Przed sesją

24 października

Wczorajszy dzień można określić mianem wyjątkowego. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że dawno już nie mieliśmy do czynienia z tak jednostronną sesją o charakterystyce spadkowej. Ostatni taki przypadku zaobserwować mogliśmy ponad dwa miesiące temu. Z pewnością taki obrót sprawy przykuł uwagę krótkiej strony rynku. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 24 października

Patrząc na aktualną sytuację z czysto technicznego punktu widzenia, zaobserwować możemy, że mieliśmy wczoraj do czynienia z ciekawym zjawiskiem, które określane jest mianem inside baru. Cóż to takiego i co może oznaczać? Jako że nie jestem orłem w dziedzinie analizy technicznej, posłużę się widzą bardziej doświadczonych osób:

Inside bar zazwyczaj występuje jako formacja kontynuacji. Często można ją znaleźć bezpośrednio w następstwie dużych ruchów w górę lub w dół i reprezentuje ona okres konsolidacji. Jest to impas między kupującymi i sprzedającymi, który utrzymuje cenę w obrębie świecy matki (mother bar). (Źródło)

Inside bar pokazuje tymczasową przerwę w aktywności handlowej, zazwyczaj po długich trendach lub przed utworzeniem nowego trendu. Podczas jego formowania, zazwyczaj odbywa się akumulacja i dystrybucja w związku z tym często dochodzi do silnego wystrzału z tej formacji. (Źródło)

Wygląda więc na to, że z czysto technicznego punktu widzenia, możemy mieć do czynienia z kontynuacją trwającego obecnie trendu wzrostowego. Rzeczą na jaką zwróciłbym jednak uwagę to fakt, że wczoraj po raz kolejny dzienne obroty przekroczyły barierę miliona kontraktów. Mieliśmy również do czynienia z podwyższoną zmiennością. Wygląda więc na to, że w dalszym ciągu zastosowanie znajdują założenia, które przytoczyłem we wczorajszym przygotowaniu. Co więcej, jak już wspomniałem we wstępie, tego typu ruchu jak ten wczorajszy często przyciągają na rynek świeże shorty, co dodatkowo może napędzać zapoczątkowany wczoraj ruch. Zanim jednak będziemy mogli to zaobserwować musi nastąpić jeden warunek – przełamanie istotnego wsparcia. Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej założenia dla inside baru, takim wsparciem mogą być piątkowe minima. Zejście poniżej tego poziomu zaneguje bowiem wspomnianą formację i otworzy nam drogę do kontynuacji spadków.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 24 października

Pierwsza rzecz jaka rzuca nam się w oczy analizując powyższą sytuację to fakt, że obszar single printów z sesji piątkowej nie został w całości domknięty. Jest to oczywiście pozytywny sygnał dla długiej strony rynku, który z reguły zapowiada powrót do obowiązującego trendu. Dodatkowo, kształt profilu sesji nocnej zdaje się potwierdzać taki właśnie scenariusz. Jak widzimy, ponownie mamy do czynienia z single printami, które tym razem utworzone zostały już w trakcie pierwszej godziny handlu (IB).

Inna rzecz na jaką zwróciłbym uwagę, to kształt wczorajszego profilu: tzw. P-shape profile. Zazwyczaj z tego rodzaju profilem mamy do czynienia w trendzie spadkowym i oznaczać może tzw. short covering rally. Tym razem jednak znajdujemy się w trendzie wzrostowym, dlatego też lepszym wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy może być long liquidation. Co to oznacza? Long liquidation występuje w sytuacji gdy część z inwestorów decyduje się zamienić swoje papierowe zyski na gotówkę. W takim wypadku nie możemy mówić o zmianie trendu na spadkowy, bowiem w dalszym ciągu na rynku nie pojawiły się nowe shorty. Jaki to może mieć wpływ na aktualną sytuację?

Po pierwsze, jeżeli ten scenariusz okaże się trafny, do kontynuacji trendu wzrostowego, potrzebne będą świeże longi. Aktualnie osoby odpowiedzialne za doprowadzenie ceny na tak wysokie poziomy schowają się niejako w cieniu oczekując na kolejną okazję do zajęcia pozycji. Po drugie, nie będziemy mieli do czynienia z shortami uciekającymi z rynku po ewentualnym wybiciu nowych szczytów. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki widzimy, że może nam zabraknąć paliwa do kontynuacji wzrostów w tak dynamicznym tempie jak miało to miejsce chociażby w piątek. Możemy się zatem spodziewać powrotu do powolnego budowania nowych pozycji, co z kolei powinno przełożyć się na sesje o wąskim zasięgu.

Oczywiście, powyższy scenariusz znajdzie odzwierciedlenie w wydarzeniach rynkowych tylko w przypadku, gdy spełnione zostaną wszystkie założenia.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • shorty poniżej piątkowego LOD wydają się być dobrym planem w przypadku kontynuacji wczorajszych spadków i utrzymania zmienności na wysokim poziomie;
  • jeżeli sprawdzi się scenariusz long liquidation, warto będzie rozgrywać poziomy kreowane intraday.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2562,00/ 2577,25
Close – 2563,00
Istotne poziomy: 2561,25 – 2562,25; 2559,50; 2552,00
S1 (wsparcie) – 2534,50
R1 (opór) – 2583,75

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.