Przed sesją

24 maja

Wczoraj na blogu nie pojawiło się przygotowanie do sesji. Stało się tak ze względu na fakt, że sam byłem wczoraj poza rynkiem, dlatego też nie przeprowadzałem swojej codziennej analizy. Dziś jednak wracamy do codzienności. Przed nami kolejny dzień testów górnego ograniczenia konsolidacji. Czy i tym razem sił starczy tylko na lekkie wybicie i jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 24 maja

Sytuacja na wykresie wydaje się być dość klarowna. Powróciliśmy w okolice górnego ograniczenia konsolidacji i wygląda na to, że dziś po raz kolejny testowany będzie poziom 2400,00. Ostatnie próby przynosiły co prawda nowe szczyty hossy, jednak za każdym razem odbywało się to bez udziału znaczącego wolumenu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy spodziewać się dziś nowego ATH, pytanie tylko czy tym razem będzie temu ruchowi towarzyszyły odpowiednie obroty.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 23 maja

Wczorajszy dzień był kontynuacją tego, co możemy obserwować po środowym załamaniu. Wygląda na to, że rynek powoli, lecz systematycznie, odzyskuje grunt pod nogami i dość pewnie zmierza w kierunku przebicia poziomu 2400,00. Co prawda wczoraj poziom ten nie był testowany (ruch wzrostowy zatrzymał się na poziomie 2399,50), jednak dotychczasowy przebieg sesji overnight może świadczyć o apetytach kupujących na kolejne starcie z tym oporem. Obroty wczorajszego dnia ponownie nie zachwyciły, wygląda więc na to, że wielu inwestorów czeka na to aż rynek odkryje swoje karty, zanim zdecydują się na zajęcie większej pozycji.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 24 maja

Market profile potwierdza niejako to, co zdążyłem już napisać w poniedziałkowym wpisie. Widzimy coraz wyższe poziomy dystrybucji, co może świadczyć o względnej sile rynku i może być również zapowiedzią powolnego marszu w kierunku ATH. Zasięg sesji nocnej jest na tę chwilę nad wyraz wąski, dodatkowo cały czas znajdujemy się poniżej YH – wygląda więc na to, że na pierwsze testy poziomu 2400, będziemy musieli poczekać do rozpoczęcia sesji kasowej. Mając jeszcze na względzie wspomniany wąski zasięg, warto jest mieć na uwadze fakt, że po obraniu kierunku przez rynek, możemy mieć do czynienia z dynamicznym ruchem. Spowodowane to będzie zamykaniem pozycji przez osoby, które weszły na rynek w przedziale cenowym między 2395,75 a 2396,75.

Podsumowując, wydaje mi się, że idealnym będzie cytat z jednego ze wcześniejszych przygotowań do sesji:

Trzy możliwe scenariusze to:

  1. odbicie i kontynuacja w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji – w tym przypadku musimy zwrócić uwagę na wolumen towarzyszący takiemu ruchowi. Jeżeli nie będzie on znaczący, musimy liczyć się z tym, że jest to tylko krótkotrwała i płytka korekta;
  2. wybicie z konsolidacji i kontynuacja w kierunku nowych szczytów – w tym wypadku będziemy mogli zaobserwować silny ruch w górę, bez większych przystanków, przy sporych obrotach. Warto jest w takim scenariuszu poczekać na pojawiające się, krótkotrwałe korekty do zajęcia pozycji;
  3. fałszywe wybicie – gwałtowne wybicie powyżej górnego ograniczenia konsolidacji, po którym będziemy mogli zaobserwować akumulację i przejęcie pałeczki przez sprzedających.

Plan na dzisiaj:

  • generalnie powinniśmy szukać wskazówek, które udzielą nam odpowiedzi, który z powyższych scenariuszy będzie dzisiaj rozgrywany;
  • obserwacja reakcji kupujących i sprzedających w okolicach poziomu 2400;
  • warto pamiętać o osobach zajmujących pozycje w przedziale cenowym między 2395,75 a 2396,75.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2386,75 / 2399,50
Close – 2397,75
Istotny poziom – 2394,25
S1 (wsparcie) – 2375,00
R1 (opór) – 2400,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply