Przed sesją

24 sierpnia

Wczorajsza sesja z pewnością nie należała do najciekawszych w ostatnich tygodniach. Po dość znacznej przecenie overnight, przyszedł czas na odreagowanie, którego skutkiem było poruszanie się rynku w wąskim przedziale cenowym. Przed nami jednak kolejny czwartek sierpnia. Czy będziemy mieli w ten dzień po raz kolejny do czynienia ze sporych rozmiarów korektą? Jeżeli tak, to jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 24 sierpnia

Jak widzimy na powyższym wykresie, rynek zdaje się powoli, acz systematycznie osuwać w dół. Wtorkowy impuls nie był wczoraj kontynuowany, co może wskazywać na zasadność scenariusza spadkowego. Wraz z otwarciem kasowego mieliśmy co prawda do czynienia ze sporym odbiciem, jednak miało ono raczej charakter odreagowania nocnych spadków niż wskazówki określającej drogę, w którą zmierzał będzie rynek. Obecnie balansujemy na granicy wsparcia na poziomie 2443,00. Fakt, że nie udało nam się wczoraj utrzymać powyżej tej ceny (głównie za sprawą przeceny z ostatniej godziny kasowego) również sugerować nam może kontynuację spadków. Warto jest również zwrócić uwagę na tworzący się kanał spadkowy. Po odbiciu od jego dolnego ograniczenia, kupujący bez większego przekonania pokonują kolejne stopnie rynkowej drabinki.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 23 sierpnia

Jak już zdążyłem wspomnieć na wstępie, wczorajsza sesja z pewnością nie zapadnie nam na długo w pamięci. Jedyną wartą odnotowania sytuacją, były wydarzenia na otwarciu kasowego. Rynek otworzył się bowiem na poziomie ONL, co w pierwszym momencie było jasnym sygnałem do kontynuacji spadków zapoczątkowanych w nocy. Bardzo szybko przebite zostały wszystkie istotne poziomy, o których pisałem wczoraj. Równie szybko jednak, doszło do akumulacji longów na bid (2439,00), po której cena momentalnie powróciła nad otwarcie. Mieliśmy zatem do czynienia z klasycznym przykładem fałszywego wybicia. Warto jest zatem prześledzić jeszcze raz, na spokojnie, sposób w jaki budowany był ruch na wczorajszym otwarciu kasowego. Po zanegowaniu ceny w ten sposób, mieliśmy oczywiście do czynienia z odreagowaniem w przeciwnym kierunku.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 24 sierpnia

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile, ciężko jest pokusić się o dodatkowe, przydatne wskazówki przed dzisiejszą sesją. Z pewnością dzisiejszy profil różni się od poprzednich czwartków, które przyniosły nam 40-punktowe spadki. Po pierwsze, aktualny LOD zbudowany jest na bazie IB. Po drugie, nie widać na razie zaangażowania ze strony sprzedających. W poprzednich przypadkach, już w trakcie sesji nocnej widać było elementy wskazujące na kontynuację spadków zapoczątkowanych w nocy. Rzeczami, na które warto jest jednak zwrócić uwagę to fakt, że aktualny HOD pokrywa się z wczorajszym POC. Jeżeli stan ten utrzyma się do otwarcia kasowego, będzie można odbierać to jako sygnał do zajęcia krótkiej pozycji już na otwarciu.

Innym możliwym scenariuszem dla dzisiejszej sesji może być dystrybucja w przedziale pomiędzy 2440,00, a 2435,00. Poziomy te pokrywają się odpowiednio z yPOC oraz dzisiejszym LOD. Co więcej jest to ewidentny obszar LVN dla obecnego tygodnia, co również wskazuje na ewentualną dystrybucję w tym rejonie.

Podsumowanie

W mojej opinii sytuacja nie uległa znaczącej poprawie w porównaniu z tym, o czym pisałem we wczorajszym przygotowaniu. W dalszym ciągu spodziewałbym się ponownego testu poziomu 2415,50 w najbliższych dniach. Kiedy to nastąpi? Ciężko powiedzieć. Jak na razie początek sesji londyńskiej przyniósł nam szybkie odreagowanie po spadkach zapoczątkowanych wczoraj, późnym wieczorem. Czy jest to sygnał wskazujący na chęć powrotu w okolice 2461,25? W mojej opinii nie. Przede wszystkim ze względu na fakt, że obroty sesji nocnej są jedynie kroplą w morzu obrotów dziennych. Dopiero wraz z otwarciem rynków za oceanem będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Kończąc chciałbym przypomnieć jeszcze o jednej rzeczy, o której pisałem również wczoraj:

Warto jest w tym miejscu przypomnieć o jednej zależności, która przytoczyłem niespełna dwa tygodnie temu. Mianowicie powiązanie między VIXem, a amerykańskimi indeksami. Myślę, że warto będzie dziś po raz kolejny obserwować zachowanie indeksu strachu na otwarciu rynku kasowego.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja wydarzeń na otwarciu kasowego – jeżeli VIX zaliczy niekontrolowany wystrzał, będzie to klarowny sygnał do zajęcia krótkiej pozycji;
  • warto będzie zwrócić uwagę na obszar poniżej 2439,75 – poziom ten był wczoraj momentem zapalnym dla krótkiej fali stop lossów;
  • w przypadku braku odpowiedniej zmienności i obrotów, warto będzie powrócić do strategii, która jeszcze nie tak dawno bardzo dobrze się sprawdzała: gra pod kluczowe poziomy kreowane intraday.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2438,75 / 2454,75
Close – 2441,25
Istotne poziomy: 2439,75;
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2488,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply