w okolice 2415,50.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 23 czerwca

Jak już wspomniałem we wstępie, piątkowa sesja była bliźniaczo podobna do tej czwartkowej. Jedyną wartą odnotowania sytuacją było wydarzenie w okolicach poziomu 2438,00. Od samego początku sesji, poziom ten broniony był przez ponadprzeciętną liczbę kontraktów (było ich ponad 2000). Początkowy impuls doprowadził cenę jeden/dwa ticki poniżej wspomnianego wyżej poziomu. Następnie mieliśmy do czynienia z wąską konsolidacją.

Jak już zdążyłem kiedyś wspomnieć przy okazji jednego z przygotowań do sesji, taka sytuacja (podejście pod/nad poziom, po którym następuje okres wąskiej konsolidacji) bardzo często kończy się wybiciem ponad ten poziom, który dodatkowo napędzany jest wysypem stop lossów. Do tego rynek bardzo często lubi mówić sprawdzam w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ponadprzeciętna liczba kontaktów na danym poziomie. Dlatego też, można było spodziewać się po pierwsze: testu poziomu 2438,00. Po drugie: kontynuacji w kierunku północnym po jego przebiciu. Tym razem jednak zakładany scenariusz sprawdził się jedynie w 50%. Doszło bowiem do testu wspomnianego poziomu, jednakże sił do wzrostów starczyło jedynie na kilka ticków.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 26 czerwca

Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że dystrybucja minionego tygodnia zamknęła się w dość wąskim przedziale pomiędzy 2429,50 a 2439,00. Co ciekawe dzisiejsza sesja overnight przyniosła nam wyłamanie powyżej górnego ograniczenia wspomnianej dystrybucji, po którym cena zaczęła konsolidować się powyżej poziomu 2439,50.

Patrząc jednak na dzisiejszą strukturę profilu, zasadną wydawać się może gra pod korektę ruchu wzrostowego zapoczątkowanego podczas trwania sesji nocnej. Jak widzimy, ruch ten pozostawił za sobą dwa obszary single printów (2434,75 – 2435,00 oraz 2438,25 – 2438,75). Standardowo możemy spodziewać się powrotu ceny do tych rejonów. Kluczowym w tym scenariuszu wydaję się być ten zlokalizowany wyżej, głównie ze względu na fakt, że znajduje się ona zaraz pod górnym ograniczenie zeszłotygodniowej dystrybucji. Innym istotnym czynnikiem jest fakt pozostawienia nietestowanego IB, na którym oparta jest struktura LOD. Wszystko to przemawia za scenariuszem korekcyjnym, jednakże im dłużej cena pozostawać będzie powyżej poziomu 2439,00, szanse na powrót do trendu wzrostowego będą rosły.

Podsumowując, pomimo dość dynamicznego (jak na nocne standardy) impulsu wzrostowego, wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem przed dzisiejszą sesją wydaje się być ten, którego założeniem jest korekta i próba powrotu w rejony dolnego ograniczenia konsolidacji. Kluczowe będą wydarzenia jakie rozegrają się w okolicach poziomu 2439,00. To ze względu na swoje właściwości (górne ograniczenie zeszłotygodniowej dystrybucji) może okazać się kluczowym dla losów całej sesji. Ogólny obraz nie ulega jednak zmianie: tak długo jak pozostajemy poniżej poziomu 2443,00 w grę wchodzi scenariusz konsolidacyjny.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja poziomu 2439,00, który może okazać się kluczowym dla losów dzisiejszej sesji;
  • jeżeli próby sforsowania wspomnianego wyżej poziomu nie zakończą się powodzeniem, możemy spodziewać się kontynuacji spadków, których celem będzie ustanowienie nowego LOD;
  • innym dogodnym poziomem do zagrywania shortów może być 2443,00, który to jest górnym ograniczeniem konsolidacji (ilość kontraktów po stronie ask na tym poziomie zdaje się to potwierdzać);
  • scenariusz wzrostowy może być rozgrywany po wybiciu ponad wspomniany wyżej poziom 2443,00, jednak w takim wypadku musimy zachować wyjątkową czujność, aby nie dać się złapać na fałszywe wybicie (kluczowy będzie tutaj odpowiedni wolumen).

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2428,25 / 2438,75
Close – 2432,00
Istotny poziom: 2439,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2451,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply