Przed sesją

25 września

Sesja kończąca ubiegły tydzień nie była tak dobra, jak można się było tego spodziewać. Po raz kolejny już rozgrywany był scenariusz wąskiej konsolidacji. Co ciekawe, ostatnie godziny handlu nie przyniosły nam również profilaktycznego zabezpieczania pozycji przed ewentualnymi wydarzeniami weekendowymi. Mam tutaj oczywiście na myśli czwartkowe deklaracje Kima, jak również wybory parlamentarne w Niemczech. Idąc dalej, dzisiejsze otwarcie sesji nocnej, nie przyniosło nam zdecydowanej reakcji na kolejny test broni jądrowej. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 25 września

Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy analizy technicznej widzimy, że w dalszym ciągu w grę wchodzą obydwa scenariusze, o których pisałem w piątkowym przygotowaniu. Dla przypomnienia:

Wygląda na to, że w końcu doczekamy się lekkiej korekty, znoszącej część wypracowanych do tej pory zysków. Taki obrót sprawy jest czymś jak najbardziej normalnym. Paradoksalnie scenariusz korekcyjny może być tym, czego potrzebują obecnie byki do kontynuacji w kierunku nowych historycznych szczytów. Kluczem będzie utrzymanie ceny powyżej istotnych wsparć. Jednym z takich poziomów może być obszar 2486,00/2487,00. Są to bowiem okolice niedawnego ATH, który wbity został niespełna dwa tygodnie temu. Od tego czasu wsparcie w okolicach 2487,00 testowane było trzykrotnie, za każdym razem wywiązując się ze swoich obowiązków.

Innym możliwym scenariuszem jest ten zakładający konsolidację. W takim wypadku górne ograniczenie wyznaczyć będzie można na poziomie 2506,00, natomiast trwająca korekta powinna przynieść nam odpowiedź na pytanie gdzie znajdować się będzie ograniczenie dolne. Ewentualne rozszerzenie zasięgu ruchów cenowych z pewnością wpłynie pozytywnie na pojawiające się okazje.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 25 września

Piątkowa sesja, zgodnie z tym co napisałem we wstępie, miała zbalansowany charakter, co wyraźnie widzimy na powyższym wykresie. Dystrybucja na obszarach niższych niż te czwartkowe, może być odbierana jako sygnał do kontynuacji korekty. Z drugiej jednak strony, spadki wyhamowały w punkt na poziomie 2492,00, co powinno być sygnałem zwiastującym powrót do trendu wzrostowego. Prawdopodobnie, gdyby nad rynkiem nie ciążył szereg ryzyk związanych min. z sytuacją na półwyspie koreańskim, taki scenariusz miałby zdecydowanie większe szanse powodzenia. Aktualnie jednak, dużo większą uwagę należy poświęcić napływającym na rynek informacjom. To na co chciałbym zwrócić uwagę to fakt, że sesja azjatycka przyniosła nam dzisiaj w dużej mierze poprawę piątkowych wyników. Dopiero zbliżające się otwarcie rynku na wyspach, przyniosło lekkie ochłodzenie na tej płaszczyźnie. Wygląda więc na to, że inwestorzy londyńscy i azjatyccy mają różne zdania na temat aktualnej sytuacji na rynku.

Z jednej strony mieliśmy do czynienia z pozytywną reakcją na brak próby nuklearnej na Pacyfiku, z drugiej negatywna reakcja na wynik wyborów u naszych zachodnich sąsiadów. W takiej sytuacji nie przykładałbym dużej wagi wydarzeniom z sesji Globex. Warto będzie obserwować pozycjonowanie się inwestorów w ostatniej godzinie przed otwarciem kasowego, bowiem ostatnimi czasy mogliśmy wówczas zaobserwować ciekawe wskazówki, co do kierunku jakie zostanie obrany zaraz na otwarciu. Jeżeli już mielibyśmy pokusić się o analizę sesji nocnej, to pierwszą rzeczą, jak powinna rzucić nam się na oczy, to struktura volume profile. Kolejne poziomy dystrybucji tworzone są na coraz niższych poziomach, co może być sygnałem zapowiadającym rozpoczęcie trendu spadkowego. Jeżeli scenariusz ten zostałby zaakceptowany przez inwestorów za oceanem, spodziewałbym się wówczas zejścia w rejony wsparcia na poziomie 2477,25.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji już na otwarciu kasowego w oparciu o pozycjonowanie inwestorów w ostatniej godzinie handlu przed otwarciem kasowego;
  • oczekiwanie na reakcję amerykańskich inwestorów na doniesienia jakie napłynęły do nas w weekend zarówno z Pjongjang jak i Niemiec;
  • obserwacja poziomu 2492,00 – utrzymanie ceny powyżej tego wsparcia będzie klarownym sygnałem powrotu do trendu wzrostowego. Wybicie powinno przynieść silny impuls spadkowy z zasięgiem w okolicach 2486/2487.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2492,00 / 2501,25
Close – 2499,75
Istotne poziomy: 2492,00; 2500,00; 2506,00;
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2507,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply